SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Towarzystwo Dziennikarskie uruchomiło Fundusz Solidarności z dziennikarzami Polska Press. Szefem komisji Jerzy Modlinger

Ponad 40 tys. zł - taką kwota dysponuje trzyosobowa komisja przy Towarzystwie Dziennikarskim, która już przyjmuje wnioski o zapomogi od byłych dziennikarzy Polska Press. Pomocą objęci mają być ci, którzy stracili pracę po kupnie wydawnictwa przez Polska Press. - Czekamy na wnioski, będziemy je rozpatrywali na bieżąco - mówi nam wiceprezes Towarzystwa, Jan Ordyński.

Tytuły należące do Polska Press GrupyArticle

O tym, że fundusz pomocowy ruszy, pisaliśmy już na początku maja. Ma on obejmować pomocą socjalną - w formie jednorazowych zapomóg - tych dziennikarzy, którzy stracili pracę w Polska Press i znajdują się w trudnej sytuacji. Pomysł powołania takiego funduszu przedstawił na antenie Radia Tok FM Jacek Żakowski pod koniec kwietnia. Zadeklarował wówczas, że jest w stanie oddawać 10 proc. swojej pensji w „Polityce” na rzecz pomocy ludziom zwalnianym z redakcji należących do polska Press.

Szefem komisji - Jerzy Modlinger

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl - Fundusz Solidarności już działa, sprawami technicznymi i pozostałymi zajmuje się trzyosobowa komisja, którą kieruje Jerzy Modlinger. Opracowano już i przyjęto regulamin, pozwalający na udzielanie wsparcia dziennikarzom.

- Teraz przed nami najtrudniejsza część pracy, czyli wyszukiwanie „w terenie” osób, które „łapią się” na nasze zapomogi - mówi nam Jan Ordyński. Bezrobotnych dziennikarzy wyszukują członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego w całym kraju, ale zarząd nakłania też potrzebujących, by zgłaszali się na mailowy adres TD. - Czekamy na wnioski, poparte uzasadnieniem. Będziemy je rozpatrywać jak najszybciej się da - kończy Ordyński.

Zapomogi 2-3 tys. zł

W tej chwili na koncie Funduszu jest ponad 40 tys. zł, wpłaconych przez ludzi, którzy odpowiedzieli na apel Towarzystwa.

- Na nasze konto wciąż spływają kolejne środki, więc ta kwota rośnie. Zapomogi będą jednorazowe, wypłacać je będziemy w wysokości 2-3 tysięcy zł. Wszystko zależy od sytuacji osób zwracających się po pomoc, ale też od ich liczby i stanu konta Funduszu - komentuje Jan Ordyński.  Pomoc może być też udzielana w innej formie, np. wsparcia prawnego lub opłacenia dziennikarzom takiego wsparcia.

TD monitoruje sprawę przejęcia Polska Press

Towarzystwo Dziennikarskie już w grudniu ub. roku zabierało głos w sprawie kupna Polska Press przez PKN Orlen. W specjalnym apelu napisali do dziennikarzy przejmowanych tytułów: - Macie zostać kolejnym głosem Nowogrodzkiej, a ci, którzy się nie podporządkują, będą musieli odejść. Waszymi szefami zostaną sprawdzeni propagandyści z lokalnych mediów „publicznych". Wyznaczą Wam cele i przeciwników. Nie możemy od nikogo z Was wymagać heroizmu, ale pamiętajcie: możecie stawiać opór. Wasze teksty pozostaną. Życzymy Wam żebyście nie musieli później wstydzić się ich.

Natomiast już pod koniec ub. roku Towarzystwo złożyło do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pismo z wnioskiem o dopuszczenie organizacji społecznej do udziału w postępowaniu na prawach strony w kwestii przejęcia Polska Press.

Seria roszad w redakcjach Polska Press

1 czerwca redaktorem naczelnym „Gazety Wrocławskiej" (Polska Press Grupa) została Alicja Giedroyć-Skiba. Poprzedni naczelny, Arkadiusz Franas rozstał się z wydawnictwem za porozumieniem stron.

W „Głosie Wielkopolskim" nowym naczelnym jest Wojciech Wybranowski w miejsce Adama Pawłowskiego. Z kolei redaktorem naczelnym „Gazety Lubuskiej" został Janusz Życzkowski, dotychczasowy wicenaczelny Polskiego Radia Zachód. Zastąpił na stanowisku Szymona Kozicę, który zostaje w redakcji szefem działu Sport.

W „Dzienniku „Zachodnim” z kolei Marka Twaroga zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. Twaróg pożegnał się na łamach z czytelnikami.

W „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej” Wojciech Mucha zastąpił Jerzego Sułowskiego, zaś w styczniu br. w dzienniku „Polska Metropolia Warszawska” Pawła Siennickiego zastąpił Wojciech Rogacin. Rogacin przestał też szefować „Naszej Historii”, w maju z funkcji pierwszego zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki.

Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego. Natomiast w połowie miesiąca po 14 latach pracy z dziennika odeszła Justyna Przybytek-Pawlik.

Ze stanowiska odwołany został także Tomasz Pietraszak, dotychczasowy redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej", „Expresu Bydgoskiego" i „Nowości Dziennika Toruńskiego". Jego miejsce z początkiem czerwca zajął Marcin Habel z TVP3 Bydgoszcz.

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie uruchomiło Fundusz Solidarności z dziennikarzami Polska Press. Szefem komisji Jerzy Modlinger

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hard
ten fundusz to chyba dla dziennikarzy GieWu?
odpowiedź
User
soft
ten fundusz to chyba dla dziennikarzy GieWu?

Raczej dla GazPol
odpowiedź
User
hhd
zróbice i to na poważnie fundusz dla gazety wyborczej. dlaczego tamci dziennikarze są gorsi
odpowiedź