SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Chróstny: prawo antymonopolowe nie jest dostosowane do regulowania Big Tech

Prawo antymonopolowe nie jest dostosowane do regulowania działalności wielkich firm technologicznych - ocenił prezes UOKiK Tomasz Chróstny podczas wtorkowego wystąpienia na Europejskim Kongresie Ekonomicznym.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK Article

"Jeżeli spojrzymy na te klasyczne Big Techi i zobaczymy prawo antymonopolowe, to widzimy, że ono jest kompletnie niedostosowane do działalności dużych firm technologicznych, i to bez względu na to, skąd one pochodzą" - powiedział szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Jak wyjaśnił, chodzi o to, że prawo to ma na celu eliminowanie łamania postanowień zawartych w "papierowych umowach" pomiędzy stronami, tymczasem dzisiejsze praktyki związane są raczej ze stosowaniem algorytmów.

Konsumenci inaczej patrzą na monopolistów

Zauważył, że zmieniło się także postrzeganie monopolistów przez samych konsumentów. O ile dawniej wskutek praktyk monopolistów płacili oni wyższe ceny, to obecnie widzą, iż wiele serwisów udostępnianych jest przez monopolistów "bezpłatnie".

"Dla wielu konsumentów działalność dużych firm technologicznych to jest ogromna wartość dodana. Konsument może sobie zadać pytanie: dlaczego ktoś chce regulować działalność dużej firmy, która zapewnia mi fantastyczną darmową pocztę, darmową nawigację, za darmo posłuchać muzyki albo oglądać filmy, skontaktować się przez sieci społecznościowe z moimi najbliższymi. (...) Dzisiaj konsument ma poczucie, że nie płaci za tę działalność, że ona jest dostarczana bezpłatnie. Ona nie jest dostarczana za darmo, ktoś za to płaci" - zauważył prezes UOKIK.

Wskazał, że płatnikiem tym jest najczęściej biznes, który "za współpracę z tego typu podmiotami musi płacić bardzo duże pieniądze". Jak dodał, sami konsumenci również płacą za te usługi swoimi danymi osobowymi, często nie będąc nawet tego świadomi.

Ocenił, że urzędy antymonopolowe potrzebują nowych narzędzi, które pozwolą ocenić tego praktyki firm technologicznych dążących do ograniczenia konkurencji i zbiorowe interesy konsumentów. Zauważył, że przemiany technologiczne i gospodarcze z ostatnich dwóch dekad nie zostały wystarczająco uwzględnione w zmianach w prawie europejskim.

Podkreślił również kluczową rolę sygnalistów w eliminowaniu praktyk monopolistycznych w świecie cyfrowym.

Dołącz do dyskusji: Tomasz Chróstny: prawo antymonopolowe nie jest dostosowane do regulowania Big Tech

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurek
Czy to ten pan, który skompromitował się uznając, że przejęcie przez Orlen większości gazet regionalnych jest ok a kupienie przez Agore radia już nie jest ok? Jeśli tak, to publikacja jakichkolwiek jego wniosków jest bez znaczenia.
0 0
odpowiedź