SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TPSA: niewielki wzrost wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce

Telekomunikacja Polska (TPSA) szacuje, że w I kwartale wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego wzrosła o 0,6 proc. r/r, wynika z raportu kwartalnego spółki.

TPSA: niewielki wzrost wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce

W całym ubiegłym roku wartość tego rynku spadła o 1,9%. Grupa deklaruje, że zachowanie rynku jest zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami i podtrzymuje swoje cele na ten rok, m.in. osiągniecie wolnych przepływów pieniężnych netto w wysokości co najmniej 2,4 mld zł.

"Zgodnie z oczekiwaniami Grupy TP, szacuje się, że w pierwszym kwartale wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce wzrosła o 0,6% wobec spadku o 1,9% rok-do-roku w całym 2010 roku. Dynamika wzrostu była niższa niż w IV kw. 2010, w którym wzrost wyniósł 1,4% rok-do-roku. Wynikało to z obniżki stawek międzyoperatorskich za rozliczenia ruchu SMS z 0,15 zł do 0,08 zł, która wpłynęła na wyniki całego kwartału" - czytamy w raporcie.

Według TPSA, do wzrostu całego rynku przyczynił się przede wszystkim segment komórkowy, który odnotował wzrost o 4,5% r/r; podczas gdy, wzrost wartości rynku był hamowany przez segment telefonii stacjonarnej, w którym nastąpił spadek o 3,8%.

"Przychody Grupy TP zostały uszczuplone o 40 mln zł w efekcie obniżki stawek MTR za SMS i zmniejszyły się o 3,7% rok-do-roku wobec -5,1% w całym 2010 roku; dynamika jest zgodna z założeniami zarządu, który w całym 2011 roku przewiduje spadek przychodów w granicach od -2% do -4,5%" - poinformowała spółka.

Podobnie do tendencji rynkowych, głównym czynnikiem zwiększającym przychody Grupy TP był segment telefonii komórkowej, który odnotował wzrost o 2,2% względem I kw. 2010, co nie zrównoważyło jednak spadku przychodów segmentu telefonii stacjonarnej o 7,8%.

"Pierwszy kwartał 2011 roku to korzystny rozwój sytuacji, co podkreśla dyscyplinę we wdrażaniu naszego średniookresowego planu działań. Wyniki finansowe pozwalają potwierdzić cele całoroczne Grupy TP" - powiedział prezes Maciej Witucki.

TPSA miała 189,00 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2011 roku wobec 285,00 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 3729,00 mln zł wobec 3873,00 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TPSA: niewielki wzrost wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl