SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Listy od Morawieckiego, Szydło i Kaczyńskiego na 6-lecie TV Republika. „Waszą największą siłą jest niezależność”

Podczas gali z okazji 6-lecia Telewizji Republika odczytano listy od premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Tworzycie medium, którego największą siłą jest niezależność, służba prawdzie i wierność fundamentalnym wartościom - stwierdził Morawiecki. - Wypełniliście państwo na nim dojmującą lukę, stając się konkurencją dla dominującej na wizji liberalno-lewicowej orientacji ideowej - napisał Kaczyński.

Dorota Kania i Tomasz Sakiewicz podczas gali z okazji 6-lecia Telewizji RepublikaDorota Kania i Tomasz Sakiewicz podczas gali z okazji 6-lecia Telewizji Republika

Jubileuszowa gala Telewizji Republika odbyła się w czwartek wieczorem w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Na uroczystości gościło kilkaset osób, m.in. marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński, Beata Mazurek, Ryszard Terlecki, Stanisław Karczewski i Adam Bielan, prezydencki minister Krzysztof Szczerski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i minister w tej kancelarii Marek Suski.

Podczas gali wręczono kilka nagród przyznanych przez widzów TV Republika. W kategorii Polityka wyróżniona została Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, w kategorii Biznes - prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, w kategorii Kultura - Wydawnictwo Biały Kruk, a w kategorii Osobowość Roku - windsurferka Zofia Klepacka (niedawno mocno krytykowała przyjętą w Warszawie kartę LGBT). Natomiast nagrodę Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa odebrał Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Morawiecki: waszą największą siłą jest niezależność, służba prawdzie i wierność fundamentalnym wartościom

Podczas uroczystości odczytano listy od kilkorga nieobecnych polityków. Premier Mateusz Morawiecki złożył gratulacje zespołowi, współpracownikom i przyjaciołom stacji. - Tworzycie medium, którego największą siłą jest niezależność, służba prawdzie i wierność fundamentalnym wartościom. Wasza stacja to wspólne dzieło tych, którzy mieli i nadal mają odwagę zmieniać polski rynek medialny. Cieszę się, że Telewizja Republika zyskuje wciąż nowych widzów, że zaufanie, którym obdarzono Was sześć lat temu, wciąż procentuje - stwierdził szef rządu.

- Podjęliście się trudu odpowiedzialności za naszą Rzeczpospolitą. Od początku istnienia stanęliście po stronie, która wypowiadała się za Polską prawdziwie demokratyczną i wolną. I choć niewielu wierzyło w powodzenie tej misji, zakończyła się ona sukcesem - podkreślił. - Także dziś, gdy przed nami kolejne wyzwania, potrzeba ludzi, którym leży na sercu wspólne dobro. Przed nami decyzje, które zaważą o tym, jak dalej będzie rozwijała się Polska i Europa - napisał Morawiecki.

- Całemu środowisku Telewizji Republika życzę, by podejmowali Państwo wyzwania na miarę marzeń i aspiracji. Jestem przekonany, że ich realizacja będzie służyła, jak dotąd, społeczeństwu i Polsce, przynosząc także Państwu osobistą satysfakcję - ocenił premier.

Szydło: u podstaw stacji są rozsądek, rodzina, religia i Rzeczpospolita

Wicepremier Beata Szydło w swoim liście przypomniała, że pierwsze transmisje Telewizja Republika przeprowadziła 10 kwietnia 2013 roku, w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. - Choć dzień, w którym Telewizja rozpoczynała swoją działalność, z różnych względów -tak organizacyjno-technicznych, jak i emocjonalnych - nie należał do łatwych, to jednak zanotowała ona rekordową oglądalność. Debiut stacji obejrzało ok. 200 tys. widzów. Ten wielki sukces stał się początkiem historii, która trwa do dziś - opisała poprzednia premier.

