SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TerraNet - darmowe rozmowy komórkowe

Nowa technologia pozwalać ma na wykonywanie rozmów telefonicznych bezpośrednio między rozmówcami i to za darmo. Szwedzka firma TerraNet proponuje rozwiązania, które mogą poprawić komunikację w mniej majętnych krajach z grupy rozwijających się i jest zaprojektowana z myślą o regionach mniej zaludnionych.

Technologia pozwala na porozumiewanie się posiadaczy komórek bez pośrednictwa stacji bazowych. Projekty wspierane przez TerraNet są obecnie realizowane, wspomina BBC, w Tanzanii i Ekwadorze.

Podobno pomysł technologii powstał podczas safari w Tanzanii, kiedy to założyciel firmy TerraNet nie był w stanie dodzwonić się do znajomych poruszających się nieopodal niego w aucie terenowym. Kłopoty wynikały z kiepsko rozwiniętej sieci komórkowej. Stąd też pojawił się pomysł na połączenia bezpośrednie między telefonami.

Technologia TerraNet wykorzystuje słuchawki przygotowane do współpracy ze sobą i umożliwiające transmitowanie głosu lub danych do innych telefonów tego typu, co może wpływać na zasięg tak budowanej sieci. Efektywny zasięg każdego z telefonów to około 1 km. Przeszkodami w budowaniu systemu mogą okazać się, co przyznają przedstawiciele firmy, dostępne częstotliwości.

Obecnie telefony pracujące z technologią TerraNet to specjalnie przygotowane słuchawki, jednak w przyszłości firma oczekuje, że rozwiązanie to będzie dostępne we wszystkich komórkach podobnie jak moduł Bluetooth. Kiedy się to stanie być może zagrozi to obecnej dominacji systemu GSM, w którym pracuje znakomita większość komórek na świecie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TerraNet - darmowe rozmowy komórkowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl