SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracownik TVP zawieszony po homofobicznym ataku na Mariusza Szczygła

Tomasz Gdula, kierownik sekcji programów informacyjnych i publicystycznych TVP3 Opole, został zawieszony po opublikowaniu homofobicznego wiersza, w którym uderzył w Mariusza Szczygła - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Sprawa jest badana przez Komisję Etyki TVP.

Tomasz Gdula (screen: Twitter/MarcinOszanca) Article

Reportażysta Mariusz Szczygieł w ubiegłym tygodniu zamieścił na swoim Facebooku „próbę wiersza” (napisanego przez Krzysztofa Wychowałka) w odpowiedzi na słynnego „Murzynka Bambo” Juliana Tuwima. Chciał w ten sposób pokazać, że klasyczny utwór wykorzystywany w elementarzach może być rasistowski.

„Polaczek Stasiek na polskiej wsi mieszka./ W zębach koszulę ma ten koleżka./ Uczy się pilnie przez całe ranki/ ze swojej polackiej pierwszej czytanki” - brzmią pierwsze wersy wierszyka.

W komentarzu pod wpisem Szczygła Tomasz Gdula, kierownik Sekcji Programów Informacyjnych i Publicystycznych TVP3 Opole, zamieścił swój wiersz wymierzony w reportażystę.

„Mariuszek Szczygieł w Warszawie mieszka,/ Kłamliwym gejem jest ten koleżka./ Wmawiał nam wszystkim przez dwie dekady,/ Że jest normalny i bez żenady/ Fałszywą żonę wiódł do ołtarza,/ To znów z »kochanką« w trawie się tarzał” - brzmi początek utworu Gduli.

W innym fragmencie pojawiają się wersy: „Lecz kiedy tylko noc się zaczyna,/ Chłopom swój brudny tyłek wypina”.

- Pan z TVP napisał obrzydliwy, homofobiczny tekst o mnie - powiedział Szczygieł w rozmowie z Onetem.

TVP: Sprawa jest badana przez Komisję Etyki

Spytaliśmy Telewizję Polską, czy zareagowała na ten wpis swojego pracownika. - Kierownictwo TVP3 Opole zdecydowało o zawieszeniu pana Tomasza Gduli w wykonywaniu obowiązków służbowych do momentu wyjaśnienia. Sprawa ta jest badana przez Komisję Etyki, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zostaną podjęte dalsze kroki - przekazało nam Centrum Informacji TVP.

Sam Gdula na Facebooku stwierdził, że zareagował „emocjonalnym komentarzem” i przeprosił Szczygła oraz „wszystkich, którzy poczuli się urażeni moimi słowami”.

To nie pierwsza tego typu sytuacja z udziałem Gduli. W 2021 roku napisał „Kto jada vege, ten dmucha kolegę”. Ówczesny dyrektor TVP3 Opole Mateusz Magdziarz komentował, że wpis był „absolutnie poniżej poziomu debaty publicznej”.

W 2018 roku Gdula apelował natomiast na Twitterze, by wznieść na cześć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, „który skuteczniej niż załoga pancernika Schleswig-Holstein przepędził Wojko [sic! - red.] Polskie z Westerplatte, trzykrotne: Sieg heil! Sieg heil!! Sieg Heil!!! [pisownia oryginalna – red.]”.

Niedawno przypomniał to na antenie Telewizji Polskiej Marcin Oszańca z PSL.

Udział TVP3 wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 0,91 proc. w 4+.

Dołącz do dyskusji: Pracownik TVP zawieszony po homofobicznym ataku na Mariusza Szczygła

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Monika Es
Zaraz świrski orzeknie że nic się nie stało i wlepi karę Szygle :D
28 28
odpowiedź
User
Asdre
Emocjonalny komentarz to kilka słów wpisanych od czapy. On napisał kilkuwersowy wiersz obrażający Szczygła. Powinien z hukiem wylecieć.
50 40
odpowiedź
User
Greszeft
LGBT to najgorsza zaraza jaka się naszemu społeczeństwu przytrafiła przez 1000 lat istnienia
50 79
odpowiedź