SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja zwiększa ryzyko depresji

Spędzanie przez nastolatków wielu godzin na oglądaniu telewizjimoże prowadzić u nich do depresji w pierwszych latach dorosłości.

Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez zespółdr Briana A. Primacka z University of Pittsburgh School ofMedicine, którego wyniki zostały opublikowane w lutowym numerzeczasopisma 'Archives of General Psychiatry'.

Badacze analizowali zachowania i nawyki medialne 4.142nastolatków nie cierpiących na depresję w momencie rozpoczęciabadania w 1995 roku.

Okazało się wówczas, że respondenci każdego dnia poświęcają namedia 5,68 godziny, z czego 2,3 godziny na oglądanie telewizji,2,34 godziny na słuchanie radia, 0,62 godziny na oglądanie wideooraz 0,41 godziny na granie w gry komputerowe.

Siedem lat później, kiedy średnia wieku uczestników badaniawynosiła 21,8 lat, u 308 z nich (7,4 procenta) zaobserwowano objawydepresji. I o ile takie objawy miało 6 procent osób, które oglądałytelewizję przez mniej niż trzy godziny dziennie, to u badanychprzeznaczających na to ponad dziewięć godzin dziennie wskaźnik tenwyniósł już 17 procent.

Badanie wykazało również, że związek pomiędzy oglądaniemtelewizji a ryzykiem wystąpienia depresji jest silniejszy wprzypadku chłopców niż dziewcząt.

źródło: NYTimes.com

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja zwiększa ryzyko depresji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl