SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trzy czwarte rowerzystów korzysta z odblasków, tylko co dwudziesty wykupuje ubezpieczenie (infografika)

Polscy rowerzyści cenią bezpieczeństwo, ale tylko 5 proc. z nich zdecydowało się na zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Uważają, że ponad połowa rowerzystów, z którymi stykają się na drodze, zachowuje się niebezpiecznie. Na rowerze jeżdżą przede wszystkim w celach rekreacyjnych (87 proc.) i w towarzystwie (75 proc.) - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.com Article

Jak Polacy przygotowują się do bezpiecznej jazdy rowerem? Około dwie trzecie respondentów sprawdza przed przejażdżką stan swojego roweru. Większość rowerzystów (77 proc.) używa odblasków, ale jedna czwarta nie stosuje tego zabezpieczenia, mimo że zgodnie z obowiązującymi przepisami rower musi mieć z tyłu obowiązkowy odblask koloru czerwonego.

48 proc. badanych jeździ tylko po wyznaczonych trasach, a 33 proc. używa kasku. Kobiety częściej niż mężczyźni jeżdżą tylko po wyznaczonych trasach, rzadziej jednak używają kasków czy ochraniaczy. Z kolei rodzice, którzy zabierają swoje dzieci na przejażdżki rowerowe, najchętniej przewożą je w foteliku rowerowym (40 proc.), a tylko 4 proc. korzysta ze specjalnych przyczepek. W większości jednak (56 proc.) dzieci podróżują na własnych rowerach.

Tylko 5 proc. badanych przyznaje, że korzysta ze specjalnych ubezpieczeń dla rowerzystów. 49 proc. z nich kupiło ubezpieczenie samodzielnie, a reszta otrzymała je w ramach innego ubezpieczenia.

Jak rowerzyści zabezpieczają jednoślady przed kradzieżą? Najpopularniejsze jest zabezpieczenie mechaniczne, które stosuje 71 proc. badanych. Najczęściej są to łańcuchy, linki i zapięcia typu un-lock. 16 proc. osób znakuje swój rower, a 14 proc. stosuje blokadę na tylne koło.

Co dziesiąty rowerzysta przyznaje, że w ciągu kilku ostatnich lat skradziono mu rower. Najczęściej kradzieży dokonywano z miejsca zamieszkania, przede wszystkim z piwnicy, gdzie cykliści najczęściej przechowują swoje rowery (25 proc. kradzieży).

W większości gospodarstw domowych znajdują się dwa (39 proc.) lub trzy (25 proc.) rowery. Najczęściej są to rowery górskie (55 proc.) i miejskie (54 proc.), rzadziej rowery trekkingowe (11 proc.) i kolarzówki (8 proc.). Rowerów górskich częściej używają mężczyźni i osoby młode, a rowery przeznaczone do jazdy w mieście preferują kobiety i osoby starsze. Ponadto rower miejski jest bardziej popularny wśród mieszkańców wsi, a górski - wśród mieszkańców miast.

Rowerzyści deklarują, że w sezonie jeżdżą na rowerze kilka razy w tygodniu (56 proc.), a 19 proc. cyklistów korzysta wtedy z roweru codziennie. Najczęściej rower jest dla nich formą spędzenia wolnego czasu (87 proc.), podczas gdy 28 proc. rowerzystów korzysta z niego w celu zrobienia zakupów, a 26 proc. dojeżdża nim do pracy lub szkoły.

Polacy zdecydowanie preferują jazdę z bliskimi. W trakcie jazdy rowerem cyklistom towarzyszy zwykle ktoś z rodziny (47 proc.). 35 proc. chętnie jeździ również w gronie znajomych i przyjaciół, a 29 proc. zabiera na wycieczki rowerowe dzieci. Samotne przejażdżki wybiera 25 proc. ankietowanych, z czego większość stanowią osoby starsze.

Badanie zostało zrealizowane przez firmę badawczą ARC Rynek i Opinia na zlecenie i na podstawie kwestionariusza pytań opracowanego przez firmę Europ Assistance Polska w lutym 2015 r. Próba badawcza wyniosła 1046 osób, które posiadają w gospodarstwie domowym rower i jeżdżą nim w sezonie przynajmniej raz w tygodniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trzy czwarte rowerzystów korzysta z odblasków, tylko co dwudziesty wykupuje ubezpieczenie (infografika)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
D-sub
Ciekawe, jaki jest procent kierowców, którzy w warunkach ograniczonej widoczności - w deszczu lub w bardzo pochmurne dni, używają świateł LED przeznaczonych do jazdy dziennej i przez to nie mają włączonych z tyłu czerwonych świateł pozycyjnych?

Ciekawe jaki procent z tych idiotów jest w ogóle świadoma, że ich pojazd zlewa się z otoczeniem i jest po prostu niewidoczny?
9 9
odpowiedź
User
Kr
Chyba faktycznie pora się ubezpieczyć, widziałam że cuk ma tanią polisę rowerową.
8 8
odpowiedź