SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Olbratowski najlepszy

Tomasz Olbratowski z RMF FM został najlepszym dziennikarzem radiowym i jednocześnie najbardziej wyróżniającym się dziennikarzem roku 2006 w Małopolsce.

Zdecydowała Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli małopolskich redakcji.

Olbratowski został uhonorowany za niespotykane poczucie humoru, którym codziennie budzi Polaków oraz wybitne felietony odsłaniające potknięcia przedstawicieli władzy i obnażające absurdy polskiej rzeczywistości. Jego twórczość jest antidotum na chore realia naszego kraju – lekką, frywolną ale efektywną – czytamy w uzasadnieniu werdyktu Kapituły.

- W tym roku mija 10 lat odkąd rozpocząłem prezentowanie codziennych felietonów w radiu RMF – powiedział laureat nagrody głównej. – Dziękuję za uznanie.

Dziennikarzem prasowym roku została Małgorzata Nitek z Gazety Krakowskiej. Uznanie przyniosły jej serie artykułów o wyborach samorządowych oraz cykle wywiadów z politykami, w których zadawała wyłącznie trudne pytania.

W kategorii dziennikarstwa telewizyjnego zwyciężył Leszek Kabłak, reporter TVN 24. Jury zaimponował niezwykłą precyzją i pasją w relacjonowaniu ważnych i kontrowersyjnych wydarzeń, profesjonalizmem, szybkością reakcji i rzetelnością przekazu. Kabłak wyróżnił się także wysoką kulturą słowa, brakiem napastliwości, jak również przedkładaniem koleżeńskości i życzliwości ponad doraźną walkę konkurencyjną.
- Nie stał bym tutaj, gdyby nie pomoc całej redakcji – mówił laureat. – Dziękuję również widzom i mam do nich prośbę. Gdy pojawiam się w telewizorze, proszę nie regulować odbiorników. Tak wyglądam.

W tym roku po raz pierwszy została przyznana nagroda za publikacje w internecie. Zwyciężył Zygmunt Moszkowicz z Interia.pl. – Lepiej późno niż wcale – cieszył się. – Proszę Was o większe zaufanie do dziennikarstwa internetowego. Wiele lat pracowałem w prasie, radiu, telewizji. A teraz w portalu łączę wszystkie doświadczenia w jedno. Przyszłość należy do Internetu.

Magdalena Uchto z miechowskiego oddziału Gazety Krakowskiej to dziennikarz lokalny roku. – Bardzo dziękuję, że docenieni zostali reporterzy z mniejszych miast. Równocześnie przepraszam rodzinę, że zbyt rzadko przebywam w domu – mówiła Uchto.

Podsumowanie

Kapituła wybrała laureatów Nagrody Dziennikarzy Małopolski 2006:

W kategorii: Dziennikarz prasowy Kapituła postanowiła wyróżnić Małgorzatę Nitek (Gazeta Krakowska)
za artykuły, które opisywały wybory samorządowe; za cykl wywiadów „W cztery oczy” z magazynu Tydzień Gazety Krakowskiej, w którym zadawane są politykom tylko trudne pytania; za wzorzec dziennikarskiej uczciwości; za niespotykaną solidność w dociekaniu prawdy; za nieuleganie wpływom i patrzenie politykom na ręce.

W kategorii: Dziennikarz radiowy Kapituła postanowiła wyróżnić Tomasza Olbratowskiego (RMF FM)
za niespotykane poczucie humoru, którym codziennie budzi Polaków; za felietony odsłaniające potknięcia przedstawicieli władzy, obnażające absurdy polskiej rzeczywistości i komentujące afery IV RP; za twórczość będącą antidotum na chore realia naszego kraju – lekką, frywolną ale efektywną.

W kategorii: Dziennikarz telewizyjny Kapituła postanowiła wyróżnić Leszka Kabłaka (TVN 24)
za niezwykłą precyzję i pasję w relacjonowaniu ważnych i kontrowersyjnych wydarzeń roku 2006; za profesjonalizm, szybkość reakcji i rzetelność przekazu; za wysoką kulturę słowa, brak napastliwości, a także za przedkładanie koleżeńskości i życzliwości ponad doraźną walkę konkurencyjną.

W kategorii: Dziennikarz internetowy Kapituła postanowiła wyróżnić  Zygmunta Moszkowicza (Interia.pl)
za przecieranie szlaków w tej formie dziennikarstwa; za oddanie klimatu, jaki towarzyszył wizycie papieża Benedykta XVI w Polsce oraz smutnych chwil po katastrofie w Katowicach; za programy, wywiady i sondy w telewizji internetowej tv.interia.pl.

