SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Lis napisał o „komorze dla Dudy i Kaczora”, radny PiS zawiadomi prokuraturę

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - napisał Tomasz Lis na Twitterze. Polityk Suwerennej Polski Dariusz Matecki zapowiedział, że jego fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zawiadomi w tej sprawie prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Tomasz Lis (screen: YouTube/Vis a Vis by Victoria Voigt)Article

Swój wpis „Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora” Tomasz Lis zamieścił w poniedziałek przed północą. Był to jeden z mocno krytycznych komentarzy publicysty do tego, że Andrzej Duda zapowiedział w poniedziałek podpisanie ustawy dotyczącej komisji do zbadania wpływów rosyjskich w Polsce. We wtorek tweet nie był już widoczny na koncie dziennikarza.

Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu poinformowała we wtorek, że zawiadomi w tej sprawie prokuraturę. Jako podstawę prawną wskazała art. 255 § 2 Kodeksu karnego mówiący, że „kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

- Czy tak ma wyglądać marsz #4czerwca? Czy to jest twarz dzisiejszej 'demokratycznej opozycji'? - spytano. - Komora gazowa – urządzenie do uśmiercania ludzi trującym gazem. Komory gazowe były wykorzystywane przez Niemców podczas II wojny światowej w obozach zagłady i obozach koncentracyjnych - przypomniano.

Tomasz Lis: ktoś chyba upadł na łeb

- Do jakiej zbrodni? Ktoś chyba upadł na łeb - stwierdził Tomasz Lis, odnosząc się do zapowiedzi Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu.

- Odbiór społeczny tego wpisu jest jednoznaczny, bez względu na przekonania polityczne. Nie pierwszy raz przekracza pan granice, których w polityce/mediach nie powinno się przekraczać - odpowiedziano mu na profilu fundacji.

- Usunięcie wpisu nic nie da. Zabezpieczyliśmy dla organów ścigania kilkaset komentarzy osób oburzonych Pańskim wpisem, które w sposób jednoznaczny odczytują intencje wpisu w powiązaniu z czasem wzmożenia politycznego związanego z podpisaniem przez Prezydenta RP @AndrzejDuda  ustawy o Komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich - podkreślono.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zaznaczono, że zgodnie z prawem nawoływanie oznacza między innymi „podburzanie, podżeganie bez względu na to, czy nawoływanie odniosło skutek, tzn. wywołało realizację przestępstwa przez kogoś z nawoływanych. Warunkiem koniecznym odpowiedzialności karnej z art. 255 kk jest to, aby czyn sprawcy był dokonany publicznie i dotyczył przestępstwa, a nie wykroczenia”.

Wpis Lisa o komorze dla Dudy i Kaczyńskiego krytycznie ocenili niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. - To niesamowite, że w dniu, w którym można napisać niemal wszystko o PiS i - wyjątkowo - dostać lajki niemal od wszystkich, Tomasz Lis i tak potrafi napisać coś, co wszystkich odrzuci - zauważył Jakub Wencel z „Gazety Wyborczej”.

- Trzeba jakoś pomóc temu człowiekowi - skomentował Marcin Dobski z Salon24. - Dziennikarz miliona nagród i pupilek Tuska namawia by ostatecznie rozwiązać problem prezydenta Polski wysyłając go "do komory". Ale oczywiście hejt i problem to media społecznościowe, anonimy, trolle, a nie patoliberalny mainstream - stwierdził Wiktor Świetlik.

Tomasz Lis przeprasza za wpis

We wtorek po południu Tomasz Lis przeprosił za swój wpis. - To oczywiste, ze myślałem o celi, ale powinienem był przewidzieć, że ludzie złej woli przyjmą interpretację absurdalną - podkreślił.

- Liczę na to, że panowie Duda i Kaczyński zapłacą za swe zbrodnie przeciw demokracji, ale po ludzku życzę im zdrowia i długiego życia. - dodał Lis.

Profil twitterowy Tomasza Lisa obserwuje 1,09 mln użytkowników.

Dołącz do dyskusji: Tomasz Lis napisał o „komorze dla Dudy i Kaczora”, radny PiS zawiadomi prokuraturę

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
TL zmien psychiatre.Jak dostaniesz zolte papiery unikniesz wszelkich kar.
odpowiedź
User
Für Doutchland
Niech wraca do Newsweeka
odpowiedź
User
Helmut Klopp
Niech wraca do Newsweeka


Zbuczyn
odpowiedź