SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Telewizja Polska żąda przeprosin i wpłaty 25 tys. zł na WOŚP od Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar otrzymał od Telewizji Polskiej wezwanie przedsądowe z żądaniem przeprosin za „naruszenie dóbr osobistych nadawcy w związku z publicznymi wypowiedziami” oraz wpłaty 25 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. RPO ma dwa tygodnie na spełnienia tego żądania - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich Article

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło pismo Telewizji Polskiej, w związku z wypowiedzią Adama Bodnara z 16 stycznia 2019 roku dla Onet.pl,  dotyczącą sprawy  zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W programie „Onet Opinie”, rzecznik w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem zasugerował, że trzeba przeanalizować, jakie programy oglądał Stefan W., zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Stankiewicz zapytał: „Sugeruje Pan, że on siedział w więzieniu i się nakręcał, bo mu w celi włączyli TVP Info?”. Adam Bodnar na to odpowiedział: „Ja tego nie wiem, czy tak było, bo trzeba byłoby to przeanalizować. Ale moim zdaniem to jest jedna z tych kwestii, które należałoby w tej sprawie wyjaśnić. Jakie mogą być konsekwencje braku dostępu do pluralizmu poglądów i czy to mogło mieć wpływ także na zachowanie. Ja nie wykluczam takiej tezy”.

Po słowach Adama Bodnara Służba Więzienna poinformowała, że Stefan W., podczas odbywania swojej poprzedniej kary miał dostęp do wielu kodowanych stacji, m.in. TVN24, i mógł wybierać, co chce oglądać. W pakiecie kanałów, do jakich miał dostęp nie było TVP Info. Tym samym odpowiedziano także na sugestie dziennikarzy - Wojciecha Czuchnowskiego i Ewy Siedleckiej, że Stefan W. w więzieniu mógł oglądać głównie ten kanał.

Jak przekazało Wirtualnemedia.pl biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, w wezwaniu przedsądowym TVP wzywa do „dobrowolnego zaniechania dalszego naruszania dóbr osobistych TVP oraz usunięcia skutków naruszeń”.

Telewizja żąda publicznych przeprosin i wpłaty określonej kwoty na wskazany cel społeczny – chodzi o Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i wpłatę na jej konto kwoty 25 tys. zł. Natomiast przeprosiny mają być opublikowane na portalu Onet.pl (w formie płatnego ogłoszenia) i być widoczne na stronie głównej serwisu przez 72 godziny. Jeśli RPO nie spełni żądań, TVP zapowiada, że w terminie dwóch tygodni skieruje sprawę do sądu.

- Rolą Rzecznika jest reagowanie na wszelkie zagrożenia rozprzestrzeniania się mowy nienawiści, w szczególności jeżeli kwestionowana jest postawa właśnie telewizji publicznej. Wypowiedzi sformułowane w ramach pełnionej funkcji wynikały wyłącznie z troski o dobro wspólne, jakim jest telewizja publiczna, która powinna kształtować w społeczeństwie najlepsze postawy, urzeczywistniając najwyższe standardy – wynika ze stanowiska, jakie przesłało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe RPO.

„Próba nacisku na konstytucyjny organ”

Jak wynika z naszych informacji, RPO jest przekonany „o całkowitej bezzasadności roszczeń Telewizji Polskiej, która wynika zarówno z niepełnej analizy wypowiedzianych słów, jak i z ich nadinterpretacji”.

-  Rzecznik Praw Obywatelskich jest zmuszony wyrazić zaniepokojenie, że wezwanie TVP może być rozumiane jako próba nacisku na konstytucyjny organ. Może też stanowić próbę ukrócenia debaty, której przedmiotem jest rzetelność materiałów prasowych i pluralizm myśli, przedstawiany przez publicznego nadawcę. Takie działanie jest nie do pogodzenia z zasadami demokratycznego państwa prawnego - podkreślono w przesłanym nam stanowisku.

Telewizja Polska żąda przeprosin i wpłaty na WOŚP od członków Towarzystwa Dziennikarskiego

TVP wysłała wezwanie przedprocesowe z żądaniem przeprosin za „naruszenie dóbr osobistych nadawcy w związku z publikacją oświadczenia" również do Towarzystwa Dziennikarskiego. Żąda też wpłaty tys. złotych na cel charytatywny od każdego z sygnatariuszy pisma.

- Nie zmieniliśmy zdania na temat dziennikarstwa uprawianego przez TVP. Jesteśmy gotowi bronić naszej opinii przed sądem - zapowiedzieli członkowie organizacji.

W sondażu IBRIS, którego wyniki podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”, „Wiadomości” jako rzetelne oceniło tylko 29,1 proc. respondentów, a TVP Info - 29,7 proc. Przeciwne zdanie o tym programie ma 50 proc. pytanych osób, a o kanale - 43,2 proc. Nieco lepiej wypada pod tym względem „Teleexpress”: pozytywnych ocen jest 36,8 proc., a negatywnych - 28,5 proc.

 

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,82 mln widzów, z czego 2,27 mln w TVP1, a 550,2 tys. w TVP Info.

Natomiast TVP Info miało w ub.r. 3,425 proc. udziału w rynku oglądalności.

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska żąda przeprosin i wpłaty 25 tys. zł na WOŚP od Rzecznika Praw Obywatelskich

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Każdy prawnik poradzi sobie z tym bzdurnym pozwem TVP.
To zagranie kurskiego ze skierowaniem wpłaty na WOŚP jest bezczelne i płaskie.
Za te paszkwile i pomówienia które płynęły na WOŚP i Owsiaka z TVP orkiestra nie przyjęłaby tych srebrników.
19 17
odpowiedź
User
kabaret
czy cyrk?
13 6
odpowiedź
User
Rafał43k
Co ja słyszę to jaki Cyrk Koniec oglądania TVP już nie oglądam
12 12
odpowiedź
User
utylizacja_szmalu
Klasyka TVPiS. Już pukają od spodu, bo dno to dawno przebili.
14 11
odpowiedź
User
Kicia de Lodź
Grunt to bezczelność, wszędzie i zawsze. PiS zrobił kilka "dobrych" rzeczy ale nachalność i jednostronność propagandy sukcesu w TVP jest czymś nieznanym nawet z komunistycznej TV, tam ona była obecna ale robiona jakby w białych rękawiczkach.
9 10
odpowiedź