SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja o. Rydzyka z kolejnym grantem od resortu sprawiedliwości. Na Centrum Ochrony Praw Chrześcijan

Fundacji Lux Veritatis przyznano dotację z Funduszu Sprawiedliwości na prowadzenie w latach 2024-2026 Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Poprzedni grant dla fundacji na ten cel wyniósł 7,12 mln zł.

o. Tadeusz Rydzyk (fot. AKPA)Article

Fundacja Lux Veritatis znalazła się wśród ośmiu podmiotów, którym przyznano łącznie 15 mln zł dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwości, zarządzanego przez ministra Zbigniewowi Ziobro. Jak opisała Wirtualna Polska, wnioski o dotacje złożyło 19 organizacji.

Nie ujawniono, ile wyniosły granty dla poszczególnych organizacji. Pieniądze mają zostać przeznaczone na projekty realizowane w latach 2024-2026.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Fundacja Lux Veritatis przekazała WP, że z dotacji ma finansować przez nadchodzące trzy lata Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Centrum zostało założone w 2020 roku, na swojej stronie internetowej podaje, że jego celem jest „ochrona praw chrześcijan oraz przeciwdziałanie przyczynom prześladowania ze względu na przynależność wyznaniową”.

Czym konkretnie zajmuje się organizacja? „Informujemy, edukujemy i upowszechniamy wiedzę, między innym za pomocą audycji telewizyjnych, kampanii społecznych, publikacji, prelekcji, dyskusji i szkoleń; udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej i porad obywatelskich; monitorujemy zachowania antychrześcijańskie oraz zajmujemy się ochroną wolności wyznania, religii i sumienia; prowadzimy badania na temat prześladowań chrześcijan w Polsce i na świecie” - wylicza w swoim serwisie.

Centrum Ochrony Praw Chrześcijan było wspierane z Funduszu Sprawiedliwości już w ostatnich trzech latach. Poprzednia dotacja wyniosła 7,12 mln zł.

W latach 2016-2020 podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z państwowych pieniędzy ponad 325 mln zł, a do br. ta kwota urosła do 380 mln zł. Zdecydowanie najwięcej przyznano z budżetu resortu kultury i dziedzictwa narodowego dla Muzeum Pamięć i Tożsamość – 184,57 mln zł. Natomiast zajmujące się geotermią spółki zależne Fundacji Lux Veritatis uzyskały prawie 74 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto wiele ministerstw oraz spółek i instytucji państwowych promowało się w mediach związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem. Przykładowo resort obrony narodowej w br. zapłacił Fundacji Lux Veritatis ok. 650 tys. zł za 36 odcinków programu „Zostań żołnierzem RP”, a w ub.r. -  720 tys. zł za 40 odcinków.

W ub.r. Fundacja Lux Veritatis zanotowała spadek przychodów o 10,7 proc. do 50,34 mln zł, a przy słabszym ograniczeniu kosztów jej zysk netto skurczył się z 1,4 mln do 197,5 tys. zł.

Na początku br. fundacja Lux Veritatis przyjęła nowy statut, w którym odwołano się do ustawy o działalności pożytku publicznego oraz podano kilka szczegółowych celów, m.in. przeciwdziałanie uzależnieniom i przyczynom przestępczości, pomoc Polonii oraz promocję kraju za granicą.

Dołącz do dyskusji: Fundacja o. Rydzyka z kolejnym grantem od resortu sprawiedliwości. Na Centrum Ochrony Praw Chrześcijan

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
red. Jan Dzban
Lepsza jest fundacja Jurka Kilera a nie jakieś geotermalne pasibzuchy.
odpowiedź
User
Józek
Rydzyk ciągnie kasę z nas wszystkich bez żenady. Myśli, "że mu się po prostu należy" z pieniędzy Polaków... Oj, Tusk się weźmie za takich darmozjadów jak ten zakonnik...
odpowiedź
User
wirwist
Zbyszek zostanie wykładowcą w jedynej szkole, w której mógłby nim być...
odpowiedź