SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TPSA spodziewa się spadku przychodów w 2010 r.

Telekomunikacja Polska (TPSA) nadal spodziewa się, że w całym 2010 r. zanotuje jednocyfrowe tempo spadku przychodów, wynika z czwartkowych wypowiedzi prezesa Macieja Wituckiego.

TPSA spodziewa się spadku przychodów w 2010 r.

"Nasze wyniki nadal nie spełniają naszych ambicji, ale pierwszy kwartał przyniósł poprawę tendencji dotyczącej przychodów, zwłaszcza w segmencie telefonii komórkowej" - powiedział Witucki na telekonferencji w czwartek.

Podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, zgodnie z którymi w całym roku spółka może zanotować jednocyfrowy spadek przychodów. W I kwartale przychody grupy spadły o 10,2% r/r, ale spółka podkreśla, że zdołała zmniejszyć tempo spadku w stosunku do poprzednich kwartałów.

W II połowie roku pozytywny wpływ na przychody mają mieć m.in. nowe oferty komercyjne spółki. Członek zarządu TPSA Roland Dubois, cytowany w raporcie spółki, powiedział że nowe oferty komercyjne powinny się przyczynić do zwiększenia przychodów w drugiej połowie 2010 r.

Witucki sprecyzował jednak, że wzrost przychodów może dotyczyć poszczególnych sektorów działalności spółki (zwłaszcza dostępu do internetu). Natomiast cała grupa może nadal notować spadek przychodów, choć będzie on raczej jednocyfrowy.

Witucki zwrócił też uwagę na elementy, które korzystnie wpływają na wyniki spółki. Są to m.in. wzrost liczby klientów abonamentowych telefonii komórkowej i wskaźnika AUPU (średni czas połączeń na abonenta) - co wskazuje na to, że klienci spółki intensywniej korzystają z jej usług.

Przedstawiciele spółki deklarują też, że wpływ decyzji regulacyjnych na jej wyniki będzie coraz słabszy. TPSA ma też kontynuować realizację programu obniżania kosztów.

"Transformacja kosztów przebiega zgodnie z planem: udało nam się znacznie zmniejszyć koszty operacyjne (o 7,6% w skali roku), co w pierwszym kwartale miało znaczny pozytywny wpływ na EBITDA. Działania w tym zakresie będą nadal zmniejszać presję na rentowność. Jak wcześniej informowaliśmy, na znaczącą zmianę wyników musimy poczekać do drugiego półrocza, lecz pierwszy kwartał stanowi dobry początek tego przełomowego 2010 roku" - zaznaczył Witucki w komentarzu do wyników za I kwartał.

Prezes potwierdził też, że wartość inwestycji spółki (CAPEX) w tym roku będzie miał wartość 16-18% przychodów, przy tym zintensyfikowania inwestycji należy się spodziewać w drugiej połowie roku.

TPSA miała 285 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 328 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 3873 mln zł wobec 4312 mln zł rok wcześniej.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TPSA spodziewa się spadku przychodów w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl