SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Republika kolejny rok z zyskiem

Według wstępnych w ub.r. Telewizja Republika osiągnęła zysk, drugi raz w swojej 10-letniej historii. - Pozytywny wynik udało się osiągnąć poprzez zarówno redukcję kosztów, jak też zwiększenie przychodów w niektórych działach - mówi Wirtualnemedia.pl szef stacji Tomasz Sakiewicz.

Tomasz Sakiewicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zaznaczył, że znane są na razie wstępne wyniki rentowności w ub.r. trzech zarządzanych przez niego spółek: Telewizji Republika, Niezależnego Wydawnictwa Polskiego (wydaje tygodnik „Gazeta Polska”) oraz Słowa Niezależnego (wydaje Niezalezna.pl i miesięcznik „Nowe Państwo”).

- U większości będzie to nieznaczny plus. Jeszcze to liczymy, robione są korekty - opisał. - Nie będą to oszałamiające wyniki, ale nigdzie nie ma zasadniczych problemów - zapewnił Sakiewicz.

Telewizja Republika zanotowała w ub.r. dodatnią rentowność. - Pozytywny wynik w Republice udało się osiągnąć poprzez zarówno redukcję kosztów, jak też zwiększenie przychodów w niektórych działach - opisał Sakiewicz.

Dla stacji będzie to dopiero drugi rok z zyskiem. W 2021 roku osiągnęła go po raz pierwszy: przy wzroście przychodów o 12,4 proc. do 17,61 mln zł i nieznacznym spadku kosztów operacyjnych (z 17,26, do 17,23 mln zł) zarobiła na czysto 228,1 tys. zł. Rok wcześniej jej strata netto sięgnęła 1,53 mln zł.

Na minusie Telewizja Republika była zresztą nieprzerwanie od startu działalności w 2013 roku. Do końca 2021 roku zanotowała łącznie 29,35 mln zł strat, w konsekwencji mimo wielu rund finansowania jej kapitał własny od kilku lat jest ujemny: na koniec 2021 roku wynosił -2,46 mln zł, a rok wcześniej -2,19 mln zł.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. Telewizja Republika miała 0,09 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,07 proc. rok wcześniej.

Telewizji Republika dokapitalizowana ponad 40 razy

Na początku stycznia w KRS zarejestrowano kolejną emisję akcji Telewizji Republika oznaczoną symbolem M2. Obejmuje ona dokładnie 126 248 walorów w cenie nominalnej 1 zł za sztukę. Tomasz Sakiewicz, że ostatnie emisje akcji nadawcy objęły spółki zarządzające innymi mediami z tzw. Strefy Wolnego Słowa, obejmującej też „Gazetę Polską”, „Gazetę Polską Codziennie”, Niezalezna.pl i „Nowe Państwo”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

A tych emisji przez 10 lat działania spółki było ponad 40. W ub.r. przeprowadzono jedną (inwestorzy objęli 53,7 tys. walorów), a w 2021 roku cztery:
L7 - 43,2 tys. akcji,
L8 - 24,3 tys. akcji,
L9 - 89,9 tys. akcji,
L10 - 60 tys. akcji.

Wcześniej do inwestorów trafiło 38 transz walorów nadawcy, zdecydowana większość na okaziciela.

Tomasz Sakiewicz przekazał Wirtualnemedia.pl, że obecnie głównymi akcjonariuszami Telewizji Republika są firmy ze Strefy Wolnego Słowa i założyciele stacji (mają ponad 20 proc. akcji) oraz członek jej rady nadzorczej, biznesmen Dariusz Szymański (też ponad 20 proc.).

Przy czym grupa dziennikarzy, która uruchomiła stację, ma 127,1 tys. akcji imiennych, znaczących więcej na walnym zgromadzeniu. Ponad 40 proc. z tej puli należy do Tomasza Sakiewicza.

Sakiewicz jest w zarządzie Telewizji Republika od uruchomienia stacji. Początkowo był wiceprezesem, a wiosną 2021 roku objął funkcję prezesa.

Ile zarabiają inne firmy ze Strefy Wolnego Słowa

W 2021 roku wydawca „Gazety Polskiej” przy wzroście przychodów o 2,4 proc. do 16,82 mln zł ograniczyła koszty operacyjne o 6 proc., dzięki czemu jego wynik netto poszedł w górę z 373 tys. zł straty do 424 tys. zł zysku. Spółka wypłaciła 98,4 tys. zł dywidendy.

Spółka Forum wydająca „Gazetę Polską Codziennie” zanotowała w 2021 roku spadek przychodów o 5,1 proc. do 13,19 mln zł, a jej zysk netto skurczył się z 552,6 do 8,3 tys. zł.

Z kolei przychody firmy Słowo Niezależne, wydającej powiązane z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie” portale Niezalezna.pl Albicla.com oraz miesięcznik „Nowe Państwo”, zmalały w 2021 roku o 14,6 proc. do 9,67 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 2,7 proc. zysk netto spadł z 1,43 mln zł do 713,7 tys. zł.

Większościowy pakiet udziałów Forum i mniejszościowy Słowa Niezależnego ma spółka Srebrna powiązana z działaczami PiS.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Republika kolejny rok z zyskiem

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
To się na Nobla z ekonomii nadaje. Model biznesowy, w którym mamy telewizję, której nikt nie ogląda, a jednocześnie notuje zyski rok do roku.
odpowiedź
User
Kazik
Nie oglądam ani nie czytam tej pisowskiej propagandy ale podejrzewam, że finansują to wszyscy Polacy poprzez środki ze spółek skarbu państwa. Firmy państwowe dużo kasy pompują w zależne od pisu media zamiast odprowadzać zysk do budżetu. A nazwa spółek "Strefa Wolnego Słowa" to już szczy obłudy, hipokryzji i bezczelności.
odpowiedź
User
wioletta es
No kasa z budżetu im się po prostu NALEŻY!! A wy polaczki, robić na nich i płacić większe podatki!!!!!!!!!!
odpowiedź