SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co czeka słuchaczy "Lata z Radiem"?

W tym roku finał "Lata z Radiem" zaplanowano 27 sierpnia w Przemyślu, gdzie zaśpiewają m.in. Golec uOrkiestra i Viki Gabor. Tego samego dnia radiowa Jedynka będzie też obecna w Radomiu i Myszyńcu, skąd także ma nadawać plenerowe audycje. - Nikt nad tym nie panuje. Nawet prowadzący nie wiedzą, jakie są plany antenowe na te wakacje - mówią nam pracownicy radiowej Jedynki.

Koncert Natalii i Pauliny Przybysz, "Lato z Radiem", fot. Polskie RadioArticle

- Zabrzmi to zabawnie, ale większość z nas wie tyle, ile napisaliście. Bo nam oficjalnie nikt nic nie mówi - śmieje się jeden z dziennikarzy Programu Pierwszego Polskiego Radia. Nawiązuje do naszego tekstu z początku maja. Napisaliśmy wtedy o tegorocznej trasie koncertowej "Lata z Radiem" - sztandarowej audycji Jedynki.

Jak informowaliśmy, w tym sezonie - po trzyletniej przerwie - Polskie Radio znów organizuje koncerty z udziałem publiczności. Zaplanowano je jednak tylko w siedmiu miastach. Tak wynika z załączników do przetargu opublikowanych na stronie Polskiego Radia. Na początku czerwca nadawca wybrał firmę, która będzie producentem wykonawczym tegorocznej trasy "Lata z Radiem". To spółka jawna Marian Skrzypiec i Wspólnik "Param", która organizowała do tej pory jedynie seminaria. Natomiast jej większościowy właściciel - Marian Skrzypiec - prowadzi firmę ATMA, która wcześniej produkowała koncerty "Lata z Radiem".

Koncerty mają się odbyć 24 czerwca w Poddębicach (wystąpią Ania Rusowicz, Maryla Rodowicz, Blanka i Kminek), 25 czerwca w Toruniu (Myslovitz i Ostrowska), 1 lipca w Tarnowie (LemON i Blanka), 30 lipca w Giżycku (Karolina Lizer i Varius Manx), 5 sierpnia w Myślenicach (Piotr Cugowski i Red Lips), 19 sierpnia w Międzyzdrojach (Red Lips i De Mono), a 27 sierpnia w Przemyślu (Viki Gabor, Golec uOrkiestra i Krzysztof Iwaneczko).

- Dopiero gdy o tym napisaliście, zaczęliśmy pytać, jak będzie wyglądać w tym roku "Lato z Radiem". Ale szefostwo nie było w stanie nam nic więcej powiedzieć. W końcu na kolegium jedna z koleżanek otworzyła komputer i cytowała Wirtualnemedia.pl. Tak więc o szczegółach dowiadujemy się z waszego portalu - mówi inny pracownik Polskiego Radia.

"Lato z Radiem" zastąpi inne audycje

Dziennikarze pracujący przy "Lecie z Radiem" nie wiedzą, kto będzie prowadził na scenie koncerty, jakie atrakcje w tym roku czekają na słuchaczy ani ile audycji będzie realizowanych wokół tegorocznej trasy. - Wszystko jest tajne przez poufne - słyszymy.

A na ten rok Jedynka w planach programowo-finansowych Polskiego Radia zapowiadała najwięcej zmian w ramówce właśnie na wakacje. Mają dotyczyć przede wszystkim "Lata z Radiem". Z dokumentu publicznego nadawcy wynika, że sztandarowa audycja ma być szeroko promowana na antenie i zastąpić część innych programów. Chodzi m.in. o sobotni przedpołudniowy program "Jedyne takie miejsce" (nadawany obecnie w godz. 9-12). Znów po północy w paśmie "Muzyka nocą" ma się pojawić audycja "Lato z Radiem pod gwiazdami" prowadzona przez Romana Czejarka, która zastąpi autorskie programy "Wieczór z historią" Lecha Makowieckiego (nadawany we wtorki w godz. 0-1). Z kolei w soboty w godz. 16-18 wprowadzone zostanie nowe pasmo "Lato z Radiem Extra" w miejsce audycji "Radiogra" oraz "Moja lista przebojów".

Cykl letnich audycji plenerowych

Największe zaskoczenie budzi jednak ogłoszony kilka dni temu przez Polskie Radio letni cykl wydarzeń specjalnych. Zainaugurowano go podczas "Święta Kwitnących Jabłoni", które odbyło się w minioną sobotę w Grójcu. Na scenie muzycznej wystąpili Bryska, De Mono oraz Agnieszka Chylińska. Za to na miejscu pojawili się dziennikarze radiowej Jedynki i Trójki, a relacje z wydarzenia emitowano na obu antenach. Program Trzeci nadawał stamtąd popołudniową audycję "Trzymaj z Trójką". Jej gospodarz - Witold Lazar - rozmawiał w niej m.in. z dr Hanną Stolińską, dietetykiem klinicznym.

