SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska uruchomi muzeum telewizyjno-filmowe

Na terenie siedziby głównej Telewizji Polskiej w przyszłym roku ma pojawić się wystawa z eksponatami telewizyjnymi i filmowymi. Nadawca w przetargu szuka podmiotu, który wybuduje modułowy pawilon na jej potrzeby - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Wizualizacja pawilonu muzealnego Telewizji PolskiejArticle

W opublikowanym przez Telewizję Polską ogłoszeniu o zamówieniu publicznym zapowiedziano, że pawilon muzealny ma zostać wybudowany w północno-wschodniej części działki firmy przy ul. Woronicza 17, gdzie obecnie jest plac parkingowy.

Ma to być dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 21 x 10 metrów, z wcięciem o wymiarach ok. 5,78 x 3 metry w południowym-zachodnim narożniku i wejściem głównym od południowej strony.

Budynek ma składać się z 14 modułów kontenerowych o wymiarach ok. 3 x 6 metrów. Wysokość zewnętrzna kontenera określono na ok. 3,6 metra, a wysokość wewnątrz, czyli między posadzką a sufitem na minimum 3 metry.

Zaznaczono, że na elewacji południowej muszą zostać zainstalowane „miejsca montażu (estetyczne ramy) ozdobnych paneli z plakatami/banerami”, a także „elementy ozdobnej perforowanej blachy prostopadłe do elewacji”.

Pawilon muzealny na 70-lecie Telewizji Polskiej?

Zlecenie dotyczy zarówno wybudowania pawilonu („opracowania dokumentacji projektowej oraz wytworzenia składnika aktywów trwałych”). W przetargu mogą brać podmioty, które w ciągu ostatnich pięciu lat wybudowały przynajmniej dwa pawilony kontenerowe lub modułowe za minimum 400 tys. zł brutto. Wadium wynosi 10 tys. zł.

Oferty będzie można składać do 29 marca. Jedynym kryterium ich oceny będzie cena brutto. TVP nie określiła, ile maksymalnie planuje zapłacić wykonawcy, ujawni tę informację wraz z otwarciem dokumentów z ofertami.

Wybrany podmiot ma wybudować pawilon w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Oznacza to, że budynek powstanie najwcześniej wiosną przyszłego roku.

W 2022 roku Telewizja Polska będzie świętowała 70-lecia działania, firma została założona 25 października 1952 roku.

TVP wyda 150 mln zł na halę zdjęciową

Pawilon muzealny to kolejny projekt budowlany, który zamierza zrealizować Telewizja Polska. W połowie stycznia ujawniła oferty w ogłoszonym ponownie przetargu dotyczącym budowy hali zdjęciowej przy siedzibie głównej firmy.

Zgłoszono dziewięć ofert, jedynym kryterium oceny była cena brutto, więc za najkorzystniejszą została uznana najtańsza - opiewająca na 148,22 mln zł oferta Korporacji Budowlanej Doraco. Wybrana firma ma zbudować halę w ciągu trzech lat od podpisania umowy.

Jesienią ub.r. publiczny nadawca rozstrzygnął przetarg na budowę nowych siedzib jego ośrodków w Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm PBO Śląsk i WODPOL, które zaproponowało cenę 28,66 mln zł brutto.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska uruchomi muzeum telewizyjno-filmowe

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dim
skansen w skansenie
odpowiedź
User
Halina
Nie przesadzaj - zdecydowana większość kanałów emitowana jest już w HDTV
odpowiedź
User
Gość
Nie przesadzaj - zdecydowana większość kanałów emitowana jest już w HDTV

Zwłaszcza wszystkie ośrodki regionalne...
odpowiedź