SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Część kanałów i treści TVP nie działa w Canal+ online

Choć Canal+ online oferuje większość kanałów Telewizji Polskiej, to zamiast niektórych programów widzowie mogą oglądać jedynie plansze. Firmy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl tłumaczą to względami licencyjnymi. Niektóre produkcje TVP może pokazywać tylko we własnym serwisie streamingowym TVP VOD. 

W poniedziałek 20 maja o godz. 20.30 TVP1 pokazał w ramach Teatru Telewizji spektakl „Cudzoziemka”. Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej, telewizji satelitarnej i sieci kablowych nie mieli problemów z odbiorem. Gorzej z subskrybentami Canal+ online. – „Audycja niedostępna w związku z ograniczeniami licencyjnymi” – mogli przeczytać na ekranie telewizora. Co ciekawe, ta sama produkcja była dostępna, kiedy ktoś uruchomił stream TVP1 w serwisie streamingowym TVP VOD.

Licencja tylko na własną aplikację

Niekiedy podobne plansze użytkownikom Canal+ i Polsat Box Go (dla abonentów) pojawiają się w przypadku starszych produkcji na kanale TVP Seriale. Kiedy powstawały, nie istniały jeszcze serwisy streamingowe i nie przewidziano takiego pola eksploatacji praw autorskich. Z tych powodów Player nie oferuje TVN Fabuła, a Polsat Box Go Polsat Film i Polsat Seriale. W przypadku Teatru Telewizji mamy jednak do czynienia z dość nowym spektaklem teatralnym.

- Decydują o tym względy licencyjne. Zdarzają się sytuacje, w których TVP dysponuje prawami do streamingu danej audycji we własnych usługach (np. TVP VOD), ale w usługach podmiotów trzecich (np. Canal+ online) już nie - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP.

Za dystrybucję konkretnej produkcji na dowolnych platformach Telewizja Polska musiałaby zapłacić prawdopodobnie więcej. - Treści nabywane przez dostawców podlegają ograniczeniom licencyjnym, które zezwalają na ich eksploatację np. na określonych w umowie polach czy w określonym czasie. To funkcjonujący od lat standard rynkowy, a nabywcy treści są odpowiedzialni za dotrzymywanie warunków licencyjnych. Teatr Telewizji emitowany na kanałach TVP nie jest dostępny w Canal+ online właśnie ze względu na takie ograniczenia, o czym informuje plansza - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.

Abonenci w lepszej sytuacji niż subskrybenci

Oferta Canal+ online dla abonentów satelitarnych i subskrybentów (bez umowy) znacząco się różni. Pierwsi mają dostęp do blisko 70 stacji więcej. Wynika to m.in. z tego, że w myśl prawa autorskiego, usługa online jest traktowana tylko jako rozszerzenie satelity. W przypadku subskrybentów to całkiem inna usługa, wymagająca osobnych umów. Niedawno Canal+ online udostępnił subskrybentom stacje: TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2, TVP World i Alfa TVP. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby platforma udostępniała także: TVP Kultura, TVP Historia i TVP ABC, ale tak nie jest. Nie ma też kanałów: TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Rozrywka i TVP Polonia. Poza nowościami działają za to: TVP1, TVP2, wszystkie wersje TVP3, TVP Sport i TVP Info.

- Decydują o tym względy licencyjne. TVP nie dysponuje prawami do streamingu wszystkich audycji kanałów TVP Kultura, TVP Historia i TVP ABC. Natomiast kanały TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i TVP ABC 2 przygotowano z myślą o zapewnieniu im 100-procentowej dostępności w usługach streamingowych - wyjaśnia TVP.

Taka polityka z pewnością nie ułatwia życia widzom. Od roku kanały linearne Telewizji Polskiej są dostępne przez aplikację TVP VOD, dostępną m.in. na telewizorach Smart TV. Subskrybenci Canal+ online muszą więc „przeskakiwać” z aplikacji do aplikacji, aby obejrzeć pożądany kanał. Utrudnia to realizację strategii Canal+, który chce być agregatorem różnych stacji i treści. Za pośrednictwem Canal+ online obejrzymy najważniejsze kanały naziemne (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVN, Polsat, TV4, TV Puls i Puls 2). Serwis pozwala też na korzystanie z większości stacji informacyjnych (TVN24, TVN24 BiS, TVP Info, TV Republika, Biznes24, CNN, Euronews, CNBC Europe, France 24).

Dla subskrybentów brakuje jedynie kanałów newsowych Polsatu (Polsat News, Polsat News Polityka, Polsat News 2, Wydarzenia 24). Do ich oglądania, trzeba wykupić Polsat Box Go. Czy to się zmieni? -  Stale rozwijamy nasz serwis i rozmawiamy z partnerami oraz dostawcami treści. Tylko w ostatnich kilku miesiącach włączyliśmy do oferty Canal+ online szereg nowych kanałów. Planujemy również kolejne nowości, ale nie możemy podzielić się jeszcze szczegółami - zapowiada Kaniowski.

Dołącz do dyskusji: Część kanałów i treści TVP nie działa w Canal+ online

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
...
Przecież o tym, że tak jest wiadomo od dawna. Kolejny "świeży" news, który nic nie wnosi.
odpowiedź
User
Gość sobotni
A kto zapłacił za wyjazd Mileny i Emilii do Monako, czy to prawda że tvp?
odpowiedź
User
Pawel
No jak moze dzialac neotvp,sila i bezprawnie przejete ?
odpowiedź