SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizyjny rynek product placement wart niemal 700 mln zł. Najwięcej wydał Prymat

Wartość lokowania produktu (product placement) w 2019 roku w polskich kanałach telewizyjnych wyniosła 693,5 mln zł - wynika z badania Pentagon Research, które powstały na podstawie cennikowych danych nadawców. W ten sposób promowało się ponad 2,6 tys. marek.

fot. materiały prasoweArticle

W ubiegłym roku ponad 2600 marek pojawiało się na antenach telewizji w trakcie trwania audycji - wynika z szacunków Pentagon Research.

Prymat wydał na product placement ponad 137 mln zł

Pierwsze miejsce z dużą przewagą nad resztą stawki zajmuje marka przypraw Prymat, która wydała na lokowania swoich produktów ponad 137,3 mln złotych (sponsor programu „Doradcy smaku” w TVN). Daleko za liderem są sieć detaliczna Biedronka (53,1 mln zł), która była sponsorem programu „Gotowi do gotowania. Start!” w TVP2 oraz firma Zwieger, produkująca naczynia i akcesoria kuchenne (18,7 mln zł).

Tuż za pierwszą trójką znalazł się producent wody mineralnej Muszynianka, która na product placement wydała w 2019 roku 15,5 mln zł. Łączna wartość lokowania produktu w 2019 roku wyniosła 693,5 mln zł.

W zestawieniu znalazły się także marki mediowe. Spośród nich najwięcej na product placement wydała platforma VOD Ipla (15,26 mln zł). Z kolei RMF FM wydała w tym kanale promocji 8,57 mln zł, a Cyfrowy Polsat 7,67 mln zł.

Jak zauważają autorzy badania, prawie połowa wartości mediowej została wygenerowana przez 15 czołowych marek. Jednocześnie odpowiadają one za jedną trzecią wszystkich wskazań w monitorowanych kanałach telewizyjnych.

- Nie odnosząc się bezpośrednio do danych Pentagon Research, chciałbym zauważyć, że zeszły rok dla product placementu i branded contentu w telewizji był bardzo dobry. Reklamodawcy chętnie korzystali z tej formy promocji, zaprezentowania swoich produktów i usług - komentuje dla Wirualnemedia.pl Wojciech Kowalczyk, zastępca dyrektora ds. komunikacji i rozwoju produktu w biurze reklamy Telewizji Polskiej. - TVP miała w tym zakresie w ubiegłym roku wielu nowych klientów, ale też parę ciekawych projektów ze stałymi klientami, z których jesteśmy dumni. Mogę tu wymienić duża współpracę z Biedronką, PZU wspierające młodych artystów w "The Voice Kids" czy działania Orlenu związane z promocją Robert Kubicy. Ciekawe są również nowe formy branded content, jak reklama wirtualna nadawana tuż po zakończeniu meczu, gdy zawodnicy schodzą z boiska - wymienia ekspert.

Product placement coraz lepiej realizowany

- Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że dobrze ulokowany produkt w dobrze dobranym programie chętnie oglądanym przez określoną grupę celową to dla reklamodawcy nieoceniona wartość w komunikacji nie tylko reklamowej ale i marketingowej - uważa z kolei Katarzyna Baczyńska, head of media w domu mediowym One House. - Śledząc polskie produkcje i przykłady lokowań widać wyraźnie, że ta forma reklamy rozwija się nie tylko wolumenowo w wielkości pieniądza na rynku ale też właśnie pod względem realizacyjnym - lokowany w programie produkt coraz rzadziej stanowi formę nachalnej reklamy a coraz częściej - jego integralną część. W ten sposób wychodzimy z zatłoczonych bloków reklamowych wchodząc na zupełnie inny poziom komunikacji - zarówno pod względem poziomu skupienia widza jak i emocji (bo oglądając program z reguły towarzyszą nam emocje zupełnie inne niż oglądając ciągnący się w nieskończoność blok reklamowy) - ocenia ekspertka w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

W ocenie Katarzyny Baczyńskiej coraz częściej product placement wchodzi w pakiet szerszych świadczeń sponsorskich, "a zdarza się, że i elementem negocjacji podczas podejmowaniu decyzji o dłuższej obecności sponsorskiej przy programie".

- Lokowanie programu nadal jest jedną z najbardziej jakościowych form komunikacji w TV, ale mam wrażenie, że przestaje być postrzegane jako ultradrogie i osiągalne "tylko dla wybranych" - uważa specjalistka One House.

Czy product placement ma jakieś wady? - Mocno ograniczona możliwość realizacji działań "ad hoc" ze względu na cykl produkcyjny większości programów (nie dotyczy to programów live). Tu natomiast z pomocą przychodzi lokowanie cyfrowe - moim zdaniem zarówno lokowanie tradycyjne jak i jego cyfrowa odmiana będą stawać się coraz powszechniejsze - wyjaśnia Katarzyna Baczyńska.

>>> „Kevin sam w domu” i „Wydarzenia” hitami Polsatu w 2019 roku (top 30)

>>> „M jak miłość”, „Sylwester marzeń” i benefis Martyniuka hitami TVP2 w 2019 roku (top 30)

>>>„Teleexpress” i transmisje sportowe hitami 2019 roku w TVP1 (top 30)

W 2019 roku spadł czas oglądania telewizji

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku statystyczny Polak każdego dnia spędził przed telewizorem średnio 4 godziny, 16 minut i 4 sekundy. W porównaniu do 2018 roku jest to mniej o 1 minutę i 4 sekundy, a do 2016 - o 2 minuty i 28 sekund - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, które otrzymał portal Wirtualnemedia.pl.

