SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury dał absolutorium za ub.r. władzom Telewizji Polskiej i Polskiego Radia

Członkowie zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia uzyskali absolutorium za ub.r. od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który z ramienia Skarbu Państwa sprawuje nadzór nad obiema spółkami.

Piotr Gliński, fot. Polskie RadioArticle

Absolutorium władzom Telewizji Polskiej i Polskiego Radia zostało udzielone w zeszły piątek podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy obu spółek. Jedynym akcjonariuszem nadawców jest Skarb Państwa, który w zakresie nadzoru nad nimi reprezentuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przez cały ub.r. prezesem Telewizji Polskiej był Jacek Kurski. Członkiem zarządu do połowy marca ub.r. był Maciej Stanecki, a po jego odwołaniu do zarządu weszli Marzena Paczuska, Piotr Pałka (na zaledwie kilka dni, zrezygnował, bo był w sporze prawnym z TVP) i Mateusz Matyszkowicz). Stanecki wiosną br. przejął obowiązki dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, tak samo jak TVP podlegającej ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego.

Kolejne zmiany w zarządzie TVP nastąpiły w br.: w marcu odwołany został Jacek Kurski, pod koniec maja Marzena Paczuska zrezygnowała, natomiast Kurski wrócił do zarządu, a na początku sierpnia został ponownie powołany na prezesa spółki.

W radzie nadzorczej nadawcy są niezmiennie Maciej Łopiński (wiosną br., po odwołaniu Kurskiego, pełnił obowiązki prezesa), Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W Polskim Radiu prezesem przez cały ub.r. był Andrzej Rogoyski. Do połowy marca członkiem zarządu był Mariusz Staniszewski (po odwołaniu został prezesem państwowej spółki Techfilm), a pod koniec grudnia do zarządu powołana została Agnieszka Kamińska. W drugiej połowie stycznia br. Rogoyskiego zdymisjonowano, a prezesem spółki została Kamińska.

W radzie nadzorczej Polskiego Radia byli w ub.r. Albert Dregej (jako przewodniczący) Grzegorz Kłoczko (wiceprzewodniczący) i Maciej Rodowicz. Pod koniec lipca Rada Mediów Narodowych w miejsce Dregeja i Rodowicza powołała do rady Janusza Niedzielę i Magdalenę Niegierewicz.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło 316,11 mln zł przychodów, o 6,07 proc. mniej niż rok wcześniej, oraz 10,44 mln zł straty netto (wobec 15,3 mln zysku netto w 2018 roku).

Dołącz do dyskusji: Minister kultury dał absolutorium za ub.r. władzom Telewizji Polskiej i Polskiego Radia

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bazyl
A tak się naprężał Mr Tablecik...
odpowiedź
User
sky
Czy absolutorium to środkowy palec ???? To modne w tych kręgach ...
odpowiedź
User
Czujduch
Czaban wściekły
odpowiedź