W kategorii: Dziennikarz lokalny Kapituła postanowiła wyróżnić Magdalenę Uchto (Gazeta Krakowska oddział w Miechowie)
za pozostawanie w pobliżu ludzkich spraw i reagowanie na każdy sygnał lokalnej społeczności z prośbą o pomoc; za pewność jaką daje mieszkańcom, że zostaną wysłuchani, że ich sprawa będzie nie tylko ważna z dziennikarskiego punktu widzenia, ale i z ludzkiego; za rzetelne dociekanie prawdy w sporach przedstawicieli władz samorządowych.
 
W kategorii: Dziennikarz śledczy Kapituła postanowiła wyróżnić Daniela Zielińskiego (TVN)
za to, że w ogólnej nagonce na rzekomego przestępcę potrafił dostrzec ofiarę; za żmudne i konsekwentne docieranie do prawdy; za przywrócenie zaszczutemu oskarżonemu honoru i wolności - nawet wbrew policji i prokuraturze.

W kategorii: Dziennikarz sportowy Kapituła postanowiła wyróżnić Wojciecha Słonia (RMF FM)
za wywiady ze sportowcami, w których odsłania pozasportowe aspekty ich życia; za wszechstronność, profesjonalizm, poprawność języka polskiego oraz pełne ekspresji informacje i dowcipne komentarze; za relacje z najważniejszych wydarzeń sportowych roku.

W kategorii: Publicysta roku Kapituła postanowiła wyróżnić Marka Zająca (Tygodnik Powszechny)
za nawiązywanie do najlepszych tradycji krakowskiej inteligencji katolickiej, uważnie słuchanej w całym kraju zarówno przez starszych, jak i młodszych odbiorców.

W kategorii: Fotoreporter Kapituła postanowiła wyróżnić Bartosza Solika (Agencja Fotograficzna Visavis.pl) za łączenie dziennikarskiego refleksu z wrażliwością artysty; za dostrzeganie w pozornym banale oryginalnego piękna; za odsłanianie ukrytego oblicza Zakopanego; za podglądanie przyjezdnych i mieszkańców życzliwym, ale i nie pozbawionym ironicznego dystansu okiem.

Ponadto Kapituła przyznała Wyróżnienia Specjalne:

W kategorii: Rzecznik Prasowy Kapituła postanowiła wyróżnić Bogusławę Marcinkowską (Prokuratura Okręgowa w Krakowie) za mężne znoszenie kolejnych afer, pomoc w zbieraniu informacji i kontaktowanie z prokuratorami; za wielką życzliwość wobec dziennikarzy.
 
W kategorii: Osobowość medialna Kapituła postanowiła wyróżnić ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
za odwagę i bezkompromisowość w dążeniu do prawdy; za wołanie o sprawiedliwość głosem wiernego i oddanego sługi Kościoła Katolickiego; za przybliżenie wielkiej tajemnicy winy i wagi oczyszczenia w polskim Kościele.

Do konkursu Nagroda Dziennikarzy Małopolski 2006 zgłoszono 91 nominacji. Nominowanych zostało 59 dziennikarzy i redakcji, 6 rzeczników oraz 1 osobowość medialną. Dwie nominacje nie spełniały wymagań regulaminu i kryteriów oceniania nominacji.

Oceny zgłoszeń dokonała Kapituła Nagrody Dziennikarzy Małopolski 2006 w składzie: Redaktor Jacek Bańka, Radio Vox; Redaktor Wojciech Biedroń, Fakt; Redaktor Krzysztof Brożek, TVN; Redaktor Maciej Grzyb, RMF FM; Redaktor Marek Kęskrawiec, Newsweek Polska; Redaktor Jarosław Knap, Krakowska Grupa Multimedialna; Redaktor Marcin Kubat, Radio ZET; Redaktor Maciej Kwaśniewski, Gazeta Krakowska; Redaktor Magdalena Kursa, Gazeta w Krakowie; Redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz; Dziennik Polski; Redaktor Iwona Mikrut, TVP3 Kraków; Redaktor Daniela Motak, Radio Kraków Małopolska; Redaktor Dariusz Zalewski, Radiowa Grupa Agory

oraz w ramach Komitetu Organizacyjnego osoby bez prawa głosu wyboru nagrodzonych:
Pan Łukasz Strutyński [Szef Biura Zarządu UMWM, Przedstawiciel Marszałka Województwa Małopolskiego], Pani Danuta Glondys [Dyrektor, Stowarzyszenie Willa Decjusza], Pan Mirosław Paluchowski [Koordynator projektu, Stowarzyszenie Willa Decjusza], Pan Grzegorz Pękała [Asystent Koordynatora projektu, Stowarzyszenie Willa Decjusza].

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Olbratowski najlepszy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl