SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trójka emituje fragmenty zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego, czyta Wiesław Komasa

Od wtorku 28 kwietnia radiowa Trójka - dzięki uprzejmości Archidiecezji Warszawskiej, Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - prezentuje fragmenty zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego w interpretacji Wiesława Komasy. To część wydanej przez IPN monumentalnej serii pod tytułem „Pro memoria”. Na antenie Trójki nadawane są urywki tomu trzeciego serii obejmującego lata 1953-1956.

Article

Na miesiąc przed 39. rocznicą śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego (prymas zmarł 28 maja 1981 roku) radiowa Trójka rozpoczyna emisję jego zapisków i notatek. Czyta je Wiesław Komasa - aktor teatralny, filmowy i pedagog. Fragmenty zapisków nagrał w warunkach domowych.

- Decydując się na lekturę fragmentów „Pro memoria”, zdajemy sobie sprawę z pewnego ryzyka. Trójka jest radiem świeckim, słuchanym nie tylko przez wierzących. Mogąc zaproponować tylko fragmenty tomu, wybraliśmy te, które mogą zainteresować większość naszych odbiorców, pamiętając, że przywołujemy słowa człowieka, który był „wybitnym przywódcą duchowym, mężem stanu i autorytetem moralnym”, jak napisała o nim na okładce książki Ewa Czaczkowska - mówi Barbara Marcinik z radiowej Trójki.

Jak podkreśla Marcinik, aktor zadanie miał niełatwe z dwóch powodów. - Wcielił się bowiem w postać człowieka młodszego od siebie (Stefan Wyszyński w 1953 roku miał 52 lata), o głębokiej duchowości, a przy tym walczącego i świadomego, w jaką walkę jest zaangażowany. Dodatkową trudnością był sam proces realizacji i nagrania - Wiesław Komasa po raz pierwszy w swym zawodowym życiu robił to zdalnie, z domu.

Realizacji nagrania podjął się technik i dźwiękowiec Wiesław Szala, a muzykę przygotował Łukasz Borowiecki. Wydawcą cyklu jest Jakub Sadowski, a w nagraniu pomocą służyli: Gina Komasa oraz dyrektor Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

Emisja zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego - od poniedziałku do czwartku o godz. 20.45. Trójka zaprezentuje w sumie 30 odcinków. Pierwszy z nich nadano we wtorek 28 kwietnia.

Według badania Radio Track w pierwszym kwartale br. Trójka miała 5,3 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,2 proc. rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trójka emituje fragmenty zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego, czyta Wiesław Komasa

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trojak
gul, gul, gul, gul
odpowiedź
User
Gość X
Po co? Przecież przeniesiono beatyfikację na nieokreślony termin.
odpowiedź
User
były trójkowicz
Niestety mam to w dudzie, nie słucham PR3 od pewnego już czasu.
odpowiedź