SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister nie da fundacji o. Rydzyka milionów na muzeum

Szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odmówił przyznania Fundacji Lux Veritatis (to nadawca TV Trwam) 13 mln zł na Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

W komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podano, że przyczyną odmownej decyzji Bartłomieja Sienkiewicza są „ograniczone środki inwestycyjne w ustawie budżetowej na rok 2024”.

O dodatkowe pieniądze, na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, zwrócił się dyrektor placówki o. Jan Król, od wielu lat bliski współpracownik o. Tadeusza Rydzyka.

W komunikacie ministerstwo zaznaczono, że „zgodnie z umową o współprowadzeniu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację „Lux Veritatis”, której prezesem zarządu jest o. Tadeusz Rydzyk, oraz Aneksem do tej umowy, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest zobowiązany do zabezpieczenia na rok 2024 środków inwestycyjnych na realizację powyższych zadań, ponieważ ich finansowanie ze strony MKiDN miało odbywać się w latach 2019-2023”.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” zostało utworzone w połowie 2018 roku, ma przedstawiać całą historię Polski: od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność. - Zadaniem Muzeum „Pamięć i Tożsamość” jest promocja historii Polski, polskiego dziedzictwa oraz kultywowanie idei wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Słowami kluczami, wokół których zbudowana jest narracja Muzeum „Pamięć i Tożsamość” są: dziedzictwo, wspólnota kultury, poszukiwanie dobra wspólnego, charyzmat wolności i solidarność - wyliczono w październiku ub.r. na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundacja Lux Veritatis straciła kilka grantów

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że pod koniec grudnia wstrzymano wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości i zablokowano dalsze wydatki na jego działania promocyjne. W przypadku Fundacji Lux Veritatis chodzi o 2,31 mln zł zaplanowane w br., a w sumie 7,18 mln zł do końca 2026 roku. Umowę zawarto już po wyborach parlamentarnych w październiku ub.r. Resort spraawiedliwości rozpoczął szczegółowy audyt w Funduszu obejmujący współpracę ze 112 podmiotami, które tylko w styczniu br. miały otrzymać łącznie 79,77 mln zł.

Z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska zdecydowała, że Fundacja Lux Veritatis zwróci dofinansowanie przyznane na Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Według minister naruszono zasady programu grantowego.

W okresie rządów Zjednoczonej Prawicy do podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem trafiły setki mln zł z różnych instytucji i spółek państwowych - w formie dotacji oraz wydatków marketingowych. Bianka Mikołajewska z Wirtualnej Polski w październiku ub.r. podsumowała, że przez osiem lat było to łącznie 379,4 mln zł, z czego 218,1 mln zł dotyczyło projektu Pamięć i Tożsamość (obejmującego głównie muzeum), 73,1 mln zł - spółek zajmujących się geotermią, 31 mln zł - Telewizji Trwam, a 29,8 mln zł - Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

Przykładowo resort obrony narodowej w ub.r. zapłacił jej ok. 650 tys. zł za 36 odcinków programu „Zostań żołnierzem RP”, a w 2022 r. - 720 tys. zł za 40 odcinków. Z kolei kancelaria premiera w latach 2021-22 wydała 590 tys. zł na kampanie prowadzone na antenie Telewizji Trwam, przyznała Fundacji Lux Veritatis 3,59 mln zł dotacji oraz wsparła dwie konferencje Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

W 2022 roku Fundacja Lux Veritatis zanotowała spadek przychodów o 10,7 proc. do 50,34 mln zł, a przy słabszym ograniczeniu kosztów jej zysk netto skurczył się z 1,4 mln do 197,5 tys. zł. Wartość otrzymanych darowizn wyniosła 38,46 mln zł, wobec 43,97 mln zł rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Minister nie da fundacji o. Rydzyka milionów na muzeum

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
neooo
Polacy pomogą. A Sienkiewicz niech da na teczowe marsze bidnego Owsika . Złoty melon jest teraz
PERŁOWY.
odpowiedź
User
nik
Polacy pomogą. A Sienkiewicz niech da na teczowe marsze bidnego Owsika . Złoty melon jest terazPERŁOWY.
Żadna stajenna ranga nie zrobi z osła mustanga.
odpowiedź
User
XYZ
Nie tuczyć rydzyka, stop
odpowiedź