SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska wybrała w konkursie 11 projektów seriali, bez kontynuacji dawnych hitów

Telewizja Polska oficjalnie podała wyniki pierwszej edycji programu Nabór, Ocena i Selekcja (NOS) na projekty scenariuszy seriali. Do dalszego rozwoju wybrano 11 koncepcji. Nie ma wśród nich kontynuacji produkcji TVP sprzed kilku lat: „Głębokiej wody” i „Gliny”.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Programu Nabór, Ocena, Selekcja (NOS) został ogłoszony przez Telewizję Polską na początku czerwca. Do połowy lipca zgłoszono 143 projekty scenariuszy seriali, z których po weryfikacji formalnej przyjęto 124, w kategoriach: półgodzinny serial komediowy sitcom lub telenowela komediowa (przyjęto 17), serial obyczajowy dla kobiet (11), serial paradokumentalny (17), serialowa komedia romantyczna (6), telenowela codzienna popołudniowa i wieczorna (7), weekendowy serial familijny (14), wieczorny serial historyczny (21), wieczorny serial historyczny o roku 1918 (4), wieczorny serial sensacyjny epizodyczny (4) oraz wieczorny serial sensacyjny kontynuacyjny (24).

Wśród zgłoszeń były m.in. koncepcje kontynuacji seriali „Glina”, „07 zgłoś się” i „Głęboka woda” oraz pomysły na seriale historyczne o dywizjonie 303, armii Andersa, ORP Orzeł, Poli Negri i odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Każdy projekt został oceniony przez dwóch lub trzech ekspertów zewnętrznych i wewnętrznych. Na tej podstawie wybrano 33 koncepcje, których autorów zaproszono do etapu tzw. pitchingów, czyli prezentacji przed komisją złożoną z przedstawicieli biura koordynacji programowej Telewizji Polskiej, kierownictwa TVP i TVP2 oraz Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej.

Po prezentacjach wybrano 11 projektów, które zostaną zaprezentowane zarządowi TVP z rekomendacją skierowania ich do dalszego rozwoju i produkcji. Tak jak podaliśmy w poniedziałek, w poszczególnych kategoriach wyłoniono następujące projekty:

Półgodzinny serial komediowy, sitcom lub telenowela komediowa:
„Jutro będzie wczoraj” Mariusza Bieńkowskiego

Serial obyczajowy dla kobiet:
„Rodzina” Kingi Dębskiej

Serial paradokumentalny:
„Za chlebem” Jarosława Sokołowa

Telenowela codzienna popołudniowa i wieczorna:
„Leśniczówka” Ariadny Lewańskiej

Weekendowy serial familijny:
„Operacja ojciec” Bronki Nowickiej

Wieczorny serial historyczny:
„Dom pod Dwoma Orłami” Waldemara Krzystka
„Ludzie i Bogowie” Wenantego Nosula
„Oporni” Sebastiana Reńcy

Wieczorny serial sensacyjny:
„Niebo” Izabeli Szolc
„Miasto skarbów” Dawida Rota
„Uwięzieni” Anny i Macieja Świerkockich

Żadnego projektu nie wybrano w kategorii serialowych komedii romantycznych. Jak widać, odrzucono kontynuacje seriali „Glina”, „07 zgłoś się” i „Głęboka woda”.

W najbliższym czasie Telewizja Polska zdecyduje o harmonogramie realizacji poszczególnych scenariuszy i podpisze umowy z ich autorami. Pierwsze decyzje o produkcji mają zostać podjęte na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Według naszych informacji telenowela „Leśniczówka” ma trafić do pasma popołudniowego TVP1 lub TVP2, a jej emisja może zacząć się już w marcu przyszłego roku.

Szczegółowe opisy 11 projektów seriali wybranych przez TVP:

„Jutro będzie wczoraj” to nietypowy sitcom komediowy, opowiada o dwóch mężczyznach, którzy wskutek kontaktu z kręgami zbożowymi w Wylatowie zostają przeniesieni do okresu PRL-u i muszą radzić sobie z ówczesną rzeczywistością.

„Rodzina” to serial obyczajowy z 45-minutowymi odcinkami, zgłoszony przez firmę producencką Akson Studio. Reżyserem i scenarzystą będzie Kinga Dębska, twórczyni m.in. filmu „Moje córki krowy” oraz reżyserka serialu „Barwy szczęścia”.

Głównym bohaterem „Za chlebem” będzie emigrant, który wiele lat temu przyjechał do Polski. W serialu pojedzie z kamerą do krajów, do których wyjeżdża najwięcej Polaków (m.in. Irlandii, Anglii, Norwegii) i porozmawia z nimi.

„Leśniczówka” ma to być bardzo nowoczesną produkcją, opowiadającą o bohaterach, mieszkających w tytułowej leśniczówce, z daleka od wielkiego miasta.

W „Operacji ojciec” głównym bohaterem będzie mężczyzna, który musi sobie poradzić z wychowaniem czwórki dzieci po tym, jak odchodzi od niego żona. Serial ma być emitowany w weekendy, być może zastąpi „Rodzinkę.pl”.

„Dom pod Dwoma Orłami” będzie opowiadał o historii Polski na pograniczu różnych epok i kultur. Projekt został zgłoszony przez Waldemara Krzystka, ma zapewnione dodatkowe finansowanie spoza TVP.

„Ludzie i bogowie” pokażą żołnierzy Armii Krajowej, którzy w czasie II wojny światowej wykonywali wyroki śmierci. Autorem projektu jest Sławomir Jóźwik.

„Oporni” to historia o Solidarności Walczącej, rozgrywająca się między 1981 a 1989 rokiem. Projekt został zgłoszony przez TVP3 Katowice.

„Niebo” będzie opowiadać o ludziach mieszkających w małej miejscowości na północy Polski, którzy zmierzą się z dziwną zagadką kryminalną z przeszłości. Stylistycznie serial ma nawiązywać do skandynawskich produkcji z tego gatunku.

Bohaterkami „Miasta skarbów” będą siostry, z których jedna ściga przestępców, a druga jest ścigana.

„Uwięzieni” są inspirowani amerykańskim serialem „Prison Break”. Akcja będzie rozgrywać się w pierwszej połowie lat 50. Według TVP ten projekt ma ogromny potencjał do koprodukcji międzynarodowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska wybrała w konkursie 11 projektów seriali, bez kontynuacji dawnych hitów

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
conf
z jednej strony dobrze że stawiaja na świeze pomysły, ale chętnie by człowiek zobaczył nowe odcinki gliny, a dla mnie osobiscie najbardziej niedoceniony serial to był paradoks z linda- mogli by dać jeszcze szanse ale wyniki były fatalne:(
odpowiedź
User
he
"„Leśniczówka” ma to być bardzo nowoczesną produkcją, opowiadającą o bohaterach, mieszkających w tytułowej leśniczówce, z daleka od wielkiego miasta."

Interesujące. Szczególnie fragment: "ma to być bardzo nowoczesną produkcją". No i że ma opowiadać o bohaterach - to też ciekawe.
odpowiedź
User
Gie
Czy ta komisja oceniała projekty tylko na podstawie tych opisów czy dostali scenariusz pierwszego odcinka?
odpowiedź