SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Team FM przeciw Radiu Eska

W sądzie toczy sie spór między Team FM z Krakowa, powiązanej z Radiem RMF a radiem Eska

 Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie toczy się walka o 12 koncesji na lokalne rozgłośnie radiowe. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała je przed dwoma laty Radiu Eska SA, a odmówiła spółce z o.o. Team FM z Krakowa, powiązanej z Radiem RMF. We wtorek i wczoraj sąd rozpatrzył dwanaście skarg Team FM - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wg Rzeczpospolitej spółka z o.o. Team FM, założona przez pracowników RMF, zaskarżyła kilkanaście koncesji lokalnych (m.in. we Wrocławiu, Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Warszawie, Olsztynie, Toruniu, Łodzi, Pile), które KRRiTV przyznała Esce, odmawiając ich Teamowi.

- Krajowa Rada nawet nie starała się zachować wymogów prawidłowej procedury. Uchwałę o odmowie podjęto, gdy spółka nie nadesłała jeszcze wszystkich uzupełniających materiałów. Podczas jednego tylko posiedzenia, 11 lipca 2001 r., przyznano 16 lokalnych koncesji - wszystkie podmiotom powiązanym z ZPR, umożliwiając w ten sposób Esce "zszywanie" rozgłośni lokalnych w sieć ogólnopolską, nadającą ten sam program - wytykała podczas procesu adw. Agnieszka Wydmańska, reprezentująca Team FM. Zarzuciła też Krajowej Radzie w jej poprzednim składzie przyznanie aż dwóch koncesji na rozgłośnie w Toruniu Esce i Radiu Toruń, powiązanym z ZPR oraz "niejasną politykę koncesyjną w zakresie koncentracji kapitału i dominacji w mediach".

- Zarzuty są nieprawdziwe - odpowiadała mec. Jadwiga Żułnowska, występująca w imieniu prezesa KRRiTV. - Eska już przedtem miała te koncesje lokalne, które akurat wygasały. Nawet po zsumowania wszystkich, nie można mówić o zasięgu ogólnopolskim. Jest on nieproporcjonalnie mały w stosunku do Radia RMF i Radia Zet. Wynosi ok. 30 proc., podczas gdy RMF nadaje na terenie całego kraju. Po analizie wniosków koncesyjnych KRRiTV oceniła ofertę Eski jako lepszą. Powodem odmowy dla Team FM było niewykazanie niezbędnych środków finansowych. Przedstawiony list intencyjny banków nie był żadnym dokumentem, zobowiązującym je do kredytowania tego przedsięwzięcia.

Radio Eska uznało skargi Teamu FM za "próbę wyłuskania przeciwnika z rynku". W opinii mec. Anny Podgórskiej, pełnomocniczki Eski, spółka Team zaskarżyła wszystkie koncesje, by stworzyć drugą sieć, powiązaną z siecią ogólnopolską RMF. Nie miała jednak jeszcze wtedy dostatecznych możliwości finansowych. Tymczasem Eska zobowiązała się do podwyższenia kapitału, dając gwarancję wykonania koncesji.

WSA wydał wyrok tylko w jednej sprawie: oddalił skargę Team FM na odmowę przyznania tej spółce koncesji na radio we Wrocławiu.

- Sąd nie ocenia decyzji pod względem słuszności - przypomniała sędzia Halina Święcicka. - Gdy o koncesję ubiega się więcej niż jeden podmiot, KRRiTV musi dokonać wyboru. Decyzja ma więc charakter uznaniowy, a to, że uchwałę podjęto przed uzupełnieniem materiałów, nie miało wpływu na jej wynik. Spółka potwierdziła bowiem jedynie dokumenty, które już wcześniej były w aktach. Natomiast ze względu na niedostarczenie sądowi protokółów z posiedzeń KRRiTV, wyroki w pozostałych sprawach będą ogłoszone dopiero za tydzień oraz za dwa tygodnie (sygn. II SA 1848/02).

Danuta Frey -Rzeczposplolita.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Team FM przeciw Radiu Eska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl