SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ofcom: 16 procent brytyjskich przedszkolaków korzysta z TikToka. Zagrożenie dla prawidłowego rozwoju

16 procent trzy- i czterolatków w Wielkiej Brytanii korzysta regularnie z aplikacji TikTok, choć potencjalnie nie jest ona przeznaczona dla tak małych dzieci - wynika z badań brytyjskiej instytucji Ofcom. Regulator zaznacza, że konieczne są bardziej skuteczne regulaminy obecności młodych ludzi na TikToku, zaś stałe korzystanie przez dzieci z platformy  może powodować u nich zaburzenia w prawidłowym rozwoju.

Ofcom, brytyjski regulator rynku telekomunikacji i mediów dostarczył nowe informacje na temat korzystania z mediów społecznościowych przez najmłodszych mieszkańców kraju, ze szczególnym uwzględnieniem platformy TikTok.

Przedszkolaki na TikToku

Według danych Ofcomu brytyjskie maluchy coraz częściej korzystają TikToka. Jak zaznacza raport, coraz większa liczba rodziców twierdzi, że ich dzieci w wieku przedszkolnym korzystają z serwisu wideo, mimo że aplikacja jest rzekomo zarezerwowana dla osób w wieku 13 lat i starszych.

Ok. 16 proc. trzy- i czterolatków w Wielkiej Brytanii ogląda treści z serwisu TikTok. W grupie wiekowej od pięciu do siedmiu lat odsetek ten wzrasta do jednej trzeciej wszystkich dzieci.

Ofcom podkreśla, że warunki korzystania z serwisu TikTok nie obejmują dzieci poniżej 13. roku życia, a moderatorzy otrzymali instrukcje, aby zwracać uwagę na treści tworzone przez młodszych użytkowników i blokować ich konta. Badanie sugeruje jednak, że kontrole wieku nowych użytkowników są powszechnie lekceważone.

Czytaj także: TikTok szybko podsuwa fake newsy o wojnie Rosji z Ukrainą

Jak podaje „The Guardian” fakt, że dostęp do TikTok mają małe dzieci może spowodować problemy dla platformy. Algorytm rekomendacji pomógł jej wyrosnąć na jeden z najpotężniejszych serwisów social media na świecie, ale przechodzi on te same kłopoty, które dotknęły platformy Facebook czy YouTube, z obawami dotyczącymi treści poruszających takie tematy jak zaburzenia odżywiania i materiały dla dorosłych.

Od 2021 r. brytyjski kodeks projektowania usług internetowych dostosowanego do wieku wymaga od rodzimych aplikacji i stron internetowych, z których korzysta duża liczba dzieci, aby zwracały szczególną uwagę na gromadzone dane osobowe młodych użytkowników i domyślnie zapewniały wyższy poziom prywatności. Kodeks ten nie zawiera jednak żadnych konkretnych ograniczeń dotyczących bardzo małych dzieci.

- Nic nie jest dla nas ważniejsze niż bezpieczeństwo naszej społeczności, zwłaszcza młodych ludzi – zapewnia cytowany przez „Guardiana” przedstawiciel TikToka. - TikTok jest platformą przeznaczoną wyłącznie dla osób powyżej 13. roku życia i stosujemy procesy mające na celu egzekwowanie naszych minimalnych wymagań wiekowych, zarówno w momencie rejestracji, jak i poprzez ciągłe proaktywne usuwanie z platformy kont osób podejrzanych o niepełnoletniość.

Zdaniem ekspertów nadużywanie m.in. TikToka może spowodować u dzieci zaburzenia w rozwoju, a także takie objawy somatyczna jak częste bóle głowy.

Coroczne badanie zwyczajów medialnych społeczeństwa przeprowadzone przez Ofcom sugeruje również, że rosnąca popularność krótkich treści wideo w sieci może być związana z multiscreeningiem, ponieważ coraz więcej dzieci zgłasza trudności w skupieniu się na jednej czynności. Najmłodsi zgłaszali, że nie są w stanie oglądać filmów lub innych dłuższych treści bez jednoczesnego korzystania z wielu urządzeń. Tylko 4 proc. dzieci w wieku od 3 do 17 lat stwierdziło, że nigdy nie robi nic innego podczas oglądania telewizji niż skupienie się na jednym ekranie.

Czytaj także: Czy YouTuber, TikToker, gamer świadczą usługi VoD? Kilka słów o obowiązkach ciążących na dostawcach VoD

Dołącz do dyskusji: Ofcom: 16 procent brytyjskich przedszkolaków korzysta z TikToka. Zagrożenie dla prawidłowego rozwoju

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bee
Ale jak to? A gdzie blokady rodzicielskie i kontrola? A skąd maja tel takie dzieci bo tu jest przyczyna a nie w tik tok
odpowiedź