SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TikTok w tym roku chce zwolnić 10 tys. pracowników. Warszawskie biuro bez działu rozwoju

Według azjatyckich mediów chiński ByteDance, właściciel TikToka, w tym roku planuje zwolnić przynajmniej 10 tys. pracowników. Koncern spore redukcje przeprowadził już w zeszłym półroczu. Reorganizacja objęła też warszawskie biuro: pracownikom działu badań i rozwoju zaproponowano przenosiny do Londynu.

Fot. PixabayArticle

Informacje o znaczących zwolnieniach w ByteDance pojawiały się w azjatyckich mediach już na przełomie grudnia i stycznia. Jiemian News podał, że pracownicy z różnych biur i działów koncernu z najniższymi wynikami byli wzywani przez szefów i osoby z HR. Duża część dostawała wypowiedzenia.

Cięcia najmocniej dotknęły zespół odpowiadający za platformę do komunikacji biznesowej Feishu, z którego ubyło ponad tysiąc osób, czyli kilkanaście proc. zatrudnionych. Zwolniono też pracowników zajmujących się platformą informacyjną Toutiao, TikTokiem i jego siostrzaną aplikacją Douyin, platformą motoryzacyjną Dongchedi oraz z działów danych i sprzedaży.

- Zwolnienia rzeczywiście są, tak jak to opisano. Przy czym mają też zostać przeprowadzone głównie w 2023 roku w oparciu o niskie wyniki pracy - powiedzieli pracownicy firmy cytowani przez chiński serwis Chaintruth.

ByteDance planuje zwolnić 10 tys. osób

Serwis Firstpost, powołując się na azjatyckie media, podał kilka dni temu, że w br. ByteDance planuje pożegnać się z minimum 10 tys. osób. Szef firmy Liang Rubo w grudniu zapowiedział pracownikom, że musi ona „nabrać formy” i usprawnić swoją działalność.

Według „South China Morning Post” ByteDance niedawno zmienił cykl oceniania i premiowania pracowników z dwu- na trzymiesięczny. Liang Rubo podkreślił, że koncern powinien „być bardziej elastyczny”, mieć więcej czasu na „przemyślenie naprawdę znaczącego rozwoju”, tak żeby każda linia biznesowa mogła wypracować własne tempo.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W praktyce ma to oznaczać ograniczenie inwestycji i zamknięcie części projektów. Ostatecznych decyzji jeszcze nie podjęto, ale jeśli wyniki firmy się nie poprawią, duże cięcia mogą zostać wprowadzone już w drugim kwartale.

Warszawskie biuro TikToka bez działu badań i rozwoju

Link do artykułu Firstpost zamieścił na swoim profilu twitterowym dziennikarz technologiczny Gergely Orosz. Dodał, że według jego ustaleń ByteDance zrezygnuje z działu badań i rozwoju w swoim warszawskim biurze.

- TikTik / ByteDance był w gigantycznym szale zatrudniania. Naprawdę, naprawdę nie czytał dobrze rynku albo swoich własnych finansów - zaznaczył Orosz, który wcześniej podawał jako pierwszy informacje o zwolnieniach w kilku koncernach cyfrowych.

Przy czym osoby z działu badań i rozwoju w warszawskim biurze nie zostały zwolnione. - Konsolidujemy i uspójniamy operacyjnie nasze struktury R&D w UK i Irlandii, i w ramach tego procesu niewielkiej grupie polskich pracownikow, potencjalnie dotkniętych tym procesem, zaproponowaliśmy relokację do Londynu i kontynuację tam prowadzonych projektów - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Żaczko, rzecznik prasowy TikToka w Polsce.

Warszawskie biuro TikToka uruchomiono na początku 2021 roku. Odpowiada za działalność biznesową platformy w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na początku pracowało w nim kilkadziesiąt osób, firma zapowiadała potrojenie zespołu w ciągu roku.

W styczniu z biura odeszła szefowa Sylwia Chada, zaznaczając, że otrzymała inną propozycję pracy. Jej stanowisko tymczasowo przejął Rafał Drzewiecki, szefa marketingu TikToka w Europie Środkowej.

W lisopadzie ub.r. ByteDance przekazał pracownikom, że całoroczne przychody reklamowe TikTok wyniosą ok. 10 mld dolarów, a nie jak wcześniej prognozował przynajmniej 12 mld.

ByteDance serię zwolnień przeprowadził już w minionym półroczu. W sierpniu pożegnał się z dużą częścią pracowników pionu reklamowego w USA i Kanadzie, tłumacząc to reorganizacją biura. A w grudniu rozstał się ze znaczącą grupą osób zatrudnionych w Rosji.

Zwolnienia w koncernach cyfrowych

Redukcje zatrudnienia ogłoszono lub przeprowadzono w ostatnim czasie także w innych globalnych koncernach cyfrowych. Amazon zapowiedział, że pożegna się z ponad 18 tys. pracowników ze swoich pionów korporacyjnych. Zwolnienia ruszyły w styczniu.

Meta Platforms ogłosiła w połowie listopada zwolnienie przeszło 11 tys. osób. Założyciel i szef firmy Mark Zuckerberg przyznał, że przeszacował cyfrowe przyspieszenie po wybuchu epidemii.

Microsoft poinformował w styczniu, że do końca marca zwolni 10 tys. osób. Według nieoficjalnych informacji koncern może też mocniej ograniczyć przyjmowanie nowych pracowników w najbliższym okresie. Natomiast Google rozpoczęło zwolnienia obejmujące 12 tys. osób.

W Twitterze zaraz po przejęciu pod koniec października przez Elona Muska pożegnano się z dużą częścią pracowników. Kolejne zwolnienia realizowano w styczniu, w konsekwencji liczba pracowników zmalała z ok. 7,5 tys. do ok. 2,3 tys.

Z kolei wywodzący się z RPA koncern Naspers chce zwolnić nawet 30 proc. pracowników biurowych, cięcia objęły polskie biuro Grupy OLX.

Dołącz do dyskusji: TikTok w tym roku chce zwolnić 10 tys. pracowników. Warszawskie biuro bez działu rozwoju

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olfaktoria
Jak to?! PiS dopiero założył tam swój kanał i teraz do zamknięcia?! To pewnie wina PO !!!
odpowiedź
User
Poprawka
W nitce na twitterze jest mowa, że zamknięty ma być Warsaw R&D Office. To AI Labs, a nie TikTok
odpowiedź
User
Joe Bidet
Zachód zbanuje TikToka do końca 2023 roku. TikTok to narzędzie wrogiej, chińskiej propagandy.
odpowiedź