SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Filmweb z 1,3 mln zł kredytu z PFR, umorzone składki na ZUS dla spółek Agory, Audioteki i OKO.press

Kredyty w ramach pierwszej tarczy finansowej uzyskało kilku średniej wielkości wydawców internetowych, najwięcej - 1,35 mln zł - dostał Filmweb. Kilku kolejnym wydawcom, m.in. spółkom zależnym Agory, Gry-Online, Audiotece i OKO.press - umorzono składki pracownicze na ZUS.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

W ramach tarczy finansowej dla małych i średnich firm, dystrybuowanej przez Polski Fundusz Rozwoju w drugim kwartale br., Filmweb uzyskał 1,35 mln zł częściowo bezzwrotnego kredytu. Ponadto firmie umorzono 77,6 tys. zł składek pracowniczych na ZUS.

Po ponad pół mln zł w kredytach z PFR otrzymały Trojmiasto.pl (dokładnie 562,5 tys. zł) i Efirst Group (543 tys. zł). - Po wdrożeniu programu zaradczego, sytuacja firmy na koniec roku jest lepsza, niż zakładaliśmy wiosną. Klienci Trojmiasto.pl nas potrzebują i wierzą w skuteczność reklamy u nas, co potwierdzają już zamówienia na przyszły rok. Jesteśmy dobrej myśli - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Bomba, dyrektor zarządzający Trojmiasto.pl. Firma nie ujawnia natomiast konkretnych danych finansowych z br.

Z kolei Efirst Group to firma e-commerce’owa kontrolowana przez Dmitrija Głuszczenko, założyciela serwisów z memami Kwejk.pl i Jbzd.com.pl. W ub.r. mocno urosła biznesowo - jej przychody zwiększyły się z 5,97 do 14,23 mln zł, a zysk netto z 2,37 do 6,71 mln zł. Natomiast spółka Cube Investments, wydawca Kwejka.pl i Jbzd.com.pl, zaoszczędziła 17,2 tys. zł na umorzeniu składek ZUS-owskich.

Kredyty dla No Fluff Jobs, Wykopu i wydawcy Pikio

440,2 tys. zł kredytu z PFR otrzymała spółka No Fluff Jobs zarządzająca platformą z ogłoszeniami pracy z branży IT, a 415,2 tys. zł - Iberion, wydawca Pikio i grupy uruchomionych w ostatnim okresie serwisów tematycznych. W No Fluff Jobs w połowie 2018 roku zainwestował Ringier Axel Springer Media, przejmując 44 proc. udziałów, natomiast Iberion w ub.r. osiągnął wzrost przychodów o 79 proc. do 11 mln zł oraz zysku netto z 2,35 do 3,03 mln zł.

Wśród wydawców internetowych, którzy skorzystali z pierwszej tarczy finansowej, są też Wykop ze 189,3 tys. zł, Wirtualnemedia.pl ze 180 tys. zł, Online Venture (wydaje m.in. Meczyki.pl i kupiony wiosną br. za 2,05 mln zł PPE.pl) z 96 tys. zł oraz spółki wydające serwisy ASZdziennik.pl i Mamadu.pl z Grupy naTemat (dostały łącznie 36 tys. zł).

Z tytułu takich umorzeń najwięcej oszczędziły należące do Agory spółki Goldenline (111,5 tys. zł) i Yieldbird (106,6 tys. zł), a także sprzedany przez Agorę w połowie br. Plan D (100,5 tys. zł), przez lata funkcjonujący jako Domiporta.

W Goldenline wiosną zrealizowano program odejść dobrowolnych (początkowo planowano zwolnienia grupowe), w ramach którego ze spółką pożegnało się 80 proc. pracowników, co kosztowało ok. 0,9 mln zł. W br. Agora dwukrotnie dokapitalizowała Goldenline łączną kwotą 4,1 mln zł.

Umorzenia składek ZUS-owskich uzyskały też m.in. Audioteka, OKO.press, Gry-Online i E-Motion Media (ta ostatnia spółka należy do Przemysława Pająka, założyciela Spidersweb).

