SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter
owe
 • Biznes
 • Monitoring mediów
 • Personalia
 • Opinie
 • Pierwsze strony ("Jedynki")
 • Katalog firm
 • Wideo
 • Wywiady
 • Trójmiasto.pl: wpływy 4,5 proc. w górę, zysk o połowę mniejszy

  W ub.r. spółka wydająca serwis Trójmiasto.pl osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 4,5 proc. do 13,15 mln zł. Jej wydatki operacyjne zwiększyły się natomiast o 8,6 proc., przez co zysk netto zmalał z 721,6 do 361,4 tys. zł. Firma inwestuje w sprzęt i przeniosła się do nowej siedziby.

  Article

  Serwis należący do spółki Trójmiasto.pl od lat jest w czołówce najpopularniejszych witryn regionalnych. Według badania Gemius/PBI w czerwcu br. zanotował 2,27 mln realnych użytkowników, 47,13 mln odsłon oraz 22 minuty i 58 sekund średniego czasu korzystania przez odwiedzającego.

  Firma zarabia przede wszystkim z emitowanych w nim reklam. - W roku 2018 zauważalną część przychodów stanowiły wpływy z wyróżnień ogłoszeń w serwisie ogłoszeniowym portalu oraz sprzedaży biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe - zaznaczono w sprawozdaniu z działalności złożonym w KRS.

  Trójmiasto.pl z nową siedzibą i serwerownią

  W ub.r. Trójmiasto.pl poniosło 12,69 mln zł kosztów operacyjnych, co wobec 11,68 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 8,6 proc.

  Kwotowo najmocniej poszły w górę wydatki na wynagrodzenia (z 7,18 do 7,61 mln zł) i usługi obce (z 2,14 do 2,49 mln zł). Natomiast koszty zużycia materiałów i energii zwiększyły się aż o 36,8 proc. - ze 144,3 do 197,4 tys. zł, a nakłady na amortyzację zmalały z 268 do 214,1 tys. zł.

  W sprawozdaniu firma poinformowała, że w ub.r. zaczęła korzystać z większej serwerowni, a na nowe serwery wydała 22,5 tys. zł. Ponadto zmieniła swoją siedzibę główną, przenosząc się do biurowca przy ul. Heweliusza w Gdańsku.

  - Mamy stałe koszty związane z usługami informatycznymi, w szczególności związane z biurowymi usługami chmurowymi, pocztowymi oraz innymi związanymi z komunikacją. Rozszerzamy również skalę wykorzystania zewnętrznych narzędzi programistycznych. Z poprzednim roku ponieśliśmy również koszty związane ze zmianą technologii dla biurowych połączeń telefonicznych - została wdrożona centrala VOIP oraz wymienione wszystkie biurkowe aparaty telefoniczne - opisano.

  - Zakupiono nowe laptopy oraz telefony typu smartphone, których zadaniem jest zarówno wsparcie komunikacji z klientami, jak również wsparcie pracy dziennikarzy i informatyków. Kontynuowano zakupy sprzętu wyższej klasy, w celu wykorzystania ich w dłuższym okresie - wyliczono.

  Trójmiasto.pl w ub.r. poniosło też dodatkowe koszty związane z 20-leciem swojego istnienia. Firma zorganizowała uroczystość dla pracowników i ich rodzin, a grupie studentów, którzy urodzili się w dniu rejestracji jej domeny, zafundowała roczne stypendia.

  Ponadto spółka zainwestowała w mieszkanie w centrum Gdańska - w ub.r. wpłaciła 580 tys. zł zaliczki, a w br. ma je odebrać. Mieszkanie - jak określono w sprawozdaniu - ma stanowić „inwestycję i jednocześnie zabezpieczenie dla ewentualnych przyszłych zobowiązań”.

  Zysk na kapitał zapasowy, 3,8 mln zł na rachunkach

  W skali roku zysk sprzedażowy Trójmiasto.pl zmalał z 899,3 do 457,7 tys. zł. Pozostałe wpływy operacyjne zwiększyły się z 13,2 do 38,4 tys. zł, a pozostałe koszty operacyjne - z 5,3 do 12,2 tys. zł. W konsekwencji zysk operacyjny spadł z 907,1 do 483,8 tys. zł.

  Zmniejszyły się też przychody finansowe - z 25,8 do 16,4 tys. zł, co spółka tłumaczy niższym oprocentowaniem lokat. Natomiast koszty finansowe wzrosły z 15,3 do 18,3 tys. zł.

  Przełożyło się to na spadek zysku brutto z 917,7 do 481,9 tys. zł. Po odliczeniu zapłaconego podatku dochodowego (zmalał w skali roku ze 196 do 120,5 tys. zł) zysk netto wyniósł 361,4 tys. zł, wobec 721,6 tys. zł rok wcześniej.

  Udziałowcami Trójmiasto.pl są członkowie zarządu spółki: prezes Michał Kaczorowski (ma 80,2 proc. kapitału) i wiceprezes Agnieszka Bomba (19,8 proc.). Zdecydowali, że zeszłoroczny zysk firmy zostanie przeznaczony na kapitał zapasowy.

  Na koniec ub.r. firma na rachunkach bankowych miała 3,84 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 4,37 mln zł. Dzięki zatrzymaniu jej zysku z 2017 roku kapitał zapasowy zwiększył się z 2,15 do 2,87 mln zł, a doliczając 2,15 mln zł kapitału podstawowego kapitał własny zwiększył się z 5,02 do 5,39 mln zł.

  Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

  Dołącz do dyskusji: Trójmiasto.pl: wpływy 4,5 proc. w górę, zysk o połowę mniejszy

  2 komentarze
  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
  User
  Ha
  To tam trafiają dziennikarze i handlowcy, którzy maja dość Dziennika Bałtyckiego? :)
  9 0
  odpowiedź
  User
  bubu
  amatorski sajcik z niezłym przychodem, nie wykorzystuje szans na rozwój
  1 1
  odpowiedź