SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TPSA chce 33,84 mln zł dopłaty do usługi powszechnej za 2011 r.

Telekomunikacja Polska wystapiła do Urzedu Komunikacji Elektronicznej (UKE) z wnioskiem o przyznanie dopłaty do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej za okres od 1 stycznia do 8 maja 2011 r., poinformował urząd w komunikacie. TPSA chce otrzymać dopłatę w wysokości 33,84 mln zł.

"Zgodnie z art. 95 ust. 1 Pt, przedsiębiorcy wyznaczonemu, przysługuje dopłata w przypadku nierentowności usług wchodzących w skład usługi powszechnej. Stosownie do art. 95 ust. 2 Pt, dopłatę przyznaje Prezes UKE, w wysokości kosztu netto świadczenia usługi powszechnej. TP, składając w dniu 29 czerwca 2012 r. wniosek o przyznanie dopłaty do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej w okresie od 1 stycznia do 8 maja 2011 r., skorzystała z przewidzianego w art. 96 ust. 1 Pt prawa do ubiegania się o zwrot kosztu netto. Prezes UKE po zebraniu materiału dowodowego oraz po zapoznaniu się z opinią biegłego rewidenta wyda decyzję rozstrzygającą o przyznaniu bądź braku podstaw do przyznania dopłaty w wysokości kosztu netto" - czytamy w komunikacie.

Urząd poinformował, że w chwili obecnej trwa procedura oceny ofert przedłożonych w ramach zamówienia publicznego dotyczącego przeprowadzenia przez biegłego rewidenta analizy dokumentacji.

"Ideą usługi powszechnej jest zapewnienie wszystkim użytkownikom końcowym na terenie całego kraju (bez względu na ich lokalizację) dostępu do podstawowych usług telefonicznych. W przypadku dostępności usługi powszechnej chodzi zarówno o dostępność fizyczną, jak i ekonomiczną (przystępność cenową)" - przypomina UKE.

W skład usługi powszechnej wchodzi zestaw usług telekomunikacyjnych, jakie powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników "z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie". Obejmuje też zapewnienia ułatwień dla niepełnosprawnych.

Tradycyjnie UKE przyznawał TPSA, która jest operatorem wyznaczonym do pełnienia usługi powszechnej, dopłatę mniejszą od wnioskowanej. Spółka odwoływała się od tej decyzji do sądu.

W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) odrzucił skargę Telekomunikacji Polskiej (TPSA) na decyzję w sprawie przyznania spółce dopłaty do kosztu netto świadczenia tzw. "usługi powszechnej" za rok 2009,. UKE przyznał TPSA mniejszą dopłatę od tej, o którą wnioskowała TPSA.

"Sąd (...) podkreślił, że usługa powszechna powinna być dostępna dla wszystkich na terenie całego kraju i z zachowaniem wymaganej jakości. WSA podzielił zatem opinię prezesa UKE, że jeżeli nie są spełnione wymagania co do jakości usługi powszechnej, uzasadnia to odmowę przyznania dopłaty przedsiębiorcy wyznaczonemu" - podał urząd  w komunikacie

Urząd wyznaczył TPSA do świadczenia usługi powszechnej w maju 2006 r. Przedsiębiorcy wyznaczonemu do tego zadania, przysługuje dopłata w przypadku nierentowności usług wchodzących w skład usługi powszechnej. Dopłatę przyznaje prezes UKE, a składać się na nią mają wszystkie firmy działające na rynku telekomunikacyjnym.

TPSA złożyła wniosek o 236,17 mln zł dopłaty do kosztów świadczenia usługi publicznej w 2009 r i łącznie o 803,65 mln zł w latach 2006-2009. Urząd przyznał spółce 66,99 mln zł dopłaty za okres 2006-2009.

Urząd przyznał później spółce dopłatę do świadczenia usługi powszechnej za 2010 r. w wysokości 55,10 mln zł.

Dołącz do dyskusji: TPSA chce 33,84 mln zł dopłaty do usługi powszechnej za 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl