SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Rożek: w „Sondzie 2” będę łamać stereotyp naukowca

- Nie mam charakteru sztywniaka, nie chcę występować w grubych okularach i białym fartuchu jak stereotypowy naukowiec. Będę się starał ten stereotyp wręcz łamać - mówi dr Tomasz Rożek, który od połowy marca br. poprowadzi „Sondę 2” w telewizyjnej Dwójce.

dr Tomasz Rożek, prowadzący „Sondę 2”, fot. TVPdr Tomasz Rożek, prowadzący „Sondę 2”, fot. TVP

„Sonda 2” będzie nawiązywać do kultowego programu popularnonaukowego, emitowanego w TVP w latach 70. i 80. XX wieku i prowadzonego przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka. - Pamiętam („Sondę), ale byłem chyba zbyt młody, by czekać przez cały tydzień na czwartkowy odcinek. Świadomie obejrzałem wszystkie dostępne odcinki znacznie, znacznie później - mówi Wirtualnemedia.pl dr Tomasz Rożek.

Nowy program przybliżać będzie widzom zagadnienia dotyczące różnych dziedzin nauki -  fizyki, chemii, informatyki, ale też biologii czy medycyny. W magazynie przypominane będą też archiwalne fragmenty „Sondy”, a wyobrażenia z niej będą konfrontowane ze współczesnością. Na końcu każdego odcinka twórcy przekażą wiadomość kolejnej generacji, która za 35 lat zechce zrealizować „Sondę 3”.

W przeciwieństwie do poprzedniej serii w „Sondzie 2” będzie jeden prowadzący. Rożek zapewnia jednak, że w magazynie znajdzie się wymiana myśli i opinii - Ale nie między dwójką prowadzących, a między mną i gośćmi, których będę zapraszać do programu - mówi nam dziennikarz.

- Na pewno gościć będą u nas naukowcy, autorytety w swoich dziedzinach. Bardzo chcemy też zapraszać młodych, szalonych ludzi, niekoniecznie naukowców, którzy w temacie odcinka dokonali czegoś wielkiego albo mają pomysł na to - opowiada Rożek.

Gospodarz „Sondy 2” zapewnia, że program będzie prowadzony w przystępny sposób. - Nie mam charakteru sztywniaka, nie chcę występować w grubych okularach i białym fartuchu jak stereotypowy naukowiec. Będę się starał ten stereotyp wręcz łamać - mówi Tomasz Rożek.

Magazyn „Sonda 2” nadawany będzie w poniedziałki o 21.50 począwszy od 14 marca br. Co tydzień zobaczyć będzie można dwa trwające ponad 20 minut odcinki. Tematem pierwszego z nich będą sondy kosmiczne, w tym Voyager wystrzelony w 1977 roku, gdy ruszył program „Sonda”.

Z danych Nielsen Audience Measuerment wynika, że średni udział TVP2 w rynku w styczniu br. wyniósł 8,54 proc.

Z doktorem Tomaszem Rożkiem rozmawiamy m.in. o dawnej „Sondzie”, początkach zainteresowania dziennikarza nauką i formule nowego programu, który poprowadzi w TVP2 (wywiad na następnej stronie)

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Tomasz Rożek: w „Sondzie 2” będę łamać stereotyp naukowca

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
San Martin
Groźna zapowiedź - w końcu można się złamać... A nawet załamać... W telewizji komisarza Kurskiego...
odpowiedź
User
widz
po co oni odgrzewają te stare formaty zamiast szukać nowych...?
odpowiedź
User
Adam
Z wielką przyjemnością będę oglądał program "Sonda 2" prowadzony przez dr Tomasza Rożka.
odpowiedź