SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska zamknie kilka stacji. Ma wrócić TVP 4K

Likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz przesłał do szefa KRRiT projekt Karty Powinności na lata 2025-2029. Według dokumentu zniknąć ma 7 kanałów, których wyniki oglądalności nie są zadowalające. W projekcie z corocznym budżetem ujęto natomiast TVP 4K. 

W portfolio Telewizji Polskiej są: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP Kobieta, TVP Sport, TVP Historia, TVP Historia 2, TVP ABC, TVP ABC 2, Alfa TVP, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP HD, TVP World, TVP Wilno i Belsat. To łącznie 22 kanały (nie licząc wszystkich wersji TVP3). Najwięcej spośród nadawców publicznych w Unii Europejskiej. Z rankingu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego wynika, że Telewizja Polska z 39 kanałami w portfolio, zajmuje wysoką 14. pozycję na całym kontynencie. Spośród nadawców publicznych więcej stacji nadaje jedynie BBC, ale większość z nich to projekty komercyjne skierowane do widzów poza Wielką Brytanią, takie jak BBC Earth, BBC Brit, BBC Lifestyle, BBC Cbeebies.

Jeszcze kilka miesięcy temu nadawca publiczny nie planował zmian. - TVP w najbliższym czasie nie planuje likwidacji ani zmiany żadnego z emitowanych obecnie kanałów tematycznych. Wszystkie programy są nadawane na podstawie Karty Powinności Telewizji Polskiej S.A. na lata 2020-2024 – informowało niedawno Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Duża liczba kanałów tematycznych nie sprzyja oszczędnościom, które są TVP potrzebne po grudniowych zmianach. Finansowanie odbywa się nie z rekompensaty i abonamentu, tylko z rezerwy budżetowej i reklam. Nadawcy publiczni nie muszą występować o koncesje na poszczególne kanały. Są one zapisane w Karcie Powinności, która wymaga akceptacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecna obowiązuje do końca 2024 roku. Nowy dokument będzie więc okazją na zmiany. O ile oczywiście zaakceptuje je KRRiT. Regulator mocno protestował przeciwko zawieszeniu emisji TVP Info czy TVP World.

Gorgosz o przyczynach likwidacji kanałów

Oficjalnie TVP niechętnie mówi o przebudowie portfolio kanałów tematycznych. - O zmianach w strukturze Telewizji Polskiej będziemy informować w odpowiednim czasie, gdy te zmiany się wydarzą - informuje Wirtualnemedia.pl Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP.

Nieco więcej można wyczytać w projekcie Karty Powinności. - Proponuje się natomiast zmniejszenie liczby programów wyspecjalizowanych o siedem kanałów, poprzez konsolidację trzech z nich (Historia, Nauka, Dokument) w jeden program (TVP Wiedza), powstały z przekształcenia TVP Historia i uzupełnienia jego oferty o elementy z dotychczasowych programów TVP Dokument i TVP Nauka, a także likwidację kolejnych pięciu programów: Kultura 2, Historia 2, ABC2, Kobieta, Alfa. Propozycja ta wynika z trwającej w TVP restrukturyzacji, w ramach której celowe jest zaniechanie działalności nierentownej, a jednocześnie nieprzynoszącej znacznej wartości publicznej - informuje w projekcie likwidator TVP.

Gorgosz tłumaczy, że stopień dotarcia do grup odbiorców, dla których były przeznaczone likwidowane kanały, okazał się niewielki. - Program TVP Kobieta, który obejmuje szeroką ofertę dla widowni kobiecej, osiągnął w 2023 r. udział 0,34 proc., a w 2022 r. - 0,32 proc. Wydaje się więc, że oferta dla kobiet może być w dostatecznym stopniu zapewniona na pozostałych antenach TVP oraz w usługach innych niż programy. Dla programu Alfa brak jest miarodajnego pomiaru. Z licznych danych wynika jednak, że grupa odbiorców, dla których program stworzono, odchodzi od oglądania tradycyjnej telewizji i treści poszukuje w środowisku online - wyjaśnia TVP. Zauważa też brak miarodajnych danych dla TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i TVP ABC 2. To stacje internetowe, które są dostępne tylko w streamingu (TVP VOD, TVP GO, vod.tvp.pl, Canal+ online), a także dla odbiorców naziemnych, których telewizory obsługują HbbTV i są podłączone do sieci. 

