SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Tramwaj Różnorodności” w Warszawie - stolica mówi "nie" agresji wobec mniejszości

W najbliższy weekend Miasto Stołeczne Warszawa i Tramwaje Warszawskie będą prowadziły nietypową akcję społeczną. „Tramwaj Różnorodności” ma przekonać pasażerów, że w stolicy każdy ma czuć się bezpieczny i wolny, a w mieście nie ma przyzwolenia na przemoc wobec mniejszości.

Article

Z inicjatywy warszawskich tramwajarzy przez weekend, 15-16 grudnia, po Warszawie będzie jeździł „Tramwaj Różnorodności” specjalny wagon pokryty grafikami pokazującymi, że warszawskie tramwaje są miejscem, gdzie każdy pasażer, bez względu na swoją płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, a także wiek czy niepełnosprawność ma czuć się dobrze i bezpiecznie.

W 2017 roku w stołecznych składach doszło do blisko 950 aktów przemocy i agresji. Z kolei według sprawozdania Prokuratury Krajowej, tylko w pierwszej połowie 2017 roku, w Polsce prowadzono 947 postępowań dotyczących przestępstw z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych.
"Tramwaj Różnorodności" - debaty, darmowe przejazdy

W ramach akcji zaplanowano też debaty z ambasadorami akcji. Zostali nimi dziennikarka Agata Kowalska, Henryka Krzywonos, Tomasz Raczek, DJ Wika, Rafał Wójcik (bloger, Twój Motorniczy) oraz Ambasada Palestyny w Polsce.

– Naszą akcję, w której mówimy zdecydowane NIE dla agresji skierowanej dla jakiejkolwiek inności i odmienności, stawiamy na ludzi. Podkreślamy, że warszawski transport jest dla wszystkich, każdy ma się czuć dobrze i bezpiecznie podróżując po stolicy. Będziemy o tym rozmawiać, będziemy mówić o problemach, które systemowo rozwiążemy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Warszawiakom obiecałem stolicę dla wszystkich, miasto równych szans, wspierające najsłabszych. Słowa dotrzymam. Jak wcześniej informowałem działania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji są dla mnie priorytetowe - dodaje Trzaskowski.

Partnerami akcji są: m.st. Warszawa, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, AIESEC oraz Instytut Monitorowania Mediów, który przygotował specjalny raport medialny o agresji w transporcie publicznym.

Trasa "Tramwaju Różnorodności"

„Tramwaj Różnorodności” będzie kursował w sobotę i niedzielę, 15 i 16 grudnia. Trwające 50 minut, bezpłatne przejazdy odbędą się o godz. 11.00 i 13.00  - początek i koniec na pl. Narutowicza.

Tramwaj przejedzie trasą: Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. ks. J. Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – pl. Bankowy – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – L. Krzywickiego – Filtrowa.

Między kursami, w godz. 10.00-15.00, tramwaj będzie dostępny dla wszystkich warszawianek i warszawiaków chcących zapoznać się z ideą akcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Tramwaj Różnorodności” w Warszawie - stolica mówi "nie" agresji wobec mniejszości

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kawka
Jak zmierzyć czy taka akcja przyniesie jakikolwiek efekt oprócz transferu publicznych pieniędzy do kolegów i koleżanek ? przez weekend, 15-16 grudnia - 2 przejazdy..... ?????
odpowiedź
User
Holly
Bardzo fajna akcja - budowanie tolerancji i zrozumienia inności to powolny, mozolny proces, ale jeśli nic się w tym temacie nie robi, to trudno oczekiwać też jakichkolwiek efektów. Kropla drąży kamień i każda akcja jest cenna.
odpowiedź
User
słoik
Świetnie, że Trzaskowski rozpoczął prezydenturę od na prawdę ważnych rzeczy jak homo tramwaj. Już się bałem, że nie daj boże zajmie się poważnymi problemami jak smog, śmieci czy korki. Na szczęście jest homo tramwaj! A wieczorem cyk do Brukseli za pieniądze durnych warszawiaków
odpowiedź