SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trójka z najgorszym wynikiem w historii, po raz pierwszy wyprzedziło ją Tok FM

W czwartym kwartale 2020 roku Trójka miała jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności, to najniższy wynik stacji w historii badania Radio Track. Po raz pierwszy wyprzedziło ją Radio Tok FM. Udział liderującego RMF FM zwiększył się do 29,2 proc., spore wzrosty zanotowały też Antyradio, VOX FM i Radio Złote Przeboje.

fot. Polskie Radio Article

Według wyników badania Radio Track od października do grudnia ub.r. RMF FM (Grupa RMF) miało 29,2 proc. udziału w rynku słuchalności, co wobec 28,4 proc. rok wcześniej oznacza wzrost o 2,8 proc.

Natomiast udział zajmującego drugie miejsce Radia ZET (Eurozet) zmalał rok do roku z 12,5 do 12,2 proc., czyli o 2,4 proc. W konsekwencji strata stacji do RMF FM zwiększyła się z 15,9 do 17 pkt proc.

Gorszy wynik niż przed rokiem miało też Radio Eska (Grupa Radiowa Time) - jego udział zmalał z 7,9 do 7,4 proc. (to 6,3 proc. w dół).

Trójka rekordowo słabo słuchana, Jedynka też w dół

Zdecydowanie największy spadek z zestawieniu zanotowała radiowa Trójka, w której od wiosny ub.r. nastąpiły bardzo duże zmiany personalne. Jej udział w rynku słuchalności poszedł w dół rok do roku z 5,3 do 2,4 proc., czyli o 54,7 proc.

2,4 proc. to rekordowo niski wyniki PR III Polskiego Radia w historii badania Radio Track.

Od października Trójka ma nową ramówkę, przygotowaną przez władze stacji powołane w sierpniu. Wcześniej z rozgłośną pożegnało się kilkudziesięciu wieloletnich dziennikarzy: Wojciech Mann w marcu, kilka osób w po unieważnieniu w maju wydania Listy Przebojów wygranego przez piosenkę Kazika Staszewskiego, a kolejna grupa po tym, jak w sierpniu ze stanowiska dyrektora Trójki zdymisjonowano Kubę Strzyczkowskiego. Nowym szefem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który zdecydował o wymianie większości zespołu Trójki. Zapadła też decyzja, że w jej ramówce ma być więcej muzyki i kultury, a mniej polityki.

Tymczasem słuchacze Trójki dostali alternatywę w postaci dwóch internetowych rozgłośni, którą stworzyli byli dziennikarze PR3.

W lipcu ruszyło Radio Nowy Świat, a kilka dni temu wystartowało Radio 357. Rozgłośnie te utrzymują się z wpłat od słuchaczy.

Zmalał również wynik radiowej Jedynki, ale tylko z 5,3 do 5 proc. Niższy udział (4,9 proc.) stacja zanotowała w drugim kwartale ub.r.

Antyradio i Meloradio mocno w górę, TOK FM przed Trójką

Udział rynkowy Antyradia (Eurozet) zwiększył się z 2,2 do 2,7 proc., czyli o 23,6 proc. Kilkunastoprocentowe wzrost osiągnęły Radio Złote Przeboje (Grupa Radiowa Agory) - z 2,6 do 3 proc., a także Radio VOX FM (Grupa Radiowa Time) - z 3,4 do 3,8 proc.

Wynik RMF Maxxx (Grupa RMF) poszedł w górę z 3,5 do 3,8 proc., a Radia TOK FM (Grupa Radiowa Agory) - z 2,5 do 2,6 proc.

W efekcie TOK FM wyprzedziło Trójkę, która wypadła z pierwszej dziesiątki zestawienia. Jeszcze w drugim kwartale ub.r. Trójka miała 0,9 pkt proc. przewagi na stacją Agory, natomiast od września do listopada ub.r. - już tylko 0,1 pkt proc.

Wśród rozgłośni mających poniżej 2 proc. udziału w słuchalności duże wzrosty osiągnęły Meloradio (z 1,1 do 1,5 proc.) oraz Muzo.fm i Rock Radio (z 0,4 do 0,5 proc.). 0,1 pkt proc. zyskały też Radio Wawa (wzrost z 1,6 do 1,7 proc.), a wynik Radia Maryja poszedł w górę z 1,4 do 1,6 proc.

Dane o rynku radiowym w ostatnim roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trójka z najgorszym wynikiem w historii, po raz pierwszy wyprzedziło ją Tok FM

94 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
blurppp
Szkoda na PR kasy - zlikwidować, budynki sprzedać, do rozważenia co ze stacjami regionalnymi.
Tyle kasy i taka słuchalność, śmiech.
Radio to nie częstotliwość i budynki, popatrzcie na sukces 357
odpowiedź
User
konkurencja
Ciechan natychmiast przestan żuć gumę i nas orać. Poddajemy sie. Wygrałeś
188 9
odpowiedź
User
Jasiu
A Propos Polskiego Radia - J E D Y N K A - jest dość dobrą stacją (na tle tego co oferują rozgłośnie regionalne i komercyjne). [no może poza Classic oraz Chilli] :)
43 85
odpowiedź