- Warto wrócić do tamtych czasów, by przypomnieć sobie, jak nam się wtedy żyło, jacy byliśmy, jakie były nasze dążenia, marzenia i aspiracje. A nade wszystko - jaka była wtedy Polska? W moim głębokim przekonaniu w ówczesnej Polsce trudno było o prawdę. Trudno było o wartości, które legły u podstaw założenia tej stacji, a obrona których jest wpisana w jej misję. Są nimi rozsądek, rodzina, religia i Rzeczpospolita - wyliczyła Szydło.

Złożyła też zespołowi stacji życzenia, by „zapał i chęć dostarczania rzetelnych informacji o wydarzeniach w Polsce i na świecie nigdy nie gasły”, oraz pogratulowała, że „po sześciu latach wielkiego wysiłku, lepszych i gorszych chwil, ale nade wszystko olbrzymiej pracy z przyświecającymi stale tymi samymi, konserwatywnymi wartościami, udało się Państwu zgromadzić rzeszą wiernych widzów”.

Kaczyński: bardzo gratuluję Dorocie Kani

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim liście wymienił natomiast pięć wartości stanowiących przesłanie ideowe TV Republika: rozsądek, rynek, rodzina, religia, Rzeczpospolita.

- Niech misja Telewizji Republika, niech państwa publicystyka, oraz dające wspaniałą szansę na lepsze i bardziej dogłębne rozumienie świata informacje sprawią, że wartości, na których straży państwo stoicie, będą internalizowane przez coraz większą liczbę Polek i Polaków, przez coraz więcej obywateli naszego państwa, dzięki czemu będzie nam coraz bliżej do Polski, której pragniemy, czyli Rzeczpospolitej silnej i nowoczesnej, zasobnej i liczącej się na arenie międzynarodowej, a jednocześnie solidarnej i sprawiedliwej dla wszystkich - stwierdził lider PiS.

Kaczyński życzył TV Republika, by „nieustająco się rozwijała, pozyskiwała kolejne zastępy wiernych widzów oraz zdobywała coraz mocniejszą pozycję na rynku telewizyjnym”. - 6 lat temu wypełniliście państwo na nim dojmującą lukę, stając się konkurencją dla dominującej na wizji liberalno-lewicowej orientacji ideowej. W ten sposób wolna myśl, nieskrępowana schematami poprawności politycznej rzucała wyzwanie stylowi myślenia właściwemu dla establishmentu kompradorskich elit - ocenił.

- Za tę rzuconą ówcześnie rękawicę i codziennie pełną poświęceń, ale przez to piękną pracę dla dobra Rzeczypospolitej chciałbym państwu, byłym i obecnym pracownikom i współpracownikom TV Republika serdecznie podziękować, a także życzyć państwu i waszym rodzinom wszystkiego, co najlepsze. Muszę jeszcze dodać, że dzisiejsza pozycja Telewizji Republika to wielka zasługa pani redaktor Doroty Kani, osoby odważnej, potrafiącej dążyć do wyznaczonego celu i za to jej dziękuję i bardzo gratuluję - dodał prezes PiS.

TV Republika z malejącą oglądalności i nowymi programami

Telewizja Republika zaczęła nadawanie 10 kwietnia 2013 roku w internecie, a 6 maja w przekazie satelitarnym. Od początku jest z nią związana grupa publicystów, m.in. Dorota Kania, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Gociek, Tomasz Terlikowski, Joanna Lichocka i Ewa Stankiewicz.

Początkowo prezesem stacji był Piotr Barełkowski (obecnie jest związany z Telewizją wPolsce.pl), a redaktorem naczelnym - Bronisław Wildstein (odszedł we wrześniu 2014 roku). Obecnie funkcję prezesa pełni Tomasz Sakiewicz, a szefową redakcji jest Dorota Kania.

Wiosną br. w ramówce TV Republika pojawiły się m.in. program z pytaniami od dzieci i „Magazyn filmowy” Piotra Goćka, od ponad roku cotygodniowy program współprowadzi były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, swój cykl nadal ma też Joanna Lichocka, obecnie posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych. Natomiast na wiosną ub.r. kanał zaczął emitować dwa programy anglojęzyczne: „Poland Daily” i „Poland Daily Business”.

