SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trójka z najgorszym wynikiem w historii, po raz pierwszy wyprzedziło ją Tok FM

W czwartym kwartale 2020 roku Trójka miała jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności, to najniższy wynik stacji w historii badania Radio Track. Po raz pierwszy wyprzedziło ją Radio Tok FM. Udział liderującego RMF FM zwiększył się do 29,2 proc., spore wzrosty zanotowały też Antyradio, VOX FM i Radio Złote Przeboje.

Według wyników badania Radio Track od października do grudnia ub.r. RMF FM (Grupa RMF) miało 29,2 proc. udziału w rynku słuchalności, co wobec 28,4 proc. rok wcześniej oznacza wzrost o 2,8 proc.

Natomiast udział zajmującego drugie miejsce Radia ZET (Eurozet) zmalał rok do roku z 12,5 do 12,2 proc., czyli o 2,4 proc. W konsekwencji strata stacji do RMF FM zwiększyła się z 15,9 do 17 pkt proc.

Gorszy wynik niż przed rokiem miało też Radio Eska (Grupa Radiowa Time) - jego udział zmalał z 7,9 do 7,4 proc. (to 6,3 proc. w dół).

Trójka rekordowo słabo słuchana, Jedynka też w dół

Zdecydowanie największy spadek z zestawieniu zanotowała radiowa Trójka, w której od wiosny ub.r. nastąpiły bardzo duże zmiany personalne. Jej udział w rynku słuchalności poszedł w dół rok do roku z 5,3 do 2,4 proc., czyli o 54,7 proc.

2,4 proc. to rekordowo niski wyniki PR III Polskiego Radia w historii badania Radio Track.

Od października Trójka ma nową ramówkę, przygotowaną przez władze stacji powołane w sierpniu. Wcześniej z rozgłośną pożegnało się kilkudziesięciu wieloletnich dziennikarzy: Wojciech Mann w marcu, kilka osób w po unieważnieniu w maju wydania Listy Przebojów wygranego przez piosenkę Kazika Staszewskiego, a kolejna grupa po tym, jak w sierpniu ze stanowiska dyrektora Trójki zdymisjonowano Kubę Strzyczkowskiego. Nowym szefem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który zdecydował o wymianie większości zespołu Trójki. Zapadła też decyzja, że w jej ramówce ma być więcej muzyki i kultury, a mniej polityki.

Tymczasem słuchacze Trójki dostali alternatywę w postaci dwóch internetowych rozgłośni, którą stworzyli byli dziennikarze PR3.

W lipcu ruszyło Radio Nowy Świat, a kilka dni temu wystartowało Radio 357. Rozgłośnie te utrzymują się z wpłat od słuchaczy.

Zmalał również wynik radiowej Jedynki, ale tylko z 5,3 do 5 proc. Niższy udział (4,9 proc.) stacja zanotowała w drugim kwartale ub.r.

Antyradio i Meloradio mocno w górę, TOK FM przed Trójką

Udział rynkowy Antyradia (Eurozet) zwiększył się z 2,2 do 2,7 proc., czyli o 23,6 proc. Kilkunastoprocentowe wzrost osiągnęły Radio Złote Przeboje (Grupa Radiowa Agory) - z 2,6 do 3 proc., a także Radio VOX FM (Grupa Radiowa Time) - z 3,4 do 3,8 proc.

Wynik RMF Maxxx (Grupa RMF) poszedł w górę z 3,5 do 3,8 proc., a Radia TOK FM (Grupa Radiowa Agory) - z 2,5 do 2,6 proc.

W efekcie TOK FM wyprzedziło Trójkę, która wypadła z pierwszej dziesiątki zestawienia. Jeszcze w drugim kwartale ub.r. Trójka miała 0,9 pkt proc. przewagi na stacją Agory, natomiast od września do listopada ub.r. - już tylko 0,1 pkt proc.

Wśród rozgłośni mających poniżej 2 proc. udziału w słuchalności duże wzrosty osiągnęły Meloradio (z 1,1 do 1,5 proc.) oraz Muzo.fm i Rock Radio (z 0,4 do 0,5 proc.). 0,1 pkt proc. zyskały też Radio Wawa (wzrost z 1,6 do 1,7 proc.), a wynik Radia Maryja poszedł w górę z 1,4 do 1,6 proc.

Dane o rynku radiowym w ostatnim roku.

Dołącz do dyskusji: Trójka z najgorszym wynikiem w historii, po raz pierwszy wyprzedziło ją Tok FM

106 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
blurppp
Szkoda na PR kasy - zlikwidować, budynki sprzedać, do rozważenia co ze stacjami regionalnymi.
Tyle kasy i taka słuchalność, śmiech.
Radio to nie częstotliwość i budynki, popatrzcie na sukces 357
odpowiedź
User
konkurencja
Ciechan natychmiast przestan żuć gumę i nas orać. Poddajemy sie. Wygrałeś
odpowiedź
User
Jasiu
A Propos Polskiego Radia - J E D Y N K A - jest dość dobrą stacją (na tle tego co oferują rozgłośnie regionalne i komercyjne). [no może poza Classic oraz Chilli] :)
odpowiedź