SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Rożek: w „Sondzie 2” będę łamać stereotyp naukowca

- Nie mam charakteru sztywniaka, nie chcę występować w grubych okularach i białym fartuchu jak stereotypowy naukowiec. Będę się starał ten stereotyp wręcz łamać - mówi dr Tomasz Rożek, który od połowy marca br. poprowadzi „Sondę 2” w telewizyjnej Dwójce.

dr Tomasz Rożek, prowadzący „Sondę 2”, fot. TVP Article

„Sonda 2” będzie nawiązywać do kultowego programu popularnonaukowego, emitowanego w TVP w latach 70. i 80. XX wieku i prowadzonego przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka. - Pamiętam („Sondę), ale byłem chyba zbyt młody, by czekać przez cały tydzień na czwartkowy odcinek. Świadomie obejrzałem wszystkie dostępne odcinki znacznie, znacznie później - mówi Wirtualnemedia.pl dr Tomasz Rożek.

Nowy program przybliżać będzie widzom zagadnienia dotyczące różnych dziedzin nauki -  fizyki, chemii, informatyki, ale też biologii czy medycyny. W magazynie przypominane będą też archiwalne fragmenty „Sondy”, a wyobrażenia z niej będą konfrontowane ze współczesnością. Na końcu każdego odcinka twórcy przekażą wiadomość kolejnej generacji, która za 35 lat zechce zrealizować „Sondę 3”.

W przeciwieństwie do poprzedniej serii w „Sondzie 2” będzie jeden prowadzący. Rożek zapewnia jednak, że w magazynie znajdzie się wymiana myśli i opinii - Ale nie między dwójką prowadzących, a między mną i gośćmi, których będę zapraszać do programu - mówi nam dziennikarz.

- Na pewno gościć będą u nas naukowcy, autorytety w swoich dziedzinach. Bardzo chcemy też zapraszać młodych, szalonych ludzi, niekoniecznie naukowców, którzy w temacie odcinka dokonali czegoś wielkiego albo mają pomysł na to - opowiada Rożek.

Gospodarz „Sondy 2” zapewnia, że program będzie prowadzony w przystępny sposób. - Nie mam charakteru sztywniaka, nie chcę występować w grubych okularach i białym fartuchu jak stereotypowy naukowiec. Będę się starał ten stereotyp wręcz łamać - mówi Tomasz Rożek.

Magazyn „Sonda 2” nadawany będzie w poniedziałki o 21.50 począwszy od 14 marca br. Co tydzień zobaczyć będzie można dwa trwające ponad 20 minut odcinki. Tematem pierwszego z nich będą sondy kosmiczne, w tym Voyager wystrzelony w 1977 roku, gdy ruszył program „Sonda”.

Z danych Nielsen Audience Measuerment wynika, że średni udział TVP2 w rynku w styczniu br. wyniósł 8,54 proc.

Z doktorem Tomaszem Rożkiem rozmawiamy m.in. o dawnej „Sondzie”, początkach zainteresowania dziennikarza nauką i formule nowego programu, który poprowadzi w TVP2 (wywiad na następnej stronie)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Rożek: w „Sondzie 2” będę łamać stereotyp naukowca

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
San Martin
Groźna zapowiedź - w końcu można się złamać... A nawet załamać... W telewizji komisarza Kurskiego...
13 34
odpowiedź
User
widz
po co oni odgrzewają te stare formaty zamiast szukać nowych...?
14 30
odpowiedź
User
Adam
Z wielką przyjemnością będę oglądał program "Sonda 2" prowadzony przez dr Tomasza Rożka.
37 12
odpowiedź
User
Roberto
Buhahahahahaha...!!! San Martin to hejter PO nie lubiący PIS-u. Jak pojawi się artykuł na temat PIS-u to San Martin wkracza do akcji.
23 18
odpowiedź
User
ja
najpierw proszę się zastanowić w jakiej telewizji kolego pracujesz? co cię tam otacza? jakich masz pracodawców? a potem eksperymentuj
13 17
odpowiedź