SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telekomy utrzymują poziom wydatków kapitałowych

Operatorzy telekomunikacyjni utrzymują poziom wydatków kapitałowych na podobnym poziomie. Wyraźnie rośnie natomiast capex operatorów hiperskalowych, a lekkie odbicie obserwowane jest w zakresie nakładów firm na infrastrukturę IT.

Article

Z danych Synergy Research Group wynika, że w pierwszej połowie tego roku wydatki kapitałowe telekomów znów kształtowały się na tym samym poziomie co w poprzednich latach. Tymczasem w przypadku operatorów hiperskalowych zanotowano 30-proc. wzrost. Z kolei na infrastrukturę IT firmy przeznaczyły rok do roku o 6 proc. więcej środków.

Liczby te w dużej mierze odzwierciedlają długoterminowe trendy, zgodnie z którymi wydatki kapitałowe operatorów telekomunikacyjnych od 6 lat pozostają na podobnym poziomie, podczas gdy capex operatorów hiperskalowych w tym samym czasie zwiększył się niemal trzykrotnie, a wydatki firm na infrastrukturę IT wzrosły o 23 proc.

We wszystkich trzech grupach nakłady na infrastrukturę w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku sięgnęły łącznie ponad 300 mld dolarów. 27 proc. udziału mają tutaj obecnie operatorzy hiperskalowi, w porównaniu do 13 proc. w pierwszej połowie 2016 roku. Na przestrzeni ostatnich 6 lat udział przedsiębiorstw oscylował wokół 30 proc., podczas gdy udział telekomów spadł z 56 proc. do 44 proc.

Całkowite wydatki w pierwszej połowie bieżącego roku sięgnęły 307 mld dolarów, co oznacza wzrost o 9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020. Od 2016 roku zaobserwowano wzrost średnio o 6 proc. rocznie.

Powyższe dane obejmują łączne wydatki kapitałowe operatorów telekomunikacyjnych i hiperskalowych, które koncentrują się głównie na sieciach oraz sprzęcie i oprogramowaniu dla centrum danych. W przypadku firm, aby liczby były bardziej porównywalne, pod uwagę wzięto nakłady na infrastrukturę IT, a więc przede wszystkim centra danych, sieci oraz narzędzia do współpracy. Wykluczono natomiast wydatki na usługi komunikacyjne i IT, urządzenia oraz oprogramowanie biznesowe.

W grupie operatorów hiperskalowych uwzględniono 19 firm spełniających kryteria Synergy Research Group. Największe wydatki kapitałowe poniosły tutaj: Amazon, Microsoft, Google, Facebook, Apple, Alibaba i ByteDance.

Z kolei wśród telekomów najwięcej wydawały: China Mobile, Deutsche Telekom, NTT, Verizon, AT&T, Vodafone i Orange.

Dołącz do dyskusji: Telekomy utrzymują poziom wydatków kapitałowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl