SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska wybrała w konkursie 11 projektów seriali, bez kontynuacji dawnych hitów

Telewizja Polska oficjalnie podała wyniki pierwszej edycji programu Nabór, Ocena i Selekcja (NOS) na projekty scenariuszy seriali. Do dalszego rozwoju wybrano 11 koncepcji. Nie ma wśród nich kontynuacji produkcji TVP sprzed kilku lat: „Głębokiej wody” i „Gliny”.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Programu Nabór, Ocena, Selekcja (NOS) został ogłoszony przez Telewizję Polską na początku czerwca. Do połowy lipca zgłoszono 143 projekty scenariuszy seriali, z których po weryfikacji formalnej przyjęto 124, w kategoriach: półgodzinny serial komediowy sitcom lub telenowela komediowa (przyjęto 17), serial obyczajowy dla kobiet (11), serial paradokumentalny (17), serialowa komedia romantyczna (6), telenowela codzienna popołudniowa i wieczorna (7), weekendowy serial familijny (14), wieczorny serial historyczny (21), wieczorny serial historyczny o roku 1918 (4), wieczorny serial sensacyjny epizodyczny (4) oraz wieczorny serial sensacyjny kontynuacyjny (24).

Wśród zgłoszeń były m.in. koncepcje kontynuacji seriali „Glina”, „07 zgłoś się” i „Głęboka woda” oraz pomysły na seriale historyczne o dywizjonie 303, armii Andersa, ORP Orzeł, Poli Negri i odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Każdy projekt został oceniony przez dwóch lub trzech ekspertów zewnętrznych i wewnętrznych. Na tej podstawie wybrano 33 koncepcje, których autorów zaproszono do etapu tzw. pitchingów, czyli prezentacji przed komisją złożoną z przedstawicieli biura koordynacji programowej Telewizji Polskiej, kierownictwa TVP i TVP2 oraz Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej.

Po prezentacjach wybrano 11 projektów, które zostaną zaprezentowane zarządowi TVP z rekomendacją skierowania ich do dalszego rozwoju i produkcji. Tak jak podaliśmy w poniedziałek, w poszczególnych kategoriach wyłoniono następujące projekty:

Półgodzinny serial komediowy, sitcom lub telenowela komediowa:
„Jutro będzie wczoraj” Mariusza Bieńkowskiego

Serial obyczajowy dla kobiet:
„Rodzina” Kingi Dębskiej

Serial paradokumentalny:
„Za chlebem” Jarosława Sokołowa

Telenowela codzienna popołudniowa i wieczorna:
„Leśniczówka” Ariadny Lewańskiej

Weekendowy serial familijny:
„Operacja ojciec” Bronki Nowickiej

Wieczorny serial historyczny:
„Dom pod Dwoma Orłami” Waldemara Krzystka
„Ludzie i Bogowie” Wenantego Nosula
„Oporni” Sebastiana Reńcy

Wieczorny serial sensacyjny:
„Niebo” Izabeli Szolc
„Miasto skarbów” Dawida Rota
„Uwięzieni” Anny i Macieja Świerkockich

Żadnego projektu nie wybrano w kategorii serialowych komedii romantycznych. Jak widać, odrzucono kontynuacje seriali „Glina”, „07 zgłoś się” i „Głęboka woda”.

W najbliższym czasie Telewizja Polska zdecyduje o harmonogramie realizacji poszczególnych scenariuszy i podpisze umowy z ich autorami. Pierwsze decyzje o produkcji mają zostać podjęte na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Według naszych informacji telenowela „Leśniczówka” ma trafić do pasma popołudniowego TVP1 lub TVP2, a jej emisja może zacząć się już w marcu przyszłego roku.

Szczegółowe opisy 11 projektów seriali wybranych przez TVP:

„Jutro będzie wczoraj” to nietypowy sitcom komediowy, opowiada o dwóch mężczyznach, którzy wskutek kontaktu z kręgami zbożowymi w Wylatowie zostają przeniesieni do okresu PRL-u i muszą radzić sobie z ówczesną rzeczywistością.

„Rodzina” to serial obyczajowy z 45-minutowymi odcinkami, zgłoszony przez firmę producencką Akson Studio. Reżyserem i scenarzystą będzie Kinga Dębska, twórczyni m.in. filmu „Moje córki krowy” oraz reżyserka serialu „Barwy szczęścia”.

Głównym bohaterem „Za chlebem” będzie emigrant, który wiele lat temu przyjechał do Polski. W serialu pojedzie z kamerą do krajów, do których wyjeżdża najwięcej Polaków (m.in. Irlandii, Anglii, Norwegii) i porozmawia z nimi.

„Leśniczówka” ma to być bardzo nowoczesną produkcją, opowiadającą o bohaterach, mieszkających w tytułowej leśniczówce, z daleka od wielkiego miasta.

W „Operacji ojciec” głównym bohaterem będzie mężczyzna, który musi sobie poradzić z wychowaniem czwórki dzieci po tym, jak odchodzi od niego żona. Serial ma być emitowany w weekendy, być może zastąpi „Rodzinkę.pl”.

„Dom pod Dwoma Orłami” będzie opowiadał o historii Polski na pograniczu różnych epok i kultur. Projekt został zgłoszony przez Waldemara Krzystka, ma zapewnione dodatkowe finansowanie spoza TVP.

„Ludzie i bogowie” pokażą żołnierzy Armii Krajowej, którzy w czasie II wojny światowej wykonywali wyroki śmierci. Autorem projektu jest Sławomir Jóźwik.

„Oporni” to historia o Solidarności Walczącej, rozgrywająca się między 1981 a 1989 rokiem. Projekt został zgłoszony przez TVP3 Katowice.

„Niebo” będzie opowiadać o ludziach mieszkających w małej miejscowości na północy Polski, którzy zmierzą się z dziwną zagadką kryminalną z przeszłości. Stylistycznie serial ma nawiązywać do skandynawskich produkcji z tego gatunku.

Bohaterkami „Miasta skarbów” będą siostry, z których jedna ściga przestępców, a druga jest ścigana.

„Uwięzieni” są inspirowani amerykańskim serialem „Prison Break”. Akcja będzie rozgrywać się w pierwszej połowie lat 50. Według TVP ten projekt ma ogromny potencjał do koprodukcji międzynarodowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska wybrała w konkursie 11 projektów seriali, bez kontynuacji dawnych hitów

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
conf
z jednej strony dobrze że stawiaja na świeze pomysły, ale chętnie by człowiek zobaczył nowe odcinki gliny, a dla mnie osobiscie najbardziej niedoceniony serial to był paradoks z linda- mogli by dać jeszcze szanse ale wyniki były fatalne:(
27 8
odpowiedź
User
he
"„Leśniczówka” ma to być bardzo nowoczesną produkcją, opowiadającą o bohaterach, mieszkających w tytułowej leśniczówce, z daleka od wielkiego miasta."

Interesujące. Szczególnie fragment: "ma to być bardzo nowoczesną produkcją". No i że ma opowiadać o bohaterach - to też ciekawe.
27 10
odpowiedź
User
Gie
Czy ta komisja oceniała projekty tylko na podstawie tych opisów czy dostali scenariusz pierwszego odcinka?
20 9
odpowiedź