Najwięksi wydawcy nie mogli wnioskować o kredyty

O kredyty z pierwszej transzy tarczy finansowej można było wnioskować od kwietnia do czerwca br., środki były skierowane do małych i średnich firm. W związku z tym w wykazie beneficjentów nie ma największych wydawców internetowych, zarówno właścicieli serwisów z treściami (m.in. Wirtualna Polska, Ringier Axel Springer Polska, Interia), jak też platform e-commerce (Allegro, eBilet), ogłoszeniowych (Grupa Pracuj, OLX) czy firm hostingowych (Home.pl, Nazwa.pl).

Kredytów z PFR nie dostały też zarejestrowane w Polsce spółki (niektóre należą do sektora średnich firm) internetowych gigantów takich jak Google, Facebook, Uber czy Spotify, natomiast polska spółka Tidal uzyskała jedynie umorzenie składek na ZUS.

Na początku sierpnia prezes PFR Paweł Borys poinformował, że w ramach pierwszej tarczy przyznano małym i średnim firmom kredyty na sumę 60,5 mld zł dla 345 tys. małych i średnich firm zatrudniających ponad 3 mln pracowników.

Kredyty w ramach tarczy finansowej są nieoprocentowane, a od 25 do 75 proc. przyznanego dofinansowania może być bezzwrotne, jeśli korzystający z niego podmiot zachowa wyznaczone kryteria dotyczące m.in. utrzymania stanu zatrudnienia. Natomiast spłata pozostałej części zacznie się 12 miesięcy od otrzymania kredytu.

Wydawcy internetowi z kredytami z PFR i umorzeniami składek na ZUS:
Filmweb - 1,35 mln zł z PFR, 77,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Trojmiasto.pl - 562,5 tys. zł z PFR
Efirst Group - 543 tys. zł z PFR, 48,3 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Iberion - 440,2 tys. zł z PFR, 113 tys. zł umorzonych składek na ZUS
No Fluff Jobs - 415,2 tys. zł z PFR, 95,3 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Wykop - 189,3 tys. zł z PFR, 31,3 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Wirtualnemedia.pl - 180 tys. zł z PFR, 27,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Online Venture - 96 tys. zł z PFR, 7,3 tys. zł umorzonych składek na ZUS
ASZ Dziennik - 24 tys. zł z PFR, 5 tys. zł z funduszu m.st. Warszawy
MamaDu (Grupa naTemat) - 12 tys. zł z PFR

Goldenline (Grupa Agora) - 111,5 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Yieldbird (Grupa Agora) - 106,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Plan D (dawniej Domiporta) - 100,5 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Audioteka - 78,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Tidal - 63,5 tys. zł umorzonych składek na ZUS
OKO.press  61,4 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Gry-Online - 45,6 tys. zł umorzonych składek na ZUS
E-Motion Media - 28,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS
Cube Investments - 17,2 tys. zł umorzonych składek na ZUS
300Gospodarka - 26,1 tys. zł umorzonych składek na ZUS

Dołącz do dyskusji: Filmweb z 1,3 mln zł kredytu z PFR, umorzone składki na ZUS dla spółek Agory, Audioteki i OKO.press

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Analityk
Dla niektórych z tych firm czas zarazy to przecież czas prosperity....
odpowiedź
User
PK
wykop, oko.press, asz dziennik - że też nie wstyd im wyciągać rękę po reżimową pomoc. A tacy są do przodu, a później z podkulonym ogonem wołają o pomoc. A dyktator pomaga. Powinni zamilknąć, bo mają ujemną wiarygodność.
odpowiedź
User
widz555
wykop, oko.press, asz dziennik - że też nie wstyd im wyciągać rękę po reżimową pomoc. A tacy są do przodu, a później z podkulonym ogonem wołają o pomoc. A dyktator pomaga. Powinni zamilknąć, bo mają ujemną wiarygodność.


To jest pomoc dla podatników. Nie przypominam sobie, żeby rząd miał inne pieniądze niż zabrane wcześniej obywatelom.
odpowiedź