Fuzja kanałów dokumentalnych jest tłumaczona ich wynikami. - Konsolidacja programów TVP Historia, TVP Dokument i TVP Nauka, uzasadniona jest także stosunkowo niskimi udziałami tych programów, tj. TVP Dokument - 0,22 proc. w 2023 roku, TVP Nauka - 0,17 proc. w 2023 roku. Jednocześnie widać, że udział programu TVP Historia, który jest wyższy, zmniejsza się (0,63 proc. w 2022 roku, 0,52 proc. w 2023 roku, 0,47 proc. - 01-04 2024 r), co może wynikać w części z konkurencji Dokumentu i Nauki. W tej sytuacji proponuje się skonsolidowanie tych trzech programów wyspecjalizowanych w ramach programu TVP Wiedza, powstałego z przekształcenia TVP Historia, przy uzupełnieniu jego oferty o elementy z dotychczasowych programów TVP Dokument i TVP Nauka. Pozwoli to zachować wartość niesioną poprzez dotychczasowe programy, a jednocześnie zwiększyć ilość treści niepowtórkowych w ramach danego programu (TVP Wiedza) – czytamy w projekcie likwidatora TVP.

TVP 4K zamiast zlikwidowanych kanałów?

Choć ostatnio Telewizja Polska zdecydowała, że przy okazji Euro 2024 TVP 4K nie wróci (mecze nie będą dostępne w natywnym Ultra HD), to stacja widnieje w projekcie Karty Powinności. - TVP 4K jest programem sportowo-filmowo-rozrywkowym. Program zawiera audycje dostępne w standardzie 4K, jest tworzony i rozpowszechniany w tym standardzie w miarę dostępności właściwych treści. Kluczowe gatunki: transmisje i relacje sportowe, filmy fabularne i audycje rozrywkowe - czytamy w projekcie.

Nazwa TVP 4K pojawia się też w rozdziale o sposobach rozpowszechniania stacji nadawcy publicznego. - Programy TVP Wiedza, TVP ABC, TVP Rozrywka i TVP Sport są rozpowszechniane przede wszystkim w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny, a dodatkowo w miarę możliwości dystrybuowane w sposób rozsiewczy satelitarny i w innych sieciach telekomunikacyjnych. Programy TVP Seriale, TVP HD, a także TVP 4K w czasie jego nadawania, są rozpowszechniane lub dystrybuowane w innych sieciach telekomunikacyjnych, a dodatkowo, w miarę możliwości w sposób rozsiewczy satelitarny. TVP dąży także do możliwie szerokiej, w miarę zasobów, oferty programów rozpowszechnianych w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny. Dotyczy to programów: TVP Seriale, TVP HD, a także TVP 4K, w czasie jego nadawania - wyjaśnia nadawca publiczny.

TVP jest związana wieloletnimi umowami z Emitelem odnośnie MUX-3 i MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Niewykluczone więc, że w miejsce likwidowanych TVP Dokument, TVP Nauka, Alfa TVP i TVP Kobieta na szóstym multipleksie pojawi się regularna emisja TVP 4K. Analogiczne stacje w jakości Ultra HD ruszają właśnie we Francji. Z szacunkowych kosztów opublikowanych w projekcie Karty Powinności wynika, że TVP 4K ma kosztować w latach 2025-2029 36,4 mln zł rocznie. W ofercie stacji mogą znaleźć się nie tylko transmisje sportowe, ale także seriale, filmy czy dokumenty. 

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska zamknie kilka stacji. Ma wrócić TVP 4K

59 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Kolejny stek bzdur. Kanał TVP 4K miałby być tańszy w nadawaniu przez okres 4 lat niż kanał tematycznie w ciągu roku. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek programów własnych UHD jest to mało prawdopodobno chyba że mówimy o emisji okazjonalnej
odpowiedź
User
Egon
PO co nam historia?
Historia się skończyła.
Teraz tylko wiedzą i to nie za duża. Do szparagów nie potrzeba wiedzy
odpowiedź
User
Dob
Nie oglądam TVP 4k
odpowiedź