SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Trójce za mało audycji publicystycznych i słowa

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprawdziła, czy Polskie Radio realizuje ustalone z KRRiT karty powinności na lata 2020-2024. Okazało się, że tylko w Trójce udział audycji publicystycznych i treści słownych był niezgodny z określonym w dokumencie minimum - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

W 2018 r. rząd zmienił ustawę o radiofonii i telewizji. Według nowelizacji 19 podmiotów publicznego nadawcy (TVP, Polskie Radio i 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia) ustala z przewodniczącym KRRiT kartę powinności. To dokument, który ma określać projekty do realizacji w ramach misji publicznej oraz plan ich finansowania (zarówno ze środków publicznych, jak i wpływów z działalności komercyjnej). Nadawcy projekt takiego planu na kolejny rok powinni przekazać do KRRiT do końca kwietnia, a jego ostateczna wersja musi zostać uzgodniona i opublikowana do końca listopada. Na podstawie tych planów Krajowa Rada przekazuje nadawcom środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego.

W opublikowanym we wtorek (31 maja) sprawozdaniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2021 r. można m.in. sprawdzić, czy publiczny nadawca wywiązał się z zapisów w karcie powinności. Spośród czterech anten Polskiego Radia, które emitują swój program w analogowym eterze, tylko Trójka nie wywiązała się z zapisów.

"Udział audycji publicystycznych wyniósł 16 proc., a minimum ustalone dla tej kategorii w karcie powinności wynosiło 19 proc. Udział treści słownych wyniósł 34,2 proc. rocznego czasu emisji, co również było niezgodne z minimum określonym w karcie powinności (40 proc.)" - czytamy w dokumencie KRRiT.

Zarówno Jedynka, Dwójka, jak i Polskie Radio 24 zrealizowano plan programowy zgodnie z wersją zatwierdzoną przez KRRiT.

Trójce mocno spada słuchalność

To niejedyne zastrzeżenia wobec Trójki. Jak już pisaliśmy, KRRiT sprawdziła też, czy nadawcy radiowi wywiązują się z obowiązku grania odpowiedniej ilości polskiej muzyki na antenie. W zeszłym roku przepisy naruszyło tylko kilka stacji. Najbardziej Program Trzeci Polskiego Radia, który w lutym 2021 r. emitował jedynie 24 proc. utworów w języku polskim zamiast wymaganych 33 proc.

KRRiT skontrolowała również mniejsze rozgłośnie. Okazało się, że na 45 skontrolowanych lokalnych stacji radiowych w co piątej naruszono obowiązki programowe zapisane w koncesji. Najczęściej nadawcy za mało czasu na antenie poświęcali na sprawy lokalne, a w ramówce zbyt niski udział zajmowały audycje słowne.

Według ostatniego badania słuchalności Radio Track w okresie między lutym a kwietniem 2022 r. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,9 proc. Rok wcześniej stacja miała 2,3 proc., dwa lata temu - 4,7 proc., a w analogicznym okresie w 2016 r. - 8 proc.

Dołącz do dyskusji: W Trójce za mało audycji publicystycznych i słowa

74 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kambalarz
Szok i niedowierzanie.
odpowiedź
User
Chicago
Ojej, PR3 znowu w czymś nawala? To niemożliwe, chyba się uwzięli, bo przecież stacja jest ekstra, słuchają jej nawet ludzie w Bangladeszu!
odpowiedź
User
2022
Czasem włączę, gdy w aucie zgubię Antyradio. Dalej pracuje tam kilka osób , które kojarze. Realizatorzy, serwisanci. Ale sluchac w większym wymiarze się nie da... A jak mało publicystyki , to może Miłosza trzeba wziąć?
odpowiedź