SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwsze telewizory Smart TV z nowym standardem DVB-I wkrótce w sklepach

Vestel, turecki producent sprzętów elektronicznych zapowiedział, że wkrótce do sprzedaży we Włoszech trafią pierwsze telewizory, kompatybilne z nowym standardem DVB-I. Agreguje on w obrębie jednej listy kanały naziemne, kablowe, satelitarne, IPTV i oferowane w streamingu.

Article

DVB-I to standard podobny do DVB-T/DVB-T2 (naziemna telewizja cyfrowa), DVB-S/DVB-S2 (satelitarna telewizja cyfrowa), DVB-C (kablowa telewizja cyfrowa). Nowa technologia ma ułatwić życie odbiorcom. Nie będą musieli co chwilę przełączać źródeł sygnału i aplikacji, w których są dostępne dane kanały.

Na liście razem z tradycyjnymi stacjami będą mogły pojawić się te oferowane przez płatne serwisy streamingowe czy dostępne w streamingu za darmo z reklamami (FAST).

Telewizory obsługujące nowy standard, mają szybko przełączyć się na transmisję internetową, kiedy dojdzie do utraty sygnału naziemnego czy satelitarnego czy problemów z jakością sygnału.

Mediaset testuje DVB-I

Zapowiedź firmy Vestel zbiega się z emisjami eksperymentalnymi firmy Mediaset w standardzie DVB-I. Obejmą one stacje: Canale 5, Italia 1, Retequattro i 20, które będą nadawane w jakości Full HD  (rozdzielczość 1080p) na kanałach LCN 505, 506, 504, 520 naziemnej telewizji cyfrowej.

- Mediaset zawsze wspierał ewolucję standardów telewizyjnych w Europie, więc standard DVB-I stanowi dla nas naturalny krok. Bardzo ważne jest przetestowanie tej nowej technologii w rzeczywistym środowisku rynkowym. Wierzymy, że standard DVB-I oraz transmisja kanałów telewizyjnych za pośrednictwem szerokopasmowego internetu staną się naturalnym i ważnym uzupełnieniem istniejącej oferty. Pozwolą na bezpłatny dostęp do najlepszej jakości programów o najwyższej jakości obrazu, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo naturalnych wrażeń wizualnych dla użytkowników końcowych. Dołożymy wszelkich starań, aby pozostać w czołówce innowacji i zagwarantować naszym widzom jakość doświadczeń, na jaką zasługują – stwierdził Alberto Bruno, zastępca dyrektora ds. strategii i marketingu korporacyjnego w Mediaset.

Dzięki telewizorom Vestel zasięg testów Mediasetu i innych nadawców w przyszłości, ma być szerszy. - W Vestel ważne jest, aby pozostać w czołówce innowacji, umożliwiając naszym klientom doświadczanie nowych sposobów cieszenia się rozrywką, którą kochają. Jest to nasza misja w całej Europie i z tego powodu skorzystaliśmy z okazji we Włoszech, aby wziąć udział w tym teście rynkowym, oferując nasze wsparcie w zakresie naszej wiedzy technicznej każdej firmie, która chce przetestować  nowy europejski standard - powiedział Baris Altinkaya, wiceprezes ds. marketingu i zarządzania produktem w Vestel.

Druga faza pilotażu DVB-I w Niemczech

Prace nad nowym standardem trwają nie tylko we Włoszech. W Niemczech pilotaż DVB-I wchodzi właśnie w drugą fazę.  W projekt DVB-I Pilot Germany jest zaangażowanych 21 nadawców telewizyjnych i producentów sprzętu. To na przykład ARD, Bayerische Medien Technik, Dolby, DVB, EBU, Fraunhofer Fokus, LG, Media Broadcast, MIT-xperts, OnScreen Publishing, ProSiebenSat.1 Media, rbb, RTL Deutschland, SES, Sofia Digital, Sony, TARA Systems, TP Vision, Vestel, WDR oraz ZDF.

W ramach pierwszej fazy testów utworzono narzędzie agregacji. Dzięki niemu powstała krajowa lista usług. Każdy z nadawców i dostawców treści wysyłał swoją listę tradycyjnych kanałów i tych oferowanych w streamingu do interfejsu API agregacji. Narzędzie agregujące sprawdzało spójność techniczną tych treści i dodawało je do krajowej listy usług. Później można było w sposób jednorodny odnaleźć je na listach kanałów poszczególnych telewizorów z zachowaniem spójnego LCN (Logical Channel Numbers).

W drugie fazie mają zostać przeprowadzone analizy dotyczące określenia modelu techniczno-organizacyjnego dla świadczenia usług agregacji treści w całych Niemczech. Testowane będzie też wykorzystanie kodów pocztowych, aby odbiorcy z poszczególnych miast, mogli oglądać stacje regionalne i lokalne do nich adresowane. Prace mają dotyczyć też agregacji różnych DRM, czyli systemów zabezpieczających dostęp do treści, a także usług subskrypcyjnych.

W DVB-I Niemcy chcą też przetestować technologię reklam adresowalnych. Sprawdzą także różne warianty wykorzystania list kanałów. Na przykład uwzględniając stacje FAST, czyli bezpłatne, oferowane w streamingu z reklamami. Pilotaż ma też ocenić sposoby pomiaru oglądalności poszczególnych treści, a także ich personalizacji.

DVB-I w Polsce?

Rozwój technologii śledzi także Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

- Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza - wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel.

Połączenie treści streamingowych i naziemnych jest możliwe bez DVB-I. Już dzisiaj na jednej liście kanałów są stacje nadawane w DVB-T, DVB-T2 i w HbbTV. Te ostatnie to TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP World i Perszyj. Można je oglądać na telewizorach obsługujących telewizję hybrydową (HbbTV) i podłączonych do internetu.

- Emitel oferuje podobną usługę bazująca na HbbTV. Również jesteśmy w stanie połączyć treści z DVB-T/T2 z treściami z Internetu w jedną usługę. Prowadziliśmy takie testy na jednym z multipleksów, gdzie oprócz programów odbieranych naziemnie istnieje możliwość odbierania dodatkowych przez Internet. Nie wykluczamy kolejnych testów w przyszłości - stwierdził Mroczkowski.

Dołącz do dyskusji: Pierwsze telewizory Smart TV z nowym standardem DVB-I wkrótce w sklepach

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
troll, bot a może ai?
Nie w polsce. Wiadomo, tradycja musi być w tytule, inaczej "on" nie potrafi zredakować tytułu.
odpowiedź
User
wiadomo
Nie w polsce. No co za przypadek że tej informacji nie ma w tytule :)
odpowiedź
User
Beta testers?
Biorąc pod uwagę, że standard DVB-I jest WCIĄŻ uzupełniany/uaktualniany, to może się okazać, iż kupiony dzisiaj telewizor Vestel będzie niekompatybilny z komercyjnymi usługami i finalną wersją standardu, gdy te na dobre wystartują np. w Polsce (w tej chwili mamy tylko testy... np. w Niemczech czy we Włoszech). Nie ma co się śpieszyć z wymianą/kupnem telewizora.
Ciekawe czy możemy liczyć na odbiorniki STB w przyszłości (aczkolwiek patrząc jak wygląda rynek samodzielnych tunerów z HbbTV i ich jakość, to można mieć wątpliwości.
odpowiedź