SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Tomasza Sakiewicz ze stratą. Oprócz Puszcza.tv wsparła druk tygodnika i zorganizowała przegląd kolęd

W ub.r. przychody z dotacji uzyskane przez Fundację Niezależne Media, współzałożoną przez szefa „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika Tomasza Sakiewicza, skurczyły się z 2,41 mln zł do 580 tys. zł. Przez kilka lat dużą część budżetu fundacji stanowił grant z państwowego funduszu na serwis Puszcza.tv, z którego finansowano m.in. reklamy w mediach związanych z Sakiewiczem. Miniony rok fundacja zakończyła z 89 tys. zł straty netto.

W sprawozdaniu jako swoje działania w ub.r. Fundacja Niezależne Media wyliczyła wsparcie prawne dziennikarzy i innych pracowników mediów, udzielanie takim osobom konsultacji dotyczących prawa prasowego, dofinansowanie druku ogólnopolskiego tygodnika (nie wskazano, czy chodzi o „Gazetę Polską”), dalsze prowadzenie platformy Puszcza.tv oraz zorganizowanie przeglądu kolęd dla dzieci i młodzieży.

Na pomoc dziennikarzom i innym pracownikom mediów poszło w ub.r. 27,1 tys. zł (wobec 29,8 tys. zł rok wcześniej), a na „wspieranie działań nakierowanych na podtrzymanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego” - 165,5 tys. zł (w 2020 roku było to 314,6 tys. zł).

Więcej z darowizn, niższa dotacja

Fundacja otrzymała w ub.r. 580 tys. zł dotacji, wobec 2,41 mln zł rok wcześniej. Przez ostatnie kilka lat fundacja korzystała przede wszystkim z przyznanego na przełomie 2017 i 2018 roku 7,2 mln zł grantu od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na platformę Puszcza.tv.

Uruchomiono ją wiosną 2018 roku i aktualizowano do połowy ub.r. NFOŚiGW podał, że ostatecznie witryna kosztowała 5,8 mln zł, z czego 5,5 mln zł pozyskano w ramach dotacji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Fundacja Niezależne Media przez 33 miesiące działania Puszcza.tv przeznaczyła na serwis 4 mln zł, z czego 95 proc. stanowiły środki z dotacji. Setki tys. zł wydano na reklamowanie platformy w mediach związanych z Tomaszem Sakiewiczem, m.in. „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Polskiej Codziennie”, Niezalezna.pl i portalu Telewizji Republika. Faktury fundacji wystawili też m.in. Pracownia Dziennikarska Katarzyna Gójska i firma Impressarium, wspólnik Agencji Informacyjnej, z którą związany jest Miłosz Manasterski, stały komentator polskiej polityki w „Wiadomościach” i TVP Info.

Z kolei kwota darowizn z 1 proc. podatku dochodowego zwiększyła się z 30,5 do 88,2 tys. zł. Fundacja nie jest organizacją pożytku publicznego, natomiast od paru lat korzysta z numeru KRS mającej taki status Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Rentowność na minusie

Koszty działalności statutowej fundacji zmalały z 394,8 do 203,6 tys. zł, działalności gospodarczej - z 13,6 do 1,2 tys. zł, a ogólnego zarządu wzrosły z 21,9 do 32 tys. zł. Natomiast pozostałe wydatki operacyjne zmniejszyły się z 2,44 mln zł do 674,7 tys. zł, a koszty finansowe - z 210 do 120 tys. zł.

Strata z działalności statutowej spadła z 364,2 do 115,6 tys. zł, a zysk z działalności gospodarczej - z 523,7 do 155 tys. zł.

W konsekwencji zysk operacyjny poszedł w dół ze 137,5 do 7,4 tys. zł, a wynik netto - ze 162,6 tys. zł do 88,9 tys. zł straty. Poprzednio stratę netto fundacja zanotowała w 2019 roku - 56,2 tys. zł.

Na koniec ub.r. fundacja miała na rachunkach bankowych 339,8 tys. zł (wobec 224,8 tys. zł rok wcześniej), a jej fundusz własny wynosił 911,8 tys. zł.

Fundację Niezależne Media wspólnie z Tomaszem Sakiewiczem założył Sławomir Sawicki, prawnik współpracujący z wydawcami obu tych pism. Prezesem fundacji jest sekretarka Tomasza Sakiewicza Jenerowicz, a w radzie oprócz niego zasiadają Katarzyna Gójska-Hejke i Grzegorz Tomaszewski (były prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2021 r., a poprzedni - 2020 r.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Tomasza Sakiewicz ze stratą. Oprócz Puszcza.tv wsparła druk tygodnika i zorganizowała przegląd kolęd

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Co mi nek
Znowu strata? Pan Sakowicz znowu musiał dokładać? Bardzo współczujące informacje. :( Przy takich newsach podawajcie może numer kąta, żeby można było wesprzeć?
odpowiedź
User
zaba
"na pomoc prawna dziennikarzy?" ...chyba na prawne nędkanie swoich pracowników, którym nie płaci od miesięcy!
odpowiedź
User
Adrian
Pisowskie złajdaczone media mają przecież duże wsparcie z okradanych spółek skarbu państwa, które pieniądze Polaków przeznaczają na pisowską propagandę.
odpowiedź