SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fundacja Tomasza Sakiewicz ze stratą. Oprócz Puszcza.tv wsparła druk tygodnika i zorganizowała przegląd kolęd

W ub.r. przychody z dotacji uzyskane przez Fundację Niezależne Media, współzałożoną przez szefa „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika Tomasza Sakiewicza, skurczyły się z 2,41 mln zł do 580 tys. zł. Przez kilka lat dużą część budżetu fundacji stanowił grant z państwowego funduszu na serwis Puszcza.tv, z którego finansowano m.in. reklamy w mediach związanych z Sakiewiczem. Miniony rok fundacja zakończyła z 89 tys. zł straty netto.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, prezes Telewizji Republika Article

W sprawozdaniu jako swoje działania w ub.r. Fundacja Niezależne Media wyliczyła wsparcie prawne dziennikarzy i innych pracowników mediów, udzielanie takim osobom konsultacji dotyczących prawa prasowego, dofinansowanie druku ogólnopolskiego tygodnika (nie wskazano, czy chodzi o „Gazetę Polską”), dalsze prowadzenie platformy Puszcza.tv oraz zorganizowanie przeglądu kolęd dla dzieci i młodzieży.

Na pomoc dziennikarzom i innym pracownikom mediów poszło w ub.r. 27,1 tys. zł (wobec 29,8 tys. zł rok wcześniej), a na „wspieranie działań nakierowanych na podtrzymanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego” - 165,5 tys. zł (w 2020 roku było to 314,6 tys. zł).

Więcej z darowizn, niższa dotacja

Fundacja otrzymała w ub.r. 580 tys. zł dotacji, wobec 2,41 mln zł rok wcześniej. Przez ostatnie kilka lat fundacja korzystała przede wszystkim z przyznanego na przełomie 2017 i 2018 roku 7,2 mln zł grantu od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na platformę Puszcza.tv.

Uruchomiono ją wiosną 2018 roku i aktualizowano do połowy ub.r. NFOŚiGW podał, że ostatecznie witryna kosztowała 5,8 mln zł, z czego 5,5 mln zł pozyskano w ramach dotacji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Fundacja Niezależne Media przez 33 miesiące działania Puszcza.tv przeznaczyła na serwis 4 mln zł, z czego 95 proc. stanowiły środki z dotacji. Setki tys. zł wydano na reklamowanie platformy w mediach związanych z Tomaszem Sakiewiczem, m.in. „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Polskiej Codziennie”, Niezalezna.pl i portalu Telewizji Republika. Faktury fundacji wystawili też m.in. Pracownia Dziennikarska Katarzyna Gójska i firma Impressarium, wspólnik Agencji Informacyjnej, z którą związany jest Miłosz Manasterski, stały komentator polskiej polityki w „Wiadomościach” i TVP Info.

Z kolei kwota darowizn z 1 proc. podatku dochodowego zwiększyła się z 30,5 do 88,2 tys. zł. Fundacja nie jest organizacją pożytku publicznego, natomiast od paru lat korzysta z numeru KRS mającej taki status Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Rentowność na minusie

Koszty działalności statutowej fundacji zmalały z 394,8 do 203,6 tys. zł, działalności gospodarczej - z 13,6 do 1,2 tys. zł, a ogólnego zarządu wzrosły z 21,9 do 32 tys. zł. Natomiast pozostałe wydatki operacyjne zmniejszyły się z 2,44 mln zł do 674,7 tys. zł, a koszty finansowe - z 210 do 120 tys. zł.

Strata z działalności statutowej spadła z 364,2 do 115,6 tys. zł, a zysk z działalności gospodarczej - z 523,7 do 155 tys. zł.

W konsekwencji zysk operacyjny poszedł w dół ze 137,5 do 7,4 tys. zł, a wynik netto - ze 162,6 tys. zł do 88,9 tys. zł straty. Poprzednio stratę netto fundacja zanotowała w 2019 roku - 56,2 tys. zł.

Na koniec ub.r. fundacja miała na rachunkach bankowych 339,8 tys. zł (wobec 224,8 tys. zł rok wcześniej), a jej fundusz własny wynosił 911,8 tys. zł.

Fundację Niezależne Media wspólnie z Tomaszem Sakiewiczem założył Sławomir Sawicki, prawnik współpracujący z wydawcami obu tych pism. Prezesem fundacji jest sekretarka Tomasza Sakiewicza Jenerowicz, a w radzie oprócz niego zasiadają Katarzyna Gójska-Hejke i Grzegorz Tomaszewski (były prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2021 r., a poprzedni - 2020 r.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Tomasza Sakiewicz ze stratą. Oprócz Puszcza.tv wsparła druk tygodnika i zorganizowała przegląd kolęd

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Co mi nek
Znowu strata? Pan Sakowicz znowu musiał dokładać? Bardzo współczujące informacje. :( Przy takich newsach podawajcie może numer kąta, żeby można było wesprzeć?
4 1
odpowiedź
User
Adrian
Pisowskie złajdaczone media mają przecież duże wsparcie z okradanych spółek skarbu państwa, które pieniądze Polaków przeznaczają na pisowską propagandę.
5 1
odpowiedź
User
smutny
Spokojnie, Gliński poratuje milionami z naszych podatków.
2 1
odpowiedź