Od początku 2016 roku ze stacją pożegnało się sporo dziennikarzy i innych pracowników, w większości przeszli do mediów publicznych. Tomasz Sakiewicz już w sierpniu 2016 roku zarzucił prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu, że za znaczne pieniądze rozmontowuje zespół Telewizji Republika”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ostatnich latach stacja zanotowała spore spadki oglądalności: w marcu miała 0,03 proc. udziału w rynku, o 16,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Dla porównania w 2016 i 2015 roku miała 0,11 proc. udziału.

Natomiast serwis internetowy TelewizjaRepublika.pl utrzymuje stabilną odwiedzalność: w marcu br. miał 736,8 tys. realnych użytkowników i 6,57 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

„GW”: TV Republika dalej zalega z wypłatami dla pracowników

W czwartek po południu na portalu „Gazety Wyborczej” podano, że Telewizja Republika ma nadal spore zaległości z wypłatami dla pracowników. Powołano się na dwa źródła w stacji, m.in. Annę pracującą tam od paru lat, która nawiązała do czwartkowej gali kanału.

- Głównym gościem ma być premier Mateusz Morawiecki. Biłam się z myślami, by napisać do niego list i poprosić o interwencję. Gala kosztuje setki tysięcy złotych, a na nasze wypłaty nie ma pieniędzy - stwierdziła. - Odpuściłam, w grudniu pisaliśmy do wszystkich świętych w PiS i nic to nie dało - zaznaczyła.

Pod koniec grudnia ub.r. „GW” podała, że Telewizja Republika ma nawet kilkumiesięczne zaległości finansowe wobec pracowników, a ci skierowali w tej sprawie list do kierownictwa stacji, kopię przesyłając też do premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu.

- W ten wyjątkowy czas, gdy zasiądą państwo przy wigilijnym stole (...), prosimy na chwilę wspomnieć o nas, pracownikach telewizji Republika, którzy od kilku miesięcy nie dostali wynagrodzenia za swoją pracę. Dla nas nie będzie to czas wesoły. Z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia co miesiąc, ale w okresie świątecznym są one szczególnie przykre - czytamy w liście.

W odpowiedzi Tomasz Sakiewicz wytknął nieścisłości w artykule „GW”. - Tekst składa się wyłącznie z błędów i bzdur, które każdy może sprawdzić. Wystarczyło choćby wejść do internetu. Ktoś Was zrobił w konia, a wy bez sprawdzenia piszecie absurdy. Nie liczę na sprostowanie, bo w Waszej gazecie nie przestrzega się żadnych standardów etycznych i dziennikarskich - stwierdził. - W tej chwili regulujemy swoje płatności wobec pracowników - zapewnił.

Sygnały o zaległościach w wypłatach dla pracowników TV Republika docierały też do portalu Wirtualnemedia.pl. Potwierdziliśmy również, że kopie listu w tej sprawie dotarły do kancelarii Senatu i premiera. - Po narkotykach nie powinno się pisać tekstów. Jeśli chcą pisać anonimy, to ja też napiszę anonimy i wyślę do trzydziestu osób, poproszę o komentarz. To nie jest dziennikarstwo, nie ma sensu zajmować się ludźmi chorymi na głowę - skomentował to Tomasz Sakiewicz.

W 2017 roku Telewizja Republika zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 1,3 proc. do 13,27 mln zł oraz ograniczyła koszy operacyjne o 6,7 proc. do 15,77 mln zł. Jej strata netto zmalała z 3,45 do 2,38 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Listy od Morawieckiego, Szydło i Kaczyńskiego na 6-lecie TV Republika. „Waszą największą siłą jest niezależność”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
As
Sakiewicz podobny troche do Sekielskiego... coraz dluzszy pastek do spodni i coraz glupsze komenty na temat Konfederacji I 447.
odpowiedź
User
Kko
Dobry numer, ta niby telewizja r.
odpowiedź
User
zxc
Te kilkaset osob na jubileuszu to chyba wszyscy widzowie tej ,podobno niezaleznej,niszowej i typowo prawicowej telewizji.
odpowiedź