SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tempo wzrostu rynku farmaceutycznego spowolni w 2007 r.

Wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wzrośnie o 3,7% w 2007 roku, przewiduje monitorująca ten rynek firma IMS Health.

W 2006 roku wartość rynku farmaceutycznego wzrosła o 4,2% r/r. Oczekiwane spowolnienie tempa wzrostu rynku to wynik obniżki urzędowych cen leków i rosnącej konkurencji, uważa Stefan Bogusławski, dyrektor regionu Europa Centralna w IMS Health.

"Przewidujemy, że rok 2007 zakończy się wzrostem o 3,7%. Niższy wzrost rynku wynika przede wszystkim ze spadku cen leków. A to z kolei rezultat obniżania cen urzędowych przez ministerstwo i konkurencja między producentami" - powiedział Bogusławski podczas piątkowej konferencji prasowej.

W 2006 roku wartość rynku farmaceutycznego zwiększyła się o 4,2% do 14,8 mld zł w cenach producenta netto, a w 2005 roku wzrosła o 7,5%.

IMS Health publikuje swoje prognozy dla rynku leków dwa razy do roku: w marcu i we wrześniu.

W piątek firma podała też dane o wzroście rynku za pierwsze dwa miesiące bieżącego roku.

Według danych IMS, całkowita wartość rynku farmaceutycznego mierzona na poziomie cen producenta wzrosła w okresie styczeń-luty o 9,8% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej i osiągnęła 2,7 mld zł. W skali 12 miesięcy wartość rynku wynosi 15 mld zł i wzrosła o 5,5%.

W okresie styczeń-luty wartość sprzedaży leków na receptę wydawanych w aptekach wzrosła o 8,3%. Rynek szpitalny wzrósł w okresie dwóch pierwszych miesięcy tego roku o 8,2% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Rynek leków wydawanych bez recepty (OTC) w aptekach wzrósł w okresie styczeń-luty 2007 roku o 20,4 % wobec stycznia-lutego 2006 roku do wartości 765 mln zł (w cenach producenta bez VAT).

W ocenie IMS Health, tak wysoki wzrost rynku leków bez recepty na początku roku wynikał z niskiej bazy i dużej liczby ostrych infekcji. Firma ocenia, że w dalszej części roku dynamika wzrostu tego segmentu rynku spadnie poniżej 5%, głównie za sprawą działania nowych list refundacyjnych, które weszły w życie na początku marca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tempo wzrostu rynku farmaceutycznego spowolni w 2007 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl