SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes TVP powołał pełnomocników zarządu. Olechowski i Kuczkowski z szerokimi kompetencjami

Marek Solon-Lipiński, Jarosław Olechowski, Aneta Woźniak i Krystian Kuczkowski to czwórka nowych pełnomocników zarządu Telewizji Polskiej, którzy mają wspierać prezesa Mateusza Matyszkowicza przy podejmowaniu kluczowych decyzji - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - To znaczy, że Matyszkowicz poczuł się przytłoczony ogromem nowych obowiązków i jako jednoosobowy zarząd szuka wsparcia u sprawdzonych dyrektorów - mówi nam osoba z centrali TVP.

Mateusz Matyszkowicz, fot. AKPAMateusz Matyszkowicz, fot. AKPA

Mateusz Matyszkowicz jest prezesem Telewizji Polskiej od pierwszych dni września br. Decyzją Rady Mediów Narodowych tworzy też jednoosobowy zarząd publicznego nadawcy. Czy zarząd zostanie rozszerzony? Zapewne w przyszłości tak, ale w tej materii, jak słyszymy od niektórych członków Rady, nic nie jest pewne.

Póki co zatem Matyszkowicz sam musiał podejmować wszystkie ważne decyzje w spółce. Musiał, bo – jak ustaliły Wirtulnemedia.pl – sytuacja się zmieniła. Nowy prezes kilka dni temu powołał bowiem z grona dyrektorów TVP czwórkę doradców zarządu. Z naszych informacji wynika, że przekazał im część swoich kompetencji w zakresie m.in. finansowym i kadrowym w poszczególnych obszarach w spółce. Mają oni teraz pomagać przy podejmowaniu kluczowych decyzji w ważnych segmentach nadawcy publicznego.

Za  co odpowiadają nowi pełnomocnicy?

Na pełnomocnika ds. krajowej informacji i publicystyki został powołany Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Publicystycznej i szef TVP3. Odpowiada on teraz także także za programy publicystyczne i informacyjne na wszystkich antenach, jemu też podlega w dalszym ciągu m.in. TVP Info. Jednym słowem: ma pod sobą całą "informację" i publicystykę publicznego nadawcy. Ma też znacznie szersze kompetencje niż dotychczas.

Z kolei Marek Solon-Lipiński (dyrektor biura sprzedaży i współpracy międzynarodowej oraz pełnomocnik ds. kanałów dla odbiorców zagranicznych) został pełnomocnikiem ds. informacji i publicystyki zagranicznej (m.in. na antenie TVP World).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Trzecim pełnomocnikiem, jak ustaliliśmy, jest Aneta Woźniak, odpowiadająca od września za Centrum Kultury i Historii TVP. I ona  poszerzyła kompetencje: została bowiem powołana przez prezesa Mateusza Matyszkowicza na pełnomocnika zarządu TVP ds. realizacji misji publicznego nadawcy. Znacznie szersze uprawnienia zyskał także Krystian Kuczkowski, od roku dyrektor programowy TVP. On z kolei został powołany na pełnomocnika zarządu TVP ds. dużych anten – podlegają mu m.in. TVP1 i TVP2 (za wyjątkiem TVP Info i TVP3, które ma w swoich kompetencjach Olechowski). Zdaniem naszych rozmówców z Woronicza – i Kuczkowski i Olechowski zyskują najmocniej w nowym rozdaniu.

Matyszkowicz chce rządzić TVP na dłużej

Nowe rozdanie kadrowe w Telewizji Polskiej, zdaniem obserwatorów, świadczyć ma o „okopywaniu się” Matyszkowicza na stanowisku prezesa i przygotowywaniu na rządzenie nią - samodzielnie bądź z drugim członkiem zarządu - przez wiele miesięcy.

- Olechowski, Kuczkowski to są dyrektorzy powoływani i awansowani jeszcze przez Jacka Kurskiego. Powierzanie im nowych, znacznie poszerzonych kompetencji, świadczy o tym, że Matyszkowicz czuje się trochę niepewnie w nowym gabinecie, przytłoczony obowiązkami jako kednoosobowy zarząd. Stawia na ludzi sprawdzonych, dyrektorów znających swoje działki od podszewki – mówi osoba znająca realia panujące w centrali TVP na Woronicza.

Mateusz Matyszkowicz z TVP związany od 2016 roku. Niedługo po objęciu fotela prezesa przez Kurskiego, powołano go na dyrektora TVP Kultura, gdzie prowadził również autorski program „Chuligan literacki” (program pojawił się też w ramówce radiowej Trójki).

W połowie 2017 roku został szefem TVP1, wiosną 2018 roku zaś wicedyrektorem biura programowego TVP. Do zarządu spółki trafił w kwietniu 2019 roku. Pod koniec tamtego roku przejął od Marzeny Paczuskiej nadzór nad Agencją Kreacji Teatru Telewizji Polskiej. W latach 2017-2020 był członkiem rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w lutym 2018 został przewodniczącym zespołu ds. dobrego imienia i historii Polski przy TVP.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Prezes TVP powołał pełnomocników zarządu. Olechowski i Kuczkowski z szerokimi kompetencjami

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lol
Sprawdzonych dyrektorów? Chyba w tym jak powiększać stan swojego konta. Tańczyli w Opolu z poprzednim prezesem, z nowym pójdą do teatru. Ten typ tak ma
odpowiedź
User
Mikołaj
Chyba sobie jaja robicie. Kura powołał pełnomocników aby kontrolować sytuację i nie dopuścić do wariantu w którym nowy foalnie prezes zrobi coś nieuzgodnionego. Jedynie dla niepoznaki dołączyła p Woźniak która jest pełnomocnikiem od niczego
odpowiedź
User
karol
opcji jest zawsze kilka
od zaczął nie ogarniać bo tego trochę jest do zaczeły się naciski a tak wina będzie rozmyta
odpowiedź