SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TP SA oszczędza - zwolni 1700 osób i sprzedaje portal Wirtualna Polska

Prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki potwierdził, że spółka rozpoczęła sprzedaż portalu Wirtualna Polska i wybrała już doradców do tego procesu. Zapowiedział, że firma połączy się ze swoją spółką zależną PTK Centertel oraz zwolni w br. 1,7 tys. pracowników.

Maciej Witucki / fot. TPSA

Maciej Witucki / fot. TPSA

Informację, że Telekomunikacja Polska szuka doradców do sprzedaży Wirtualnej Polski, w styczniu podał Reuters, ale przedstawiciele telekomu jej nie potwierdzali. Teraz Maciej Witucki przyznał, że doradcy zostali już wybrani, ale nie ujawnił, jakie to konkretnie firmy. - Nie podajemy szczegółów tego procesu, w tym terminu ewentualnej transakcji - ucina Wojciech Jabczyński, rzecznik TP SA.

Pytani przez Wirtualnemedia.pl miesiąc temu analitycy oszacowali wycenę Wirtualnej Polski na ok. 450 mln zł, wśród potencjalnych kupców wskazując Agorę, Muratora i spółki zagraniczne (przeczytaj więcej). Wirtualna Polska to drugi po Onecie największy polski wydawca internetowy. Należy do niego portal WP.pl oraz kilkadziesiąt serwisów tematycznych. W grudniu ub.r. według Megapanelu PBI/Gemius łącznie zanotowały one 11,56 mln realnych użytkowników i 2,256 mld odsłon (zobacz szczegółowe dane).

Jak podał Jacques de Galzain, członek zarządu TP SA ds. finansów, Wirtualna Polska w ub.r. zanotowała ok. 180 mln zł przychodów, a jej marża EBITDA wyniosła ok. 20-25 proc. W portalu na koniec roku było zatrudnionych 425 osób.

>>> Fatalne wyniki TP SA w 2012 r., akcje tanieją o 30 proc.

Maciej Witucki zapowiedział też inne działania, które mają przynieść TP SA oszczędności w obliczu słabych wyników finansowych z ub.r. i podobnych prognoz na br. - Przeglądamy również mniejsze spółki zależne i będziemy tu pewnie sprzedawać, tudzież zlecać na zewnątrz część naszych usług - stwierdził Witucki.

Prezes TP SA dodał, że firma zamierza w br. zwolnić 1,7 tys. pracowników i kontynuować redukcję zatrudnienia również w przyszłym roku. Według Wituckiego spółka po przenosinach do nowej, budowanej obecnie siedziby zaoszczędzi 30 proc. bieżących kosztów. Na koniec 2012 roku w całej Grupie TP było zatrudnionych na pełnych etatach 22 413 pracowników, 1,4 tys. mniej niż rok wcześniej.

TP SA zdecydowała się już na jeden ruch w kierunku oszczędności: zarząd podjął w poniedziałek decyzję o połączeniu firmy z jej spółką zależną PTK Centertel, w której ma 100 proc. udziałów. „Zamierzone połączenie nastąpi przez przeniesienie całego majątku PTK Centertel na TP SA” - poinformowała spółka w komunikacie.

Dzięki temu operator ma zyskać oszczędności wynikające ze wzrostu efektywności operacyjnej, integracji i uproszczenia procesów. Ponadto firma planuje jeszcze bardziej ujednolicić obsługę klientów oraz rozszerzyć ofertę łączącą usługi telefoniczne i internetowe.

TP SA jest dostawcą telefonii stacjonarnej, dostępu do internetu, telewizji i VoIP, a PTK Centertel - telefonii komórkowej, w tym dostępu do internetu mobilnego. Wiodącą marką obu spółek jest Orange, które w połowie ub.r. zastąpiło markę TP w zakresie telefonii stacjonarnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP SA oszczędza - zwolni 1700 osób i sprzedaje portal Wirtualna Polska

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
yogidługonogi
Jestem przerażony. Kto teraz będzie na WP robił lemingom wodę z mózgu? Ciężkie czasy...
odpowiedź
User
Nik(t)
W normalnym świecie pierwszym zwolnionym byłby tak nieudolny prezes firmy :-)
odpowiedź
User
geszeft
Na ratunek powinni zatrudnić tę agencję reklamową, którą założyli ludzie co wymyślili serce i rozum.
odpowiedź