SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Testy psychologiczne dla pracowników TVP. “Działania jak w stanie wojennym”

W TVP ruszyła seria testów psychologicznych, która ma wyłonić tzw. redaktorów-koordynatorów. - To bezprawny proces, który jako żywo przypomina weryfikację dziennikarzy w stanie wojennym - grzmi związek zawodowy Wizja.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

Jak już podawaliśmy, Telewizja Polska chce jesienią br. przenieść do firmy zewnętrznej łącznie 550 osób (głównie dziennikarzy, ale także montażystów, grafików i charakteryzatorów), co ma dać spółce w pierwszym roku od 5 do 15 mln zł oszczędności (więcej na ten temat). Zostający w TVP dziennikarze będą pełnić funkcje koordynatorów - ma być ich w sumie 170-180 osób. Wybrani zostaną w trzystopniowym etapie.

- Kompetencje są oceniane wielotorowo i każdy z pracowników jest oceniany pod kątem wyszczególnionych kompetencji i posiadanego doświadczenia zawodowego przez dyrektora swojej jednostki organizacyjnej i swojego przełożonego na Kwestionariuszu Oceny Kompetencji (bez udziału pracownika). Indywidualnie bierze też udział w spotkaniu z komisją ewaluacyjną powoływaną w poszczególnych jednostkach organizacyjnych - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Skład komisji tworzą zawsze dyrektor jednostki - wskazany przez dyrektora przedstawiciel danej jednostki (z założenia ten, który bezpośrednio nadzoruje danego pracownika) - oraz przedstawiciel biura zarządzania kapitałem ludzkim.

Natomiast w trzecim etapie pracownik zapraszany jest do udziału w sesji testowej, podczas której wypełnia test sytuacyjny i dwa testy psychometryczne badające określone kompetencje i predyspozycje.

To właśnie przeciw testom psychologicznym protestuje związek zawodowy Wizja.

- Pytamy także na jakiej podstawie pracodawca chce poddać nas testom psychologicznym bez naszej zgody? Kto, co i czym będzie nas weryfikował psychologicznie skoro nic nam jeszcze na ten temat nie wiadomo, a mamy prawo znać kryteria badań psychologicznych wcześniej (tak stanowi Kodeks Etyki Zawodu Psychologa z 1991 r.)? Czy w komisjach weryfikacyjnych będą zasiadały osoby z tytułem magistra psychologii, bo tylko takie mogą w naszym państwie przeprowadzać badania pod kątem psychologicznym - pyta związek.

- Procedura promocji stanowiskowych przewiduje badanie testowe przy użyciu jednego testu sytuacyjnego i dwóch licencjonowanych testów psychometrycznych zakupionych w Pracowni Testów Psychologicznych działającej przy Polskim Towarzystwie Psychologicznym. Testy psychometryczne zostały precyzyjnie dobrane pod kątem celów, jakie mają spełnić, charakteru stanowisk koordynatorów i standardów obowiązujących w psychologii stosowanej. Oba wybrane testy są na co dzień wykorzystywane przez doradców zawodowych. Warto wyraźnie podkreślić, że testy te nie mają charakteru testów stosowanych w psychologii klinicznej. Są typowymi testami badającymi predyspozycje i preferencje zawodowe - mówi Wirtualnemedia.pl Rakowiecki. - Nadzór nad zastosowaniem testów psychometrycznych pełni czterech wykwalifikowanych psychologów. Troje z nich posiada przynajmniej 10-letnie doświadczenie w przeprowadzaniu i stosowaniu testów psychometrycznych, w tym wykorzystywanych do diagnozy potencjału pracowniczego - dodaje.

Wizja podaje też, że posiada opinią prawną, z której wynika, że zarządzanie o testach “nie może być traktowane jako polecenie służbowe, gdyż tego rodzaju obowiązku nie przewiduje Kodeks pracy, żadna inna ustawa ani umowy o pracę”.

- Jedyną konsekwencją nie wzięcia udziału w teście jest pozbawienie się szansy na objęcie stanowiska koordynatora. Szerzej, pracownicy, którzy zrezygnują z udziału w procedurze (czyli nie wezmą udziału ani w sesji testowej, ani nie przyjdą na spotkanie z komisją ewaluacyjną) są oczywiście i tak nadal uwzględniani w podejmowanych decyzjach o awansach stanowiskowych, jednak świadomie rezygnują z dwóch elementów, które składają się na łączny wynik ewaluacji. Wynik wówczas będzie niski, co minimalizuje szansę na promocję - mówi Jacek Rakowiecki.

W komunikacie Wizja wezwała zarząd TVP do "zaniechania takiej formy selekcji pracowników". Związek zwrócił się też do dziennikarzy, by nie dali się zastraszyć i odmówili "poddania się bezprawnemu procesowi, który jako żywo przypomina weryfikację dziennikarzy w stanie wojennym. - To uwłacza zawodowej godności, a kiedy mamy do czynienia z próbą zbiorowego poniżenia, nie możemy na to przystać, nie możemy milczeć i nie wolno się temu poddać! - grzmi Wizja.

- Wyrażone publicznie stanowisko Wizji, przyrównujące aktualnie realizowaną procedurę do niemal zbrodniczych działań sprzed roku 1989 jest na poziomie hejterskich ataków internetowych. Z tym, że hejterzy wstydzą się jednak podpisywać swoim nazwiskiem, a Wizja - o dziwo nie. Stanowisko Wizji jest też zniesławieniem godzącym w dobre imię tak TVP, jak i osób realizujących ten proces - mówi Rakowiecki.

- Warto zwrócić uwagę, że niezastosowanie żadnych kryteriów wyboru koordynatorów byłoby atakowane równie mocno, o ile nie mocniej. Proszę sobie wyobrazić wybór koordynatorów na podstawie arbitralnych decyzji! Chodzi więc o ty, by atakować dla ataku - uważa rzecznik prasowy TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Testy psychologiczne dla pracowników TVP. “Działania jak w stanie wojennym”

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WOLTON
A testy psychiatryczne to TVPolitruk kiedy zamierza wprowadzić ?????. Miałbym kilka nominalnych sugestii :-) a moze by jednak zaczac AB OVO czyli zacząć po prostu od zarządu ... ? skadinad jest to dopbry p[omysl na nastepny "konkurs" na obszadzenie nowego zarzadu tej instytucji ...?
43 11
odpowiedź
User
wtf???
Pierwsi powinni się przebadać Braun (grabarz TVP). Sandak (ciekawe co odpowie na pytanie o stosunek do alkoholu) i Kraśko (perfekcyjny pan domu). Jak oni sie przebadają to i ja pójdę.
42 13
odpowiedź
User
zniesmaczony
Proponuję przebadać zarząd, rzecznika i dyrektorów anten- wyniki mogą być porażające!!!!! Co news o decyzjach władz Tvp tym większy wydaje się ich debilizm... I nikt nie zamierza zrobić z tym porządku?
41 13
odpowiedź
User
psycholog
MORALNY WYMIAR LUDZKIEGO DZIAŁANIA: BYĆ CZŁOWIEKIEM TO BYĆ ODPOWIEDZIALNYM
18 8
odpowiedź
User
tom
to jest dobra metoda, skoncza sie uklady ukladziki, wybierane beda osoby ktore powinny pracowac na takich stanowiskach ....
15 41
odpowiedź