Nadawca zapowiedział, że w letnich miesiącach reporterzy mają odwiedzić kolejne miejscowości: Brodnicę, Białystok, Ciechanowiec, Radom, Myszyniec, Kutno i Skierniewice. "W audycjach przygotowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia dominować będzie tematyka odbywającego się tam święta. Gośćmi studia plenerowego będą m.in. muzyczne gwiazdy biorące udział w wydarzeniu. Na antenach prezentowane będą walory turystyczne, krajoznawcze i kulturowe odwiedzanych miejsc" - czytamy na stronie Polskiego Radia.

Okazuje się, że cykl letnich audycji plenerowych Polskiego Radia ma związek z imprezami organizowanymi w miastach, które mają odwiedzić dziennikarze Jedynki i Trójki. I tak 25 czerwca w Brodnicy odbywa się Truskawkobranie, czyli największa na Kaszubach impreza plenerowa z licznymi stoiskami handlowymi. W programie jest m.in. festyn ludowy i jarmark, a na scenie mają wystąpić Sara James oraz Łydka Grubasa.

W Białymstoku (27-30 lipca) odbywa się festiwal Podlaska Oktawa Kultur, w Ciechanowcu (13 sierpnia) - Podlaskie Święto Chleba, w Radomiu (26-27 sierpnia) - AirShow, w Myszyńcu (27 sierpnia) - Miodobranie, w Kutnie (8-10 września) - Święto Róży, a w Skierniewicach (15-17 września) - Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Podczas każdej imprezy zaplanowano też występy znanych zespołów i artystów na scenie.

"Po co tak komplikować sprawę?"

I tak np. 27 sierpnia, w dniu finału tegorocznego "Lata z Radiem", zaplanowano w Przemyślu koncerty m.in. Golec uOrkiestra i Viki Gabor. Ale tego samego dnia radiowa Jedynka będzie też obecna w dwóch innych miastach, skąd także ma nadawać plenerowe audycje. Dodatkowo w Myszyńcu zagrają zespoły Kombii i Jamal. Czy słuchacze się w tym nie pogubią?

- To kuriozum. Słuchacze mogą pomyśleć, że jesteśmy jednocześnie w trzech miejscach i ktoś przyjedzie do Przemyśla, bo usłyszy, że jest koncert Kombii. I może nie zrozumieć, że ten zespół występuje akurat w Myszyńcu, a Golec uOrkiestra nie zagra w Radomiu, tylko u nas na finale. Po co tak komplikować sprawę, skoro w tym roku i tak jest mało koncertów? Teraz są nowe osoby w Polskim Radiu odpowiedzialne za promocję i to one się tym zajmują. Niestety nie znają specyfiki "Lata z Radiem" i są tego efekty - słyszę od jednego z radiowców.

Zapytaliśmy nadawcę, dlaczego dziennikarze Jedynki będą kilkakrotnie podczas tych wakacji obecni tego samego dnia w dwóch różnych miejscowościach (tej z trasy "Lata z Radiem" i tej w ramach cyklu letnich audycji plenerowych). Chcieliśmy też dowiedzieć się, dlaczego wybrano akurat te miejsca do odwiedzenia latem i co się będzie działo w tych dniach na antenie Jedynki i Trójki. Od kilku dni nasze pytania pozostają jednak bez odpowiedzi.

Słuchalność Jedynki poniżej 5 proc.

Ubiegłoroczną edycję "Lata z Radiem" w Jedynce słuchało średnio 699 tys. osób. Stacja w tym paśmie miała 5,3 proc. udziału w rynku - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

W 2021 r. Polskie Radio zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty. Wpływy reklamowe zwiększyły się o 1 proc. do 41,38 mln zł, przy czym o ile Jedynka zanotowała wzrost o 52 proc., o tyle Trójka - spadek o 30 proc. Na koniec 2021 r. nadawca zatrudniał etatowo 1 320 osób, o 11 więcej niż rok wcześniej.

Z najnowszego badania Radio Track (luty-kwiecień 2023 r.) realizowanego przez pracownię Kantar Polska wynika, że udział radiowej Jedynki pod względem słuchania w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 4,8 proc.

Dołącz do dyskusji: Co czeka słuchaczy "Lata z Radiem"?

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
parząca kawę II p
Torby z bannerów nasycone metalami ciężkimi z podpisem Agnieszki K z płytą piosenki ' Agnieszka już tu nie mieszka'
odpowiedź
User
Kasia
Będziemy słuchać! Tej fali nic już nie zatrzyma!
odpowiedź
User
Ajajaj
Powódź zaczyna się od małej fali
odpowiedź