SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaworowicz, Patyra, Brzozowski i Babiarz w kampanii Telewizji Polskiej o nowym standardzie tv naziemnej

Telewizja Polska zaczęła kampanię informującą, że w br. zostanie wprowadzony nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Twarzami akcji są dziennikarze Elżbieta Jaworowicz, Rafał Patyra i Przemysław Babiarz, prezenter Rafał Brzozowski oraz aktorka Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

Article

Kampania jest realizowana pod hasłem „Telewizja Polska przypomina, nowy standard się zaczyna”. W spotach wideo występują wieloletni dziennikarze TVP Elżbieta Jaworowicz i Rafał Patyra oraz piosenkarz Rafał Brzozowski, prowadzący od kilku lat teleturniej „Jaka to melodia”, a w spotach radiowych - dziennikarz Przemysław Babiarz i Małgorzata Ostrowska-Królikowska, od ponad 20 lat grająca w telenoweli „Klan” emitowanej w TVP1.

Spoty informują o korzyściach z nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC oraz sposobie sprawdzenia, czy posiadany telewizor go obsługuje i ewentualnego dostosowania swojego odbiornika.

 

Akcja jest realizowana w telewizji, internecie, prasie ogólnopolskiej i na outdoorze.

Informacje o DVB-T2 w „Alarmie!”, „Sprawie dla reportera” i „Klanie”

Ponadto w ramach kampanii w styczniu, lutym i marcu w jednym z piątkowych wydań „Alarmu!” w TVP1 w felietonach wystąpią gwiazdy Telewizji Polskiej. Będą wyjaśniać krok po kroku, na czym będą polegały zmiany związane z DVB-T2/HEVC i co trzeba zrobić, by łatwo zweryfikować, czy dany telewizor jest dostosowany do nowego standardu.

W wydaniach „Magazynu Expressu Reporterów” i „Sprawy dla reportera” pojawiają się informacje o zmianie standardu nadawania i odesłania do strony Telewizjanaziemna.pl i kanału Sprawdzam TV.

Z kolei 31 stycznia wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC będzie jeden z wątków odcinka „Klanu”.

 

Kampania obejmuje też profile społecznościowe Telewizji Polskiej, m.in. fanpage facebookowe Bądźmy Razem TVP oraz TVP Włącz się.

Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje nowy standard tv naziemnej

Aby odbierać NTC w nowym standardzie, należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC lub tuner zewnętrzny DVBT2/HEVC. Widzowie, których odbiorniki nie spełniają tych wymagań technicznych, muszą zaplanować wymianę telewizora na nowy lub dokupienie odpowiedniego dekodera zewnętrznego.

23 grudnia Telewizja Polska we współpracy z Emitelem, obsługującym technicznie ogólnopolskie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, uruchomiła na kanale 28 planszę Sprawdzam TV. Każdy widz może tam łatwo sprawdzić, czy jego telewizor obsługuje nowy standard DVB-T2/HEVC (jeśli na odbiorniku wyświetla się animacja z komunikatem, to znaczy, że telewizor jest przystosowany do nowego standardu).

Telewizja Polska planowała na początku 2022 roku zaoferować własny dekoder internetowo-naziemny. Dzisiaj już wiadomo, że projekt się opóźni. Dekoder „nie wydarzy się w tym czasie, w którym miał się wydarzyć”.

Głównym problemem jest dostępność chipów. Najwięksi producenci sprzętu te chipy mają, więc telewizory są dostępne na rynku. Nie jesteśmy w stanie tego w tym czasie "dowieźć biznesowo". Ten ciężar spada na dostawców odbiorników telewizyjnych - zwrócił uwagę dyrektor biura dystrybucji TVP.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak informowaliśmy niedawno Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

Start DVB-T2/HEVC wiosną 2022 roku

Standard emisji naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC zostanie zmieniony w całej Polsce w drugim kwartale przyszłego roku. Wprowadzone zostanie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

Nowy standard zostanie wprowadzony etapami w poszczególnych województwach:
-  od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
- od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
- od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
- od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Zmiana dotyczy 13 mln gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji. Takie osoby powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC.

Jeśli tak nie jest, to będą musiały wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. Za kilkaset złotych są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone dodatkowo w system operacyjny Android TV.

Dołącz do dyskusji: Jaworowicz, Patyra, Brzozowski i Babiarz w kampanii Telewizji Polskiej o nowym standardzie tv naziemnej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej Zybertowicz to interesująca postać
Jedynym gościem jest Adamowicz, na którego ta władza ma mega twarde rzeczy.
odpowiedź
User
Niedzielski Adam to modulator głosu
Te rzeczy mogłyby go wyprowadzić w kajdankach.
odpowiedź
User
Prestidigitator
Kto korzysta z internetu, ten o zmianie standardu NTC zapewne już dawno wie, dlatego nie ma to jak odsyłać w spocie telewizyjnym starszych, niezorientowanych widzów po więcej informacji właśnie do sieci. Głupota w czystej postaci.
odpowiedź