SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Bielecki, Mariusz Zawadzki i Jarosław Mikołajewski żegnają się z „Gazetą Wyborczą”

W ramach zwolnień grupowych w Agorze pracę w „Gazecie Wyborczej” skończą w najbliższym czasie publicysta Jarosław Mikołajewski oraz korespondent zagraniczny Tomasz Bielecki. Z redakcji odchodzi też Mariusz Zawadzki.

Jarosław Mikołajewski, fot. youtubeArticle

W swoim zwolnieniu Jarosław Mikołajewski poinformował w niedzielę na Facebooku. - Formalnie będę pracował w „Wyborczej” do końca stycznia, może co jakiś czas będę tam pisał, ale coraz mniej - napisał.

- Dostawałem piękne znaki Waszego zainteresowania tym, co piszę. Na wieczory autorskie przynosiliście często „pod autograf” wycinki z tekstami: o śmierci, o ojcu, o Rzymie, o uchodźcach, o wierze, zniechęceniu, o podróżach, wędrówkach, o Aldzie Merini, o reklamach telewizyjnych (pamiętacie rubrykę „Fabryka Opakowań Szklanych”?...), o potrzebie braterstwa, o tym czy tamtym papieżu, o tym czy tamtym biskupie, o Caravaggiu, o ks. Lemańskim, o „Ostatniej Wieczerzy”, o złym języku władzy, o Włoszech, o poetach... - wyliczył.

Mikołajewski pracę w „Gazecie Wyborczej” zaczął w 1998 roku, wcześniej wykładał w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie, przełożył wiele książek z języka włoskiego, napisał też m.in. kilkanaście tomików poezji i kryminały dla dzieci.

- Coś się kończy (coś bardzo dla mnie niezwykle ważnego), ale coś się też zacznie - zaznaczył Mikołajewski na Facebooku. - Dziękuję tym, którzy szukali w „Gazecie Wyborczej” moich artykułów, wywiadów, esejów. Może coś jeszcze znajdą, znajdziecie. Ale wiadomo: całym sercem i całą głową pisze się inaczej niż cząstką, pracując gdzie indziej - stwierdził.

Według nieoficjalnych informacji wypowiedzenie otrzymał też Tomasz Bielecki, który będzie pracował do marca. Bielecki jest korespondentem w Brukseli, a wcześniej był m.in. na Ukrainie. Związany jest z „GW” od ponad 10 lat.

Z redakcji odchodzi też Mariusz Zawadzki, który od sześciu lat jest korespondentem „Gazety Wyborczej” w USA, a wcześniej pełnił taką funkcję na Bliskim Wschodzie.

- We wrześniu powiedziano mi, że Gazeta planuje zamknąć placówkę w Waszyngtonie. Zaproponowano mi powrót do redakcji w Warszawie na nowych warunkach, ale nie byłem zadowolony z oferty. W związku z tym mój kontrakt kończy się - zgodnie z jego warunkami i za porozumieniem stron - 1 kwietnia 2017 roku - informuje Mariusz Zawadzki.

Zwolnienia grupowe w Agorze ruszyły w połowie października i obejmują głównie zespół „Gazety Wyborczej”. Początkowo miano pożegnać się ze 135 osobami, natomiast w zeszłym tygodniu podano, że zwolnionych zostanie 190 zatrudnionych. Jak dotąd wypowiedzenia otrzymało już 120 pracowników. Są wśród nich m.in. Iza Michalewicz, Wojciech Fusek, Maciej Kałkus, Wojciech Mazowiecki, Marek Wielgo, Piotr Skwirowski i Przemysław Zych.

Według danych ZKDP w październiku br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 135 277 egz., o 13,14 proc. mniej niż rok wcześniej. „GW” po raz pierwszy w historii zanotowała pod tym względem niższy wynik od „Super Expressu”.

Dołącz do dyskusji: Tomasz Bielecki, Mariusz Zawadzki i Jarosław Mikołajewski żegnają się z „Gazetą Wyborczą”

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
szalupy zwoduj!
Jaki piękny dźwięk trzaskającego kadłuba. Czy generator jeszcze pracuje? Czekamy na melodyjkę i napisy końcowe.
odpowiedź
User
Czytelnik
A w zamian Dorota Wysocka...
odpowiedź
User
Pan Adam
Oho - zdaję się, że już sami pałkarze w GW zostaną. Ciekawie się zrobi kiedy i cynglom widmo zwolnień zajrzy w oczy. Na razie wystarczy się napastować i pójść na Marsz Niepodległości albo okładać cepem PiS , a roboty się nie straci. Ale jak o posadę będą walczyć ze sobą kubliki, czuchnowskie, wielińskie, wrońskie, maziarskie i wielowieyskie, to przyda się ciężarówka pop-cornu.
odpowiedź