SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiktor Świetlik rezygnuje z funkcji szefa radiowej Trójki

Wiktor Świetlik - redaktor naczelny radiowej Trójki -  rezygnuje z kierowania stacją - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Świetlik kierował rozgłośnią od połowy 2017 roku.

Wiktor Świetlik wciąż pracuje dla TVP, czy zdecyduje się przejść do konkurencji? , fot. PR24/MRArticle

Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl, Świetlik swoją rezygnację uzasadnił sprawami prywatnymi i nowymi planami zawodowymi. Na razie nie uzyskaliśmy jego komentarza w tej sprawie.

W czwartek rano Świetlik na Twitterze potwierdził, że złożył rezygnację. - Dziękuję serdecznie Koleżankom i Kolegom z radiowej Trójki i Polskiego Radia, a także wszystkim tym, z którymi przez te dwa lata współpracowałem. Do usłyszenia (jak zwykli żartować niesłyszący)... - stwierdził.

Wiktor Świetlik objął pod koniec maja 2017 roku stanowisko dyrektora PR III Polskiego Radia. Zastąpił Adama Hlebowicza.

Gdy Świetlik zostałem szefem Trójki udział stacji w rynku radiowym wynosił 6,8 proc. - w trzecim kwartale br. PR III odnotował najgorszy wynik od 2002 roku - 4,6 proc. W najnowszej fali udział w rynku poszedł w dół o 1,1 pkt. proc., czyli najbardziej w zestawieniu. Program III jest coraz bliżej najgorszego swojego rezultatu w historii badania Radio Track, prowadzonego od 2001 roku - w fali lipiec-wrzesień 2002 roku Trójka miała 4,3 proc.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, w najbliższym czasie obowiązki szefa Trójki będzie pełnił Tomasz Kowalczewski, który od maja 2017 roku jest wicedyrektorem stacji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Drugim wicedyrektorem rozgłośni na początku ub.r.  został Mariusz Cieślik. Zastąpił na tym stanowisku Wojciecha Surmacza, który został wtedy wybrany na prezesa Polskiej Agencji Prasowej.

Wiktor Świetlik od jesieni 2016 r. współpracował z Polskim Radiem 24, a w kwietniu 2017 br. zaczął prowadzić w tej stacji poranne pasmo publicystyczne. Był też jednym z gospodarzy programu „W tyle wizji” w TVP Info. Był dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działającego przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Wcześniej pracował m.in. jako publicysta „Polska The Times” (w latach 2007-2010), szef działu opinii w „Fakcie” (2005-2007) i dziennikarz „Nowego Państwa”.

Pożegnano się z Andrusem, Kantareitem i Orzechem

Jesienią 2017 roku z radiową Trójką pożegnało się kilku znanych dziennikarzy. Artur Orzech rozstał się ze stacją po tym, jak na swoim profilu facebookowym miał obrazić Hirka Wronę, zarzucając mu przejęcie godzinnego pasma w stacji. Wiktor Świetlik zaapelował do Orzecha, żeby nie obrażał innych osób z Trójki. Dziennikarz podkreślił, że była to prywatna korespondencja i poinformował, że w tej sytuacji kończy współpracę z rozgłośnią.

Z kolei do odejścia Artura Andrusa i Roberta Kantareita z Trójki przyczynił się ówczesny zarząd Polskiego Radia, nie wyrażając zgody na dalsze łączenie przez nich pracy w stacji z obecnością w TVN24. Obaj dziennikarze zdecydowali się na współpracę z TVN24. - Mogę tylko powiedzieć, że byli to bardzo wartościowi, dobrzy dziennikarze. Pracowałem nad tym, żeby zostali, próbowałem ich zatrzymać. Rozmawiałem z nimi, ale się nie udało - skomentował to Wiktor Świetlik.

W „Powtórce z rozrywki” Andrusa zastąpił Dariusz Pieróg, natomiast popołudniowe „Zapraszamy do Trójki” od marca ub.r. prowadzi Patrycjusz Wyżga. Jesienią ub.r. z rozgłośni odeszła Natalia Grzeszczyk, prowadząca m.in. cykle „Powtórka z rozrywki” i „Akademia rozrywki”.

Nowe audycje muzyczne

Od stycznia do września ub.r. w piątki wieczorem w Trójce emitowana była autorska audycja piosenkarza Krzysztofa Zalewskiego „Zalef zgiełku”. Zniknęła z ramówki, ponieważ stacja jesienią ub.r. przeprowadziła muzyczny talent-show „Start NaGranie”, rozstrzygnięty w grudniu.

