SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TikTok z karą 5,7 mln dolarów za zbieranie danych nieletnich użytkowników

Chińska aplikacja społecznościowa TikTok musi zapłacić karę 5,7 mld dolarów nałożoną przez amerykańską Federalną Komisję Handlu. Platforma została ukarana za nielegalne gromadzenie danych na temat nieletnich użytkowników bez zgody ich rodziców, a także udostępnianie w aplikacji geolokalizacji dzieci.

 

Article

TikTok jest należącą do chińskiej firmy Bytedance mobilną aplikacją społecznościową adresowaną głównie do młodych osób – według badań agencji GetHero 64 proc. użytkowników platformy to internauci w wieku od 13 do 15 lat. W połowie ub.r. TikTok został połączony z przejętą przez Bytedance aplikacją Musical.ly.

Od pewnego czasu dochodzenie w sprawie funkcjonowania TikTok prowadziła amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC). Rozpoczęła ona postępowanie po doniesieniach rodziców, że TikTok w nielegalny sposób zbiera i udostępnia dane na temat użytkowników poniżej 13 lat bez zgody ich opiekunów.

FTC ustaliła że TikTok gromadził informacje o nieletnich użytkownikach, a także udostępniał informacje m.in. na temat ich lokalizacji innym osobom korzystającym z aplikacji. Dodatkowo platforma miała nie reagować na skargi rodziców ograniczając się jedynie do blokowania kont których dotyczyły interwencje, ale nie usuwając z serwerów spornych danych.

Ostatecznie FTC i TikTok zawarły ugodę, w ramach której firma ma zapłacić najwyższą karę którą mógł nałożyć urząd w kwocie 5,7 mln dol. Dodatkowo TikTok zobowiązała się do wprowadzenia ograniczeń dla dzieci do 13 lat – nie będą one mogły m.in. zamieszczać w aplikacji własnych filmów, pozostanie im tylko możliwość obserwowania wybranych kont na platformie oraz wchodzenie z nimi w interakcje. TikTok rozpoczął też publikowanie instruktażowych filmików dla dzieci informujących o tym jak bezpiecznie korzystać z aplikacji.

 

TikTok staje się coraz popularniejsza na całym świecie. Według danych firmy SensorTower liczba pobrań aplikacji przekroczyła miliard, a tylko w 2018 r. została ona zainstalowana ponad 663 mln razy.

W Polsce w 2018 r. liczba pobrań TikToka przekroczyła 5,7 mln. Bytedance, właściciel TikToka jest obecnie najcenniejszym startupem na świecie z rynkową wyceną na poziomie 75 mld dol.

Dołącz do dyskusji: TikTok z karą 5,7 mln dolarów za zbieranie danych nieletnich użytkowników

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Amman
To chyba najbardziej śmieciowa i ryjąca banię aplikacja. Idealna dla niestabilnych i ekshibicjonistycznych nastolatków. Ta kara to moim zdaniem dopiero początek zwalczania tego badziestwa.
8 0
odpowiedź