SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Domowa elektronika ma szybciej przełączać się na czuwanie. KE podała nowe przepisy

Komisja Europejska przyjęła nowe wytyczne dotyczące zużycia prądu przez urządzenia elektroniczne codziennego użytku. Ma to ograniczyć emisję CO2, a konsumentom przynieść oszczędności na rachunkach.

Article

Przyjęte przepisy dotyczą przede wszystkim zużycia energii przez urządzenia w czasie, gdy nie pracują w pełni. Kiedy są wyłączone, będą mogły zużywać maksymalnie 0,30 W (przez pierwsze dwa lata od wejście prawa w życie limit będzie wynosił 0,50 W). Natomiast w trybie czuwania będzie to, w zależności od rodzaju sprzętu i liczby dostępnych opcji ponownego włączenia, od 0,50 do 1 W.

Dla urządzeń w trybie czuwania podłączonych do internetu limit wyznaczono na 2 W (z wyjątkiem m.in. dużych drukarek, komputerowych stacji roboczych i serwerów), a dla modemów, routerów i pozostałego sprzętu obsługującego wysoką przepustowość sieciową - na 7 W (przez pierwsze dwa lata: 8 W).

Ile czasu na przejście w tryb czuwania

Wszystkie sprzęty elektroniczne, w których to możliwe, powinny automatycznie przełączać się w tryb czuwania lub wyłączać zupełnie „po najkrótszym możliwym czasie” od użycia. Dla większości urządzeń wyznaczono 20 minut.

Inne limity są domowych ekspresów kawowych:
- do 5 minut - dla ekspresów z filtrami kroplowymi i dzbankami izolowanymi,
- do 40 minut - dla ekspresów bez dzbanków izolowanych,
- do 30 minut - dla ekspresów innych niż przelewowe.

Przepisy będą dotyczyć elektroniki z wielu kategorii, takich jak:
- urządzenia kuchenne (m.in. mikrofalówki, tostery, frytkownice, młynki, wagi, kuchenki, z wyłączeniem zmywarek, pralek i pralko-suszarek);
- urządzenia kosmetyczne (m.in. golarki, suszarki, elektryczne maszynki do strzyżenia i mycia zębów, urządzenia do masażu),
- sprzęt audio i wideo (m.in. odbiorniki radiowe, dekodery, głośniki, konsole do gier, wzmacniacze, systemy kina domowego, odtwarzacze wideo, instrumenty muzyczne),
- sprzęt sportowy, kolejki i inne zabawki elektryczne,
- elektroniczne wyposażenie domu (m.in. okiennice, żaluzje, markizy, zasłony),

KE: konsumenci będą oszczędzać 530 mln euro na prądzie

To poszerzenie przepisów z rozporządzenia, które wprowadzono w 2008 roku, a znowelizowano pięć lat później. - Zmiany uwzględniają rozwój technologii i rynku w ostatnich latach oraz rozszerzają zakres przepisów, obejmując produkty z zasilaniem zewnętrznym o niskim napięciu, takie jak małe urządzenia sieciowe (w tym routery i modemy Wi-Fi) lub głośniki bezprzewodowe - wyliczono w komunikacie Komisji Europejskiej.

Podkreślono, że dzięki nowym wytycznym oszczędności prądu do 2030 roku sięgną 4 TWh rocznie, o oznacza spadek rocznej emisji dwutlenku węgla o 1,36 mln ton. Ponadto użytkownicy będą płacili mniej za prąd, roczne oszczędności są szacowane na 530 mln euro.

Dołącz do dyskusji: Domowa elektronika ma szybciej przełączać się na czuwanie. KE podała nowe przepisy

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fotowoltaiczny świerszcz
Gratuluję Unii Europejskiej i tym, co tę organizację traktują poważnie. Proponuję limity na korzystanie z WC w prywatnych mieszkaniach - dziennie jedna wizyta 5 minut i cztery wizyty po 1 minutę. Potem odcinać prąd i wodę.
odpowiedź
User
Elemelek
Jak konsumenci zaoszczędzą? Przecież o tyle, ile mniej wpłynie do firm energetycznych - będzie podniesiona opłata. Dotąd też można było być oszczędnym, a w ostatnim okresie opłaty z domowych rachunków razy kilka.
odpowiedź
User
Tomek Atomek
Jak to leciało, Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju ;)
odpowiedź