SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Teatr TV: do wakacji cztery premiery, jedna na żywo

Do czerwca br. w Teatrze Telewizji TVP1 zostaną pokazane cztery premierowe spektakle, w tym nowa wersja "Moralności Pani Dulskiej". Będzie wśród nich jedno przedstawienie nadawane na żywo. Szef TVP1 szuka jednak wsparcia finansowego dla kolejnych spektakli.

Teatr TV

Teatr TV

W poniedziałek 21 stycznia br. TVP1 pokaże premierową "Rzecz na banalności miłości" w reż. Feliksa Falka z Agnieszką Grochowską i Piotrem Adamczykiem. To sztuka izraelskiej pisarki Savyon Liebrecht, która próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące istoty zła, rozliczenia ze zbrodniami nazistowskimi oraz uwikłania indywidualnych losów jednostki w wielką historię. 25 marca br. w stacji zobaczyć będzie można natomiasy nową wersję "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony. W role główne wcielą się tam Magdalena Cielecka, Robert Więckiewicz i Jakubem Gierszałem.

Miesiąc później - 22 kwietnia br. Jedynka planuje wydarzenie specjalne - "Wieczór Fredrowski". Trzy jednoaktówki Aleksandra Fredry emitowane będą na żywo kolejno z trzech studiów telewizyjnych w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Widzowie zobaczą tego wieczora takie przedstawienia jak "Nikt mnie nie zna", "Zrzędność i przekora" oraz "Świeczka zgasła".

Na razie to jedyny planowany spektakl Teatru Telewizji na żywo w wiosennej ramówce, ale szef TVP1 Piotr Radziszewski ma nadzieję, że uda się ich pokazać więcej. - To zależy jednak od tego czy dobrzy ludzie z z instytucji kultury nam pomogą. Będziemy z nimi rozmawiać. Teatr na żywo to dla nas wielkie koszta - mówi Radziszewski. Telewizja Polska na prośbę Krystyny Jandy przełożyła też transmisję spektaklu "32 omdlenia", który w tej chwili jest grany w Teatrze Polonia.

Ostatnią premierą Teatru Telewizji przed wakacji będzie "czarna komedia rodzinna" Juliusza Machulskiego, czyli przedstawienie "Matka brata mojego syna".W obsadzie znajdą się m.in. Marian Opania, Marek Kalita i Katarzyna Herman, a emisja planowana jest 25 maja br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Teatr TV: do wakacji cztery premiery, jedna na żywo

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
iksiński
po kiego grzyba ten anachroniczny teatr TV - przecież to gatunek, który nie nadaje się do telewizji. Chciałbym poznać 2-3 inne TV publiczne w Europie, które w dalszym ciągu utrzymują takie spektakle
8 15
odpowiedź
User
szara komórka
On się nadawał, kiedy od początku do końca powstawał w studiu tv i miał reżysera, który odróżniał grę w teatrze od gry dla tv. Wiele lat przerwy spowodowało, że teraz takich fachowców po prostu brak, a wszyscy udają, że to ten sam produkt i MISJA, na którą instytucje mają dosypać grosza, a ludzie haracz zapłacić. Janda wie, co robi, bo oddawanie spektaklu dla tv, kiedy ma jeszcze widownię w teatrze, jest strzałem we własną stopę. Lekturami próbuje się kusić młodzież, ale te szkolne spektakle na żywo to kolejny poroniony pomysł, bo ile to szkół rozwaliło całodzienny plan lekcji, żeby uczniowie oglądali transmisję o wyznaczonej porze? Ciekawe, jak często panowie prezesi bywają w teatrach, czy odróżniają operę od dramatu, czy komedii? :)
PS. Ale powód jest - dzisiejsza kopia teatru w tv kosztuje z pewnością więcej, niż dawne Teatry TV (i o to chodzi).
9 11
odpowiedź
User
pola
Oglądałam "Boską" i był świetna ten spektakl też fajnie się zapowiada ....
8 9
odpowiedź
User
kropka.
Potrójnym Fredrą dobili dziś widza, a prezenterka w różowym gieźle kłamała jak z nut o 60. latach produkcji teatru w tv, żeby szefom, ruszającym na bankiet, podbić bębenka, bo samozadowolenie błyskało po obliczach władzy jakby o rocznym deficycie 220mln nie mieli pojęcia!
Jak czuli się aktorzy, grający 'do kotleta' przed twarzyczkami władzy tv? W dawnych czasach jakoś nikt na to nie wpadł, a telewizja była dla widza, a nie zabawką prezesów, znających się na niej, jak kury na pieprzu. Przesadziliście, panowie prezesi, i z dawką Fredry, i z tym olbrzymim, pełnym bezguścia tortem... :mrgreen:
8 9
odpowiedź