 

Liderem Polsat

Pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych stacji telewizyjnych w całym 2019 roku zajął Polsat. Średni dobowy udział tego kanału względem 2018 roku zmniejszył się o 3,71 proc. i wyniósł 9,85 proc. - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

Wiceliderem była TVP1, której udział w analizowanym okresie zmniejszył się o 0,51 proc. do 9,68 proc.

Podium uzupełnia TVN. Udział tej stacji w 2019 roku wyniósł 8,45 proc., po spadku względem analogicznego okresu ub.r. o 9,91 proc.

Kolejną lokatę zajęła TVP2 (stacja ta miała 8,34 proc. udziału; do góry o 2,21 proc.).

Łączny udział tzw. „wielkiej czwórki” zmniejszył się z 37,50 proc. w 2018 roku do 36,32 proc. w 2019 roku.

Na piątym miejscu zestawienia uplasował się kanał TVN24, który awansował z szóstej lokaty. Jego udział wyniósł 4,47 proc., po wzroście o 7,97 proc. - największym w top 10.

W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze takie stacje, jak: TV4 (3,72 proc.; spadek o 10,58 proc. - największy w top 10), TVP Info (3,64 proc.; + 6,12 proc. - drugi największy wzrost w top 10), TV Puls (3,50 proc.; + 2,94 proc.), TVN7 (3,21 proc.; - 0,93 proc.) i TTV (2,24 proc.; + 4,67 proc.).

Grupa komercyjna dla TVN

Udział będącego liderem TVN wśród widzów w grupie komercyjnej 16-49 wyniósł 11,06 proc., po spadku o 9,27 proc.

Drugi był Polsat. Jego wynik w ubiegłym roku zmniejszył się o 3,33 proc. do 11,02 proc.

Podium uzupełnia Dwójka (+ 4,37 proc. do 7,16 proc.), a czwarta była Jedynka (- 6,28 proc. do 6,27 proc.).

Czołową piątkę zajął awansujący z szóstej lokaty kanał TV Puls (3,79 proc.; wzrost o 4,70 proc.). Z siódmego na szóste miejsce awansowała Siódemka, która w zeszłym roku została doinwestowana przez Telewizję TVN (3,65 proc.; wzrost o 7,99 proc.)

Dane najchętniej oglądanych stacji w grupie 16-59 lat.

Największą widownię w 2019 roku zgromadził serial „M jak miłość” z 8 stycznia. Miał on średnio 5,81 mln osób. Udział stacji w tym czasie wyniósł 37,06 proc.

Drugie miejsce należało do „Teleexpress” Jedynki, który 3 lutego na antenie tej stacji obejrzało 5,42 mln widzów (35,38 proc. udziału).

Na trzeciej pozycji uplasowała się transmisja konkursu PŚ w skokach narciarskich z 13 stycznia. Relację z zawodów z Val di Fiemme w samej TVP1 śledziło 5,37 mln osób (35,30 proc. udziału). Konkurs ten był również relacjonowany w TVP Sport oraz na Eurosport 1, gdzie oglądało go dodatkowe 910 tys. i 500 tys. osób (łącznie było to 6,78 mln widzów).

Piąta była transmisja eliminacyjnego meczu reprezentacji Polski do Euro 2020 z 24 marca, w którym nasza drużyna grała z Łotwą. Relację w samej TVP1 oglądało 5,11 mln widzów, co przełożyło się na 32,33 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów. Spotkanie to równolegle transmitowały jeszcze TVP Sport (miał on tam 1,24 mln oglądających) oraz Polsat Sport (620 tys.). Łącznie pojedynek na trzech antenach zgromadził 6,97 mln widzów.

Szóstą lokatę zajął pokazany 24 listopada finał 17. Konkursu Piosenki Eurowizji Junior. W TVP1 miał on średnio 5 mln osób. Udział stacji w tym czasie wyniósł 36,58 proc. Dodatkowo w TVP ABC Eurowizję Junior 2019 śledziło średnio 280 tys., a w TVP Polonia było to 99 tys.

Dwa oczka niżej uplasował się trwający ponad 5 godzin „Sylwester marzeń z Dwójką”, który w tej stacji śledziło 4,92 mln widzów (35,30 proc.).

Wśród 10 najchętniej oglądanych programów najwięcej, bo 8 miejsc zajęły pozycje wyemitowane przez TVP1. Dwie lokaty należały do programów TVP2. Spośród poszczególnych kategorii programowych pięć pozycji w top 10 zajęły transmisje sportowe.

Wśród programów rozrywkowych najwięcej widzów zgromadził reality-show „Rolnik szuka żony”, którego odcinek z 1 grudnia śledziło 4,23 mln widzów. Z kolei na czele filmów znalazł się kultowy „Kevin sam w domu” (emisja 24 grudnia w Polsacie; 3,76 mln widzów).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Dołącz do dyskusji: Telewizyjny rynek product placement wart niemal 700 mln zł. Najwięcej wydał Prymat

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Znawca
Lokowanie kaw Mokate w "Sanatorium milosci" to szczyt bezguscia....
odpowiedź
User
Hugo
Mam wrażenie, że to zupełnie zmarnowana kasa, bo product placementy są nachalne, zauważalne, a przez to głównie kłują w oczy zamiast zachęcać. Alma też tłukła product placementy i w niczym to jej nie pomogło. Ważna jest dostępność towaru i jego cena, a nie ekspozycja gdzieś tam. Rynek mediów jest zbyt pofragnentowany
odpowiedź
User
test
Dzięki za listę porduktów i firm, których powinienem unikać.
odpowiedź