SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telefon komórkowy posiada 64% Polaków

Telefon komórkowy posiada 64% Polaków powyżej 15 roku życia, wynika z sondażu Centrum Badań Marketingowych Indicator.

Sondaż przeprowadzono na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w grudniu 2006 roku.

„64% Polaków posiada telefon komórkowy. [...] Telefonu komórkowego w roku 2006 nie posiadało około 35% respondentów. Ponad połowa z tej grupy (53%) uważa, że wystarcza im telefon stacjonarny. Jedna trzecia (34%) twierdzi, że telefon komórkowy jest za drogi. Co czwarty (24%) nie potrzebuje telefonu komórkowego, bo rzadko dzwoni i odbiera telefony. Jedna piąta (20%) nie lubi telefonów komórkowych. Najczęściej jednak wynika to z kilku przyczyn jednocześnie” - czytamy w raporcie CBM Indicator.

Dla porównania, według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec grudnia 2006 roku aktywnych było 36.757,8 tys. kart SIM. Tymczasem ludność Polski, według oficjalnych danych GUS na koniec listopada, wynosiła 38.129 tys. osób. Daje to poziom penetracji telefonii komórkowej na poziomie 96,4%.

Według ankiety CBM Indicator, największa grupa badanych (38%) korzysta z usług Orange. Następni są w kolejności użytkownicy Ery (36%) oraz Plusa GSM (31%). (Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mieli możliwość udzielenia kilku odpowiedzi).

„Struktura odpowiedzi, udzielonych przez respondentów wylosowanych do próby, nie pokrywa się idealnie z udziałami rynkowymi tych przedsiębiorców. Przyczyną tego może być fakt, że respondenci wskazywali operatora, z którego usług korzystają. Nie do końca pokrywa się to z kategorią aktywnych kart SIM, które zliczają operatorzy” - napisano w raporcie.

Z ankiety CBM Indicator wynika, że zdecydowana większość respondentów, bo aż 91%, posiada telefon komórkowy lub stacjonarny. Posiadaczem wyłącznie telefonu komórkowego jest co czwarty badany (25%), podobnie w co czwartym domu jest zainstalowana wyłącznie linia stacjonarna (27%). Linia telefonu stacjonarnego znajduje się w domach dwóch trzecich badanych (66%). Żadnego telefonu nie posiada 9% respondentów.

Badanie objęło również rynek dostępu do internetu. Z przeprowadzonego badania wynika, że komputer posiada 54% gospodarstw domowych. Według badania przeprowadzonego w 2005 roku komputer posiadało 37,6% respondentów.

Spośród osób posiadających komputer, blisko trzy-piąte (59%) posiada dostęp do internetu. Nastąpił tu znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2005, kiedy posiadanie dostępu do internetu deklarowało 37,4% osób posiadających komputer.

Najczęściej wskazywanym sposobem łączenia się w domu z internetem jest neostrada lub neostrada plus oferowana przez Telekomunikacje Polską SA (39%). Na kolejnych miejscach plasują się stałe łącza innych dostawców - 18%, łącza telewizji kablowych - 13% oraz łącza radiowe - 10%.

Badanie Centrum Badań Marketingowych Indicator Sp. z o.o. przeprowadzono na 1.616 osobowej próbie wylosowanej z populacji ludności Polski w wieku 15 lat i powyżej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telefon komórkowy posiada 64% Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl