SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kosztowny spadek po Kurskim i Matyszkowiczu. TVP z pozwami na miliony zł

Telewizja Polska ujawniła skalę roszczeń sądowych za jej działalność w czasie prezesur Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza. To prawie 10 mln zł tytułu z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych.

Były prezes TVP Jacek Kurski Były prezes TVP Jacek Kurski

Obecnie w toku – w tym w trakcie rozmów ugodowych – jest ponad 120 spraw. Większość dotyczy okresu prezesury Kurskiego i materiałów oraz programów produkowanych przez Telewizyjną Agencję Informacyjną.

- To cena, jaką spółka, a de facto każdy z podatników zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego i propagandystów z „Wiadomości” czy „TVP Info”. Za hejt i niszczenie ludzi. A przecież to tylko wyimek szkodliwej działalności, która doprowadziła do zniszczenia wizerunku Telewizji Polskiej (TVP została uznana za najmniej wiarygodną markę medialną w Polsce, z zaufaniem na poziomie niespełna 24 procent) – powiedział Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP.  

TVP dąży do ugód

Telewizja Polska podała w komunikacie, że w wielu sytuacjach próbuje porozumiewać się na drodze ugodowej, jednak przy obecnej sytuacji finansowej - jej zdaniem - spełnienie wszystkich roszczeń majątkowych wynikających z emisji spornych materiałów jest niemożliwe.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- W efekcie, dbając o interes spółki, TVP jest niejednokrotnie zmuszona do dalszego występowania w procesach i próby obniżenia przed sądem kwot składających się na roszczenia finansowe. W przeciwnym wypadku obecne władze Spółki mogłyby narazić się na zarzut działania na jej szkodę - wyjaśnia TVP.

Nadawca publiczny poinformował, że od 20 grudnia ubiegłego roku do dnia dzisiejszego wpłynęła do sądu wyłącznie jedna sprawa o naruszenie dóbr osobistych i jest to pozew Joanny Kurskiej, dotyczący ujawnienia w jednej z audycji poziomu jej zarobków w TVP.

W marcu obecne władze Telewizji Polskiej skierowały do prokuratury zawiadomienie dotyczące działań poprzednich członków zarządu i rady nadzorczej spółki, w tym Jacka Kurskiego. Podkreślają, że chodzi o szereg nieprawidłowości. W komunikacie opisano, że zawiadomienie dotyczy „szeregu nieprawidłowości przy zawieraniu umów, w których zaciągane były wielomilionowe zobowiązania, co narazić mogło TVP na szkodę wielkich rozmiarów”.

20 grudnia ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz doprowadził do zmian w radach nadzorczych mediów publicznych. Później doszło do odwołania Mateusza Matyszkowicza z funkcji prezesa. Zastąpił go Tomasz Sygut. Kilka dni później Rada Mediów Narodowych na prezesa wyznaczała Michała Adamczyka. Szef resortu kultury postawił spółki mediów publicznych w stan likwidacji. Likwidatorem TVP został Daniel Gorgosz, a Sygut  objął stanowisko dyrektora generalnego. Przed miesiącem zmiany wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego.

Dołącz do dyskusji: Kosztowny spadek po Kurskim i Matyszkowiczu. TVP z pozwami na miliony zł

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Donpedro
Czemu nie piszecie, że poleciała Piekorz a za chwilę Zieliński?
18 3
odpowiedź
User
Ela
Czemu nie piszecie, że poleciała Piekorz a za chwilę Zieliński?
Może nie wiedzą. To znaczy ich informator z TVP już nie wiele wie.
15 4
odpowiedź
User
Ona
Nic dziwnego jak Matyszkowicz zatrudniał rozpasane dyrektorki ktore jedyne co potrafiły to obnosić się i brać sporą kasę. Patrz TVP abc, czy agencja AKRiO.. i niektóre z nich dalej siedzą w TVP..udają że niby nic i czekają jak wróci PiS .. zastanówcie się panie Sugut czy warto ..
25 13
odpowiedź