SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tauron wyda 187 mln zł na szerokopasmową sieć dostępu do internetu

Spółka Tauron Polska Energia zbuduje szerokopasmową sieć dostępu do internetu w siedmiu regionach południowej Polski w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Dzięki temu dostęp do szybkiego internetu otrzyma 601 szkół i ponad 102 tys. klientów. Spółka przeznaczy na to 187 mln zł.

fot. Shutterstock.comArticle

Grupa Tauron wygrała 187 mln zł dofinansowania na realizację projektów światłowodowych w siedmiu obszarach zlokalizowanych na południu Polski (oświęcimskim, rybnickim, wałbrzyskim A i B, sosnowieckim, katowickim i tyskim, krakowskim i tarnowskim).

- Budowa szerokopasmowego internetu oznacza dla Taurona zaangażowanie w bezprecedensowy program rozwoju cywilizacyjnego Polski, a równocześnie rozszerzenie aktywności biznesowej na nowe obszary - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Program POPC umożliwi nam dostarczenie szybkiego internetu do 601 szkół i ponad 102 tysięcy klientów w tzw. „białych plamach", czyli miejscach, które obecnie nie mają dostępu do sieci - dodaje.

Celem programu w skali całego kraju jest zapewnienie możliwości dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s dla gospodarstw domowych i co najmniej 100 Mb/s dla szkół. Pierwszy raz w historii funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie infrastruktury telekomunikacyjnej zorganizowano wsparcie finansowe na taką skalę.

Dofinansowanie projektu POPC dla grupy Tauron zgodnie ze złożonymi wnioskami wynosi ok. 75 proc. środków kwalifikowanych na potrzeby budowy sieci światłowodowej FTTH oraz rozwoju usług dostępu do internetu szerokopasmowego. Obejmuje ono obszary określone jako „białe plamy".

- W wyniku przystąpienia do konkursu POPC i realizacji projektów konkursowych, Tauron Obsługa Klienta rozpocznie działalność biznesową jako operator dostępu do usług hurtowych na istniejącej infrastrukturze światłowodowej i zbuduje sieć szkieletową na wybranych obszarach konkursowych znajdujących się w zasięgu działalności Grupy Tauron. Model biznesowy zostanie oparty o portfel usług skierowanych do operatorów detalicznych – mówi Andrzej Grochowalski, wiceprezes ds. IT  w Tauron Obsługa Klienta.

Właśnie został uruchomiony kolejny nabór dzięki, któremu inwestycje z POPC obejmą pozostałe tereny nie wyłonione w poprzednich edycjach. Środki przeznaczone na ten cel to ponad 143 mln zł. Operatorzy mogą składać projekty do Centrum Projektów Polska Cyfrowa do 11 stycznia 2019 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tauron wyda 187 mln zł na szerokopasmową sieć dostępu do internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl