SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trójka ogłasza konkurs „Nasłuchiwanie: Niepodległość” na dramat radiowy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Program Trzeci Polskiego Radia wraz z Teatrem Polskiego Radia organizują konkurs na dramat radiowy „Nasłuchiwanie: Niepodległość”. Wyróżnione słuchowiska mają pojawić się w tym roku na antenie radia.

fot. polskie radio Article

„Nasłuchiwanie” ma być cyklicznym konkursem, który co roku będzie zmieniać swój motyw przewodni. W tym roku, w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę suwerenności tematem słuchowisk ma być niepodległość. Teksty inspirowane wydarzeniami, które doprowadziły do powstania wolnej Polski, a także samym pojęciem niepodległości, autorzy mogą nadsyłać do końca września. Organizatorzy podkreślają, że choć temat odnosi się bezpośrednio do historii, dobór słów i skojarzeń pozostawiają artystom.

– Teatr Polskiego Radia ma wspaniałą tradycję. Pisali dla niego najwięksi ze Zbigniewem Herbertem na czele. To dobry przykład roli, jaką w rozwoju dramaturgii odgrywało przez lata Polskie Radio. Kilka bardzo ważnych tekstów, przede wszystkim „Lalka”, twórca „Pana Cogito” napisał właśnie z myślą o realizacji radiowej. Ale w historii literatury drugiej połowy XX i początków XXI wieku trudno wskazać znaczące nazwiska twórców, którzy nie współpracowaliby z Polskim Radiem. I do tej właśnie tradycji chcemy nawiązać naszym konkursem – uważa Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

Nadesłane prace będzie oceniać jury w składzie: Dominika Kluźniak – aktorka Teatru Narodowego; Krzysztof Czeczot – aktor i reżyser nagrodzony Prix Europa 2013 za słuchowisko „Andy”;Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser teatralny i twórca telewizyjnego programu „La La Poland”; Mariusz Cieślik – zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia i jego przewodniczący – prof. Jacek Kopciński z Instytutu Badań Literackich PAN, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”.

– W Polsce tworzy wielu dramatopisarzy kilku pokoleń obdarzonych bardzo ciekawą wyobraźnią radiową. Do nich adresujemy nasze zaproszenie, licząc także na udział w konkursie zdolnych debiutantów. Wierzymy, że temat pierwszej edycji „Nasłuchiwania” zainspiruje pisarzy, traktujemy go bowiem bardzo szeroko. Pytamy: „jak rodziła się Niepodległa?”, ale także „czym jest niepodległość” oraz „czy jesteś niepodległy?”. W przyszłym roku i w latach następnych tematem naszego konkursu będą inne pojęcia ważne dla współczesności: migracje, gościnność, wiara – mówi prof. Jacek Kopciński.

11 lipca audycja „Do południa” o konkursie na dramat radiowy

11 lipca br. w audycji „Do południa” (w godzinach 9-12), zastępca dyrektora Trójki i juror konkursu, Mariusz Cieślik porozmawia o idei dramatu radiowego z przewodniczącym jury – prof. Jackiem Kopcińskim.

Dla zwycięzcy przygotowano nagrodę w wysokości 10 tys. złotych, przyznane zostaną także nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz dwa wyróżnienia. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone w listopadzie, a wręczenie nagród odbędzie się podczas maratonu słuchowisk w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Najlepsze dramaty zaprezentowane zostaną w listopadzie i w grudniu na antenie Trójki.

Partnerem akcji jest Instytut Teatralny w Warszawie oraz Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie rozgłośni – trojka.polskieradio.pl.

Udział Trójki pod względem słuchania w okresie od marca do maja 2018 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 6 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trójka ogłasza konkurs „Nasłuchiwanie: Niepodległość” na dramat radiowy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz
Jak ktoś chce startować to niech sobie daruje. Konkurs jest pisany pod Janka Pietrzaka.
19 11
odpowiedź
User
jotka
Dramat to jest to, co się stało z Trujką (dawniej Trójką).
18 11
odpowiedź
User
neon
wreszcie wspaniały pomysł.GRATULACJE
10 11
odpowiedź
User
mon
ale nuda. No tak, PiS chce aby Polacy trwali w wiecznej żałobie. Tylko nie wiadomo po czym ...albo po kim. Powinniśmy się cieszyć, że odzyskaliśmy niepodległość a tu dramat. W końcu jesteśmy pod okupacją Kościoła Katolickiego to musi być wedle ich życzeń. Tylko, że PiS w swojej głupocie nie widzi, że kościół nie pomagał w odzyskaniu niepodległości był jej przeciwny.
11 10
odpowiedź
User
fran
A CO JAN P. ma wspólnego z dramaturgią radiową? Poza tym, że bywał na antenie... I to niejednej... Chyba, po osiemdziesiątce nie zostaje się dramaturgiem ani nie odkrywa w sobie takiego powołania...
8 8
odpowiedź