W br. w letniej ramówce Trójki pojawiły się audycje „Cudze chwalicie…”, „Zupełnie inne popołudnie”, „Nie do powiedzenia”, „Adamski seryjny” czy „Z Żądą smakuje lepiej”. W jesiennej ramówce kontynuowane są programy „Adamski seryjny” autorstwa krytyka filmowego Łukasza Adamskiego, „Program obyczajowy” Anny Popek oraz „W 80 podróży dookoła świata” Marcina Wolskiego.

Na początku ub.r. w ramówce pojawiły się satyryczne „Annały Migały” Michała Migały i muzyczna „AnagrammarganA” Michała Margańskiego. Z kolei od początku października br. stacja nadaje cotygodniową audycję „Akcja, giełda!” Patrycjusza Wyżgi.

Kadencja Hlebowicza pod znakiem zmian personalnych i programowych

Dużo więcej zmian nastąpiło w Trójce od kwietnia 2016 do maja 2017 roku, kiedy kierował nią Adam Hlebowicz. W połowie maja 2017 r. do gospodarzy wieczornego „Klubu Trójki” dołączyli Grzegorz Górny i Piotr Semka. Natomiast dziennikarzy czytających serwisy informacyjne przeniesiono do Informacyjnej Agencji Radiowej oraz zwolniono szefową redakcji aktualności Grażynę Mędrzycką-Gęsicką (potem wróciła do pracy na innym stanowisku) i Tomasza Ławnickiego (od września 2016 r. pracuje w Grupie naTemat). W proteście przeciw tym zmianom z audycji w stacji zrezygnował Jerzy Owsiak (od lipca 2016 r. ma swój program w Antyradiu).

W lipcu 2017 r. z Trójki odszedł Marcin Zaborski (prowadzi teraz popołudniowe wywiady w RMF FM), a z końcem października 2016 r. - Michał Nogaś (przeszedł do „Gazety Wyborczej”), którego w audycjach Trójki o książkach zastąpił dyrektor TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz.

Latem 2017 r. rozpoczęto akcję antenową „Trójka wraca do korzeni”, w ramach której regularnie realizowano audycje z różnych miejsc Polski ważnych historycznie.

Przeciw zmianom w stacji, głównie odejściu niektórych dziennikarzy i pojawieniu się publicystów konserwatywnych, protestowała część słuchaczy skupionych na fanpage’u facebookowym „Ratujmy Trójkę”. - Mogę tylko powiedzieć, że jestem zdziwiony, przeciwko czemu ta grupa słuchaczy Trójki protestuje. Zmiany są czymś naturalnym, każda stacja wprowadza taką czy inną ramówkę - mówił Adam Hlebowicz w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl w lipcu 2016 r.

W styczniu 2017 r. skrócono i przesunięto na wcześniejszą godzinę program satyryczny „Urywki z rozrywki”, liczbę wydań „Akademii rozrywki” oraz wprowadzono nowe wieczorne i nocne audycje autorskie.

Na początku marca 2017 r. prezesem Polskiego Radia został Jacek Sobala, niedługo po rezygnacji poprzedniej prezes Barbary Stanisławczyk-Żyły, która krótko wcześniej wygrała konkurs Rady Mediów Narodowych na to stanowisko. Wiceprezesem firmy, wybranym w tym konkursie, od połowy lutego jest Mariusz Staniszewski.

W sierpniu ub.r. zmienił się prezes Polskiego Radia - najpierw zawieszonego, a niedługo potem odwołanego Jacka Sobalę zastąpił Andrzej Rogoyski - początkowo oddelegowany na to stanowisko z rady nadzorczej, a w listopadzie powołany na nie na stałe. Natomiast w marcu br. z zarządu spółki odwołano Mariusza Staniszewskiego, w jego miejsce nie wyznaczono nowej osoby.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. W br. planuje 62,05 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Wiktor Świetlik rezygnuje z funkcji szefa radiowej Trójki

112 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
nareszcie!!!
odpowiedź
User
Nati
Ludzie PiS nigdy nie rezygnują z koryta jeżeli nie oznacza to jeszcze większego. Więc pan Świetlik na 100% zaraz wypłynie w jakieś spółce SP. Szczególnie, że udowodnił swoją wierność i brak kręgosłupa moralnego.
odpowiedź
User
Klocek
To ja się zgłoszę